Oslavy 100 let republiky: Metál pro Michala Davida, „hříšná“ Babišová a ohňostroj v dešti
V neděli 28. října uplynulo 100 let od založení samostatného Československa, v Česku provázely výročí velkolepé oslavy. Účastnili se jich vrcholní tuzemští politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO), ale také zahraniční státníci. Blesk Zprávy sledovaly průběh oslav i státní vyznamenání online.

Sobotní online přenos končí. Děkujeme Vám za pozornost, sledovat ho můžete zase zítra ráno od 9:00 hodin. A je se rozhodně na co těšit - oslavy 100. let republiky propuknou v neděli naplno. Večer pak prezident Miloš Zeman rozdá ocenění.

Podívejte se na záznam projekce:

Videomapping připomněl v necelých 10 minutách vznik Československa, Voskovce a Wericha, české úspěchy (například značky Jawa nebo Tatra), ale také mobilizaci, nacistické nálety a atentát na Heydricha nebo okupaci v roce 1968. Z novějších dějin pak vítězství hokejistů v Naganu nebo členství v EU. Projekci zakončilo poselství Tomáše Garrigua Masaryka:
„Budu se na vás ještě chvíli dívat, jak to tu vedete.“
Poté zazněla česká a slovenská hymna.

Projekce se napoprvé nezdařila, na Václavském náměstí vypadla elektrocentrála. Napodruhé už se ale zadařilo. Videomapping tak začal zhruba s 10minutovým zpožděním.

Ve 20:00 bude hudební program na Václavském náměstí přerušen kvůli videomappingu na budovu Národního muzea. Nechce se Vám mačkat s davy? Blesk Zprávy Vám zajistí živý přenos z místa.

Hlavním dnem oslav bude samozřejmě neděle - 28. října. Co se bude dít? Podívejte se na přehled.

Znovuotevřené Národní muzeum se od osmi večer „oblékne do světel“. V plánu je videomapping (projekce) na zrekonstruovanou budovu.
Prahou projde v neděli poprvé po deseti letech vojenská přehlídka - na Evropské třídě jsou přípravy v plném proudu.

Stoleté výročí vzniku Československa dnes připomněly v centru Prahy dva koncerty. Hodinu po poledni zahájila skupina Circus Problem program na Staroměstském náměstí, o hodinu později začal hrát na Václavském náměstí Ivan Mládek. Koncerty jsou součástí oslav v rámci projektu Společné století.
Na Staroměstské náměstí přilákal hudební program stovky lidí. Po první kapele vystoupila zpěvačka Ewa Farna, na kterou se přišli podívat i fanoušci z Polska, kde Farna často vystupuje. Po ní nastoupil hudebník Kapitán Demo, během večera se představí ještě Celeste Buckingham, skupina PSH a Majk Spirit.

Pestrý historický průvod zahájil dnes odpoledne nedaleko centra Ostravy oslavy 100. výročí vzniku republiky. Zapojilo se do něj na 400 lidí v dobových kostýmech a uniformách. Vyjely i historické automobily. Zástupci vítkovického hokejového klubu vyslali své legendy jako brankáře Martina Pruska. Stejně jako dorost fotbalového Baníku vyrazili do průvodu v dresu, který hráči oblékali za první republiky.

Jeden z hostů při dnešním znovuotevření budovy Národního muzea těsně před projevem prezidenta Miloše Zemana vykřikl několik kritických vět na adresu české hlavy státu.
Protest proti Zemanovi se ozval ve chvíli, kdy byl vyzván, ať předstoupí k mikrofronu. „Hanba prezidentovi, který lže. Hanba prezidentovi, který nahrává diktaturám," ozvalo se.
Prezident na výkřik z řad hostů reagoval hned v úvodu svého vystoupení. „Každý máme úroveň, jakou máme. Někdy tuto úroveň předvádíme i při těch nejméně vhodných příležitostech," konstatoval Zeman.

