Oslavy 100 let republiky: Metál pro Michala Davida, „hříšná“ Babišová a ohňostroj v dešti
V neděli 28. října uplynulo 100 let od založení samostatného Československa, v Česku provázely výročí velkolepé oslavy. Účastnili se jich vrcholní tuzemští politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO), ale také zahraniční státníci. Blesk Zprávy sledovaly průběh oslav i státní vyznamenání online.

Děkujeme za pozornost našemu podrobnému online zpravodajství z víkendových oslav 100 let Českolosvenska. Tímto se s Vámi loučíme a další informace nejen z předávání státních vyznamenání najdete na Blesk Zprávách už v pondělí.

Projev prezidenta republiky při slavnostním ceremoniálu udílení státních vyznamenání České republiky si můžete přečíst zde.

Jiří Pospíšil (TOP 09) upozornil na vyznamenání Karla Sýse:
V den, kdy si připomínáme vznik svobodného Československa, ocenil prezident Zeman vyznamenáním komunistického básníka Karla Sýse. Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje i letos.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 28. října 2018

Předseda poslaneckého klubu (TOP 09) reaguje na předávání státních vyznamenání:
Nejenom kádrováním v pozvánkách, ale řadou vyznamenaných (Krúpa, Strnad, Syrůček, Best, Zbořil, Sýs atd...) udělal prezident ze státního svátku svůj soukromý mejdan. Chodit na Zemanovy soukromé mejdany zajisté lze, ale je to už věc vkusu. Nikoliv povinnost.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 28. října 2018

Fotografie všech vyznamenaných spolu s prezidentem:
Pražský hrad. Společný snímek prezidenta republiky Miloše Zemana, manželky prezidenta republiky Ivany Zemanové a prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky s vyznamenanými a zástupci vyznamenaných. pic.twitter.com/QQvlEgDjnn
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. října 2018

Po slavnosti se pak v zákulisí exprezident Václav Klaus neudržel a Zemana poučoval, aby používal termín „islámský terorismus“, což on už dělá.

Bývalý prezidentský kandidát reaguje na předávání státních vyznamenání:
Tak příště už pořádně, bez zábran: rovnou podle Cibulkových seznamů.
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) 28. října 2018

Akce Milion chvilek pro demokracii měla tři bloky: Minulost, přítomnost a budoucnost. Nejmladší generaci zastoupil český youtuber Karel Kovář, známý jako Kovy spolu s Kateřinou Morozovou, která se narodila s vrozenou vadou a nemůže hýbat končetinami. „Nebuďme do budoucna lhostejní,“ řekla. Akci uzavřela státní hymnou České i Slovenské republiky zpěvačka Hana Ulrychová.

Recepce ve Španělském sále se účastní i slovenský prezident Kiska. „Asi nebudu jediný, koho dnes, když zazněly při sobě česká a slovenská hymna, přepadla mírna nostalgie. Já osobně jsem prožil v Československu větší část svého života, bylo to období, kdy jsme spolu zažili sportovní úspěchy, také ne jednoduché období totality a potom, co jsme se rozdělili, jsmě měli přezidenty, kteří bojovali proti okolnostem. Vznik našeho společného státu byl těžkou cestou, při jejich zrodě stáli tři úžasní muži Masaryk, Štěfánik a Beneš a statistíce lidí doma i ve světe. Chci říct, že cesta byla klikatá. Ale jako prezident Slovenska vždy s radostí říkám, že není dvou zemí, které by si byly blíž, než Česko a Slovensko,“ uvedl před hosty.

Jak to vypadalo na státních vyznamenáních? Podívejte se na krátkou ukázku:

Český římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel Marek Orko Vácha na Václavském náměstí sklidil velký ohlas. „Za dalších sto let si už nikdo nebude pamatovat jméno nynějšího prezidenta a ani jeho slova ani činy, ale on to ví. Oproti tomu stále se bude hrát novosvětská a číst Moc bezmocných. Pokud jsme se něco naučili, pak že pravda a láska zvítězí, ale ne samospádem,“ řekl.

