Babišova loterie nabídne lidem, aby se zapojili do hry o auto nebo finanční výhry v součtu až 65 milionů korun! Hospodští se ale bojí udavačů.

Účelem loterie je motivace k odebírání účtenek zákazníky. Úřad si od nápadu slibuje především zefektivnění systému a zlepšení výběru daní. Toho se obávají někteří podnikatelé, kteří míní, že jako kontrolní nástroj je to zneužitelné a navádí k udavačství. Mají strach z donášení a praktiky přirovnávají k starorežimním nekalým praktikám.

Veřejnost se těší na finanční výhry, ale odborníci se obávají, aby vysoká odměna nevyvolala třeba pokusy o rozložení platby na více částek a podobné aktivity, ve snaze zajistit si větší šanci na výhru. Pochybnosti však vyjádřila Sazka. Podle ní se ve skutečnosti o žádnou loterii nejedná a pochybuje, že by lidi měli o soutěž zájem, když zde chybí rostoucí jackpot a částka výhra je limitovaná. Další negativní emoce vyvolává úvaha nad tím, že výhra se bude platit z kapes daňových poplatníků.

Účtenková loterie už od 1. října 2017 >>>

Kdy se spustí účtenková loterie

Účtenková loterie se spustí už 1. října 2017. Zájemci o zajišťování loterie dostali na přihlášení termín 10. ledna. V březnu 2017 se mezi tím připojuje další vlna podniků na systém EET.

Česká republika není jediný stát, který se dal cestou účtenkové loterie. Mimo jiné se zavedla v Chorvatsku nebo v sousedním Slovensku. Tam se na počátku strhla úplná lavina a zapojilo se obrovské množství lidí. Zájem ale rychle opadl. I z toho se chce česká vláda poučit a dělat loterii více tematicky nebo regionálně.

Reflex.cz: Babišova loterie je amorální! >>>

Loterijní zákon

Kontroverzní je také to, že stát hazard přísně reguluje a loterie je hazardní hrou. Podle ministerstva se ale bude loterie řídit jen občanským zákoníkem a zákonem o evidenci tržeb.

Vše o EET najdete ZDE >>> 

EET bylo spuštěno 1. prosince 2016, aby se zamezilo daňovým únikům. Další fáze připojování proběhla 1. března 2017.

Fotogalerie
15 fotografií