Zeman během projevu ocenil, že se v Česku daří rekonstruovat budovy. Kritizoval ale stahování památkové ochrany z historických budov, mimo jiné na Václavském náměstí. Také mu vadí, že se v Praze nedaří stavět nové krásné budovy. Popřál politikům, kteří se ujímají města po nedávných komunálních volbách, aby měli odvahu preferovat moderní soudobé architekty. "Vzpomeňte na osud knihovny (Jana) Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám," uvedl.

Jak to vypadalo během otevření muzea? Podívejte se:

Zhruba stovka lidí pochodovala dnes centrem Prahy v rámci Happeningu za demokracii. Akce byla pojatá jako pohřební průvod, podle organizátorů se pohřbívala demokracie. Většina účastníků byla oblečena v černém. Někteří měli na obličeji masky s fotografiemi prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO), předsedy hnutí SPD Tomia Okamury (SPD), komunistických politiků Vojtěcha Filipa, Marty Semelové a Zdeňka Ondráčka (KSČM) nebo místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny.

Akce se účastní také slovenský premiér Peter Pellegrini. Ten pochválil československé vztahy. „Jsou excelentí a slouží jako vzor pro další státy ve světě,“ uvedl.

Na místo už dorazil premiér Babiš i s manželkou Monikou. Ukázala se i končící pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), kardinál Dominik Duka či bývalá první dáma Livie Klausová.

Již brzy začne slavnostní otevření historické budovy Národního muzea za účasti prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše. Podle reportéra Blesk Zpráv na místo přicházejí první hosté.

Zeman v projevu při veřejné části schůzky v Rothmayerově sálu Pražského hradu především vyzdvihoval kvality Česka. "Vítejte v úspěšné zemi. Jak víte, Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, nízkou kriminalitu, jsme také jedna z nejbezpečnějších zemí světa," řekl anglicky prezident.
Za diplomaty reagoval arménský velvyslanec Tigran Sejranjan, který poděkoval za přijetí v sále, jemuž dominuje socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Sejranjan ho označil za symbol demokracie, v projevu ocenil i někdejšího prezidenta Václava Havla či pokojné rozdělení Československa.

Zeman přijal na Hradě členy zahraničních diplomatických sborů. Velvyslance přivítal v úspěšné zemi, Prahu označil za nejkrásnější město na světě.

Jiří Drahoš prozradil své plány na 28. října:
Výročí vzniku republiky plánuji, jako tradičně každý rok, důstojně oslavit u sochy TGM na Hradčanském náměstí. Tentokrát se tam sejdeme spolu s @MarekHilser @SenatorkaRenata @zdenek_hraba @jirivosecky @ruzickadosenatu v neděli v 11:45. Připojte se k nám! #100letrepubliky
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 27. října 2018

Slavnostní přísahu nových vojáků okomentovala i exministryně obrany Karla Šlechtová:
Vojaci a vojakyne, ale i hasici a policiste, preji vam vsem jen to dobre pri Vasem rozhodnuti slouzit nasi vlasti. Cest, hrdost, jednota, oddanost. Jsem na vas vsechny pysna. Hodne stesti. pic.twitter.com/1lTxPt7VaR
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) 27. října 2018

Babiš prozradil, co se při obědě pilo:
Na závěr oběda si připijeme stoletým armaňakem, který je mým osobním darem při této slavnostní příležitosti. pic.twitter.com/WqutkpGKB3
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 27. října 2018

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes u příležitosti 100. výročí vzniku Československa sešel v pražské Kramářově vile s premiéry Slovenska, Polska či Lucemburska a zástupci vlád Chorvatska, Slovinska a Rumunska. Babiš kolem 13:00 postupně všechny hosty uvedl a ukázal jim unikátní výhled na Prahu ze sídla českých premiérů, kde je čeká slavnostní oběd.

Stovky lidí vyrazily půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Míří přes Most Legií a Národní třídu na Václavské náměstí, kam by průvod měl dojít před 14:00.

Andrej Babiš hlásí na sociálních sítích, že se chystá na pracovní oběd s premiéry dalších zemí. Přichystal si na to kravatu v barvách trikolóry. Oběda se zúčastní premiéři Peter Pellegrini (Slovensko), Mateusz Morawiecki (Polsko), Xavier Bettel (Lucembursko), chorvatská místopředsedkyně vlády Marija Pejčinovičová Buričová, slovinský místopředseda vlády Miro Cerar a rumunský ministr zahraničních věcí Teodor Meleșcanu.
V Kramářově vile si před obědem s premiéry a ministry zahraničí vážu kravatu s naší trikolórou. pic.twitter.com/fGrWi9V3ee
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 27. října 2018

Jan Hamáček poděkoval novým hasičům a policistům, kteří dnes skládali přísahu.
Vítám ve službě nové policisty a hasiče. Dnes složili přísahu, děkuji jim, že jsou připraveni riskovat své životy. Přeji jim mnoho úspěchů, a aby se vždy ve zdraví vrátili domů ke svým blízkým. pic.twitter.com/N4S5e63Bey
— Jan Hamáček (@jhamacek) 27. října 2018

U příležitosti oslav stého výročí založení Československa dorazil do země i francouzský prezident Emmanuel Macron. A rozhodně se s premiérem Andrejem Babišem nenudili - při neformální večeři si povídali o soukromém životě a popili pivo i slivovici.

O slavnostní přísaze na Hradčanském náměstí informuje i Úřad vlády:
Státní svátek 28. října tradičně provází i slavnostní přísaha na Hradčanském náměstí. Letos ji před zraky prezidenta Miloše Zemana, premiéra @AndrejBabis, ministrů obrany a vnitra a dalších významných hostů skládali kromě vojáků také policisté a profesionální hasiči. pic.twitter.com/G432EJLhuh
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 27. října 2018

Prezident Miloš Zeman se podle německé rozhlasové a televizní stanice BR postaral o špatnou náladu, když na hradní ceremoniál na státní svátek 28. října nepozval své politické odpůrce.
„Na to, že vyznamenání uděluje pouze lidem, kteří mají podobné názory jako on, si v Praze už skoro zvykli. Tentokrát některé zástupce opozice v parlamentu a další politické protivníky, které nemůže vystát, na slavnostní akt na Hradě vůbec nepozval,“ píše server BR.
Česko má sice vášnivě populistického prezidenta, přesto nelze na tuto zemi nahlížet stejně jako na Maďarsko nebo Polsko, píše zase Süddeutsche Zeitung.

Stovky nových vojáků, policistů a hasičů složily v Praze při příležitosti 100. výročí vzniku ČSR slavnostní přísahu. Přítomen byl prezident Miloš Zeman, který připomněl jejich padlé kolegy v Afghánistánu. „Je zájmem ČR, aby z Afghánistánu nebylo centrum terorismu,“ řekl.
Republiko! V průběhu sta let ti svou věrnost odpřisáhlo již tisíce z nás. Nyní tyto řady rozšířily další stovky policistů, hasičů a vojáků. Ti dnes na Hradčanském náměstí přísahali pro tvou ochranu položit i vlastní život. #spolecnestoleti pic.twitter.com/eyIuDyXP0x
— Policie ČR (@PolicieCZ) 27. října 2018

100 let od založení Československa slavil i šéf STAN Petr Gazdík.
V Pravdě důstojná první část oslav 100.Výročí v Suché Lozi. Účast občanů byla vysoká. Hrdost na zemi v níž žijeme, pospolitost a radost.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) 27. října 2018
Po oslavě se nikdo nestyděl,...že tam byl. pic.twitter.com/3Ox2KIQL71

Organizátoři velkých protestů proti premiérovi Andreji Babišovi chystají na neděli 28. října vlastní oslavy stoletého výročí republiky. Podle předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře má jít o alternativu k oficiálnímu programu na Hradě a probírat se mají nadčasová témata, která Česko trápí.

Co dělá Česko Českem? Co Češi dali světu? Na co můžeme být hrdí, a co bychom si nejraději za rámeček nedali? Blesk.cz připravil sváteční speciál 100 věcí, které jsou pro náš národ a naši zemi typické.

Společný stát Čechů a Slováků se rychle zařadil mezi nejbohatší státy světa. Na jeho rozdělení patrně doplatili především Slováci. Napsal to dnes slovenský list Plus jeden deň. Další deníky zase otiskly sérii článků ke kulatému výročí vzniku první Československé republiky.
"Před sto lety vznikl společný stát Čechů a Slováků. Rychle jsme se zařadili mezi nejbohatší země. Po 74 letech nastal rozchod. Zřejmě pomohl více Čechům než nám," uvedl Plus jeden deň. Dodal, že Československo nevznikalo zcela bezbolestně a že vládnoucí národy rakousko-uherské monarchie se nechtěly vzdát území.

Za zvuku chorálu Kdož sú boží bojovníci přinesou večer 28. října 2018 příslušníci Hradní stráže do Vladislavského sálu historické prapory, upozornil Hrad.
Za zvuku chorálu Kdož sú boží bojovníci přinesou večer 28. října 2018 příslušníci Hradní stráže do Vladislavského sálu historické prapory. Jedná se o sestavu významných praporů naší armády
— Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky (@HradOfficial) 27. října 2018
z dob československých legií, první republiky a druhé světové války. pic.twitter.com/Kyid11oGNb

Do české trikolóry se obléklo celé I. nádvoří Pražského hradu, a to už v pátek večer.
I. nádvoří Pražského hradu je až do neděle slavnostně osvětleno v barvách české trikolóry. pic.twitter.com/yU3xeD7yY4
— Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky (@HradOfficial) 26. října 2018

Blahopřejný dopis k výročí sto let od vzniku samostatného Československa poslala na Pražský hrad i britská královna Alžběta II, afghánský prezident Ašraf Ghaní, italský prezident Sergio Mattarella či generální guvernér Austrálie Peter Cosgrove. Dopisem gratuloval i slovenský prezident Andrej Kiska a španělský král Felipe VI. České republice blahopřál v pátek k svátku jménem USA také americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Český prezident Miloš Zeman již dříve obdržel gratulace k nedělnímu státnímu svátku také od amerického prezidenta Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a dalších světových politiků.

Už v pátek před slavnostmi do Česka dorazil „německo-francouzský motor Evropy“, tedy duo Angela Merkelová - Emmanuel Macron. „Evropská unie se nesmí dělit na východ a západ, úspěšná bude jen tehdy, když bude jednotná,“ prohlásil v Praze francouzský prezident, který je v Česku na oficiální návštěvě poprvé.
Kritičtější už byla německá kancléřka. „Evropská unie je už nyní vícerychlostní a nemůže pořád čekat, až se do spolupráce zapojí všech 27 členských států. Musí ale pro všechny členy zůstat otevřena možnost účastnit se,“ řekla na tiskové konferenci Merkelová.


U příležitosti oslav se veřejnosti zdarma mimořádně otevřou jak reprezentační prostory Sněmovny, tak Senátu. V horní parlamentní komoře bude k vidění i výstava věnovaná mnichovské dohodě, od jejíhož podepsání uplynulo v září 80 let. Proč má v němčině více stran, než v ostatních jazycích? I o tom byl jeden z dílů seriálu Když promluví zdi.

Program na sobotu: Už v jedenáct hodin složí slavnostní přísahu policisté a hasiči, ve dvě hodiny odpoledne přijme prezident na Hradě české diplomaty, od 14 hodin se také na Václavském náměstí koná velký koncert a o dvě hodiny později Miloš Zeman s Andrejem Babišem (ANO) otevřou opravenou budovu Národního muzea.

Dobrý den, vítejte u online přenosu Blesk Zpráv z oslav 100 let výročí vzniku Českoslovenka. Provedeme vás zajímavými momenty těch nejdůležitějších akcí celého jubilejního víkendu, který završí v neděli večer předávání státních vyznamenání na Pražském hradě z rukou prezidenta Miloše Zemana.
Nějak mi to uniklo. Nemělo jich být 20 000?