Po Klusovi promluvil na akci Milion chvilek pro demokracii na Václavském náměstí ekonom Tomáš Sedláček. „Po první republice jsme se netitulovali jako postrakouský stát. Po těch 29 letech už bychom si také neměli říkat postsovětský stát. Nenechejme si opakovat, že jsme malý národ. Náš národ dal mnohé světu. Všude na světě nás budou znát, ať už ve sportu, pivem nebo Sametovou revolucí. Buďme hrdí. Jsme národem, jaký si Masaryk přál,“ hřímal Sedláček.

Ve Španělském sálu zatím začala recepce. Čeká se na příchod prezidenta Zemana, exprezidenta Klause a slovenské hlavy státu Kisky.

Proč nebyla Petra Kvitová na vyznamenáních? „Onemocněla, po navrátu ze Singapuru ji přemohla horečka. Na poslední chvíli se tak musela omluvit," vysvětlil Blesku mluvčí tenistky Karel Tejkal. Šlo o náhlou indispozici, sportovkyně tak za sebe nenašla náhradníka. Během předávání nastal vtipný moment, kdy se po jejím ocenění omylem „natahoval“ manažer Ester Ledecké, který z místa vyrazil předčasně.

Předávání státních vyznameání je v letošním výročním roce u konce.

Medaili od Zemana získal podnikatel a mecenáš umění Milan Fiľo.

Zpěvák Tomáš Klus ocenil, kolik lidí na Václavském náměstí je, i když vydatně prší. „Nic nás nerozpustí. I když jsme malý národ, měli jsme mnoho hrdinů,” uvedl.

Zeman medaili udělil rovněž spisovateli Milanu Syručkovi, autorovi 27 knih a poradci v orgánech Evropské unie a spisovateli Zdeňkovi Součkovi.

Ocenění získal také básník, spisovatel a novinář Karel Sýs. Vedle psaní básní se věnuje české historii, studiu lidové slovesnosti a satiře politického polistopadového vývoje.

Medaili za Zásluhy v oblasti sportu získali bývalý tenisový reprezentant Radek Štěpánek a tenistka Helena Suková.

Dalšími oceněnými se stali zpěvák a hudebník Ondřej Hejma, herec Ivan Vyskočil a moderátor Jiří Krampol.

Medaili získal od Zemana vědec a pedagog Karel Kolomazník, jediný český držitel tzv. „malé nobelovky“ Rolex Award for Enterprise.

Na akci Milion chvilek pro demokracii vystoupil i bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek, který promluvil o Naganu i o Věře Čáslavské, která protestovala proti SSSR. Řečníci na akci většinou kritizují dnešní i minulé politické poměry. Po jeho proslovu na pódiu vystoupil zpěvák Tomáš Klus.

Zeman ocenění udělil rovněž onkologovi Miloši Peškovi a pediatrovi a gynekologovi Miloši Velemínskému.

Za „boj proti ekonomickým škůdcům“ byl vyznamenán slovenský miliardář Pavol Krúpa, jenž dlouhodobě upozorňuje na aktivity podnikatele Zdeňka Bakaly.

Zeman ocenil rovněž Ivanku Kohoutovou, ředitelku Střední zdravotnické školy. Prezident ji vyznamenal za boj proti netolerantní ideologii. Kohoutová ve své škole zakázala nošení islámského hidžábu.

Medaili Za zásluhy obdržela i někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, bojovnice proti tzv. solárním baronům. Ocenění získal také podnikatel ve zbrojním průmyslu Jaroslav Strnad.

Řád bílého lva občanské skupiny prezident udělil in memoriam někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi, který je považován za duchovního otce meziválečné československé vnitřní i zahraniční politiky.

Medaili Za zásluhy v oblasti vědy získal botanik Václav Větvička.

Medaili Za zásluhy získali exministr zemědělství Jan Fencl a pedagog Zdeněk Zbořil.

Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání zpěváku Michalu Davidovi. „Moje kritérium je velmi jednoduché. To vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice,“ řekl Zeman, podle čeho se rozhoduje o udělení státního vyznamenání. David podle něj toto kritérium naplnil, protože celý život zpívá milionům lidí.

Ve Vladislavském sále byla oceněna exnovinářka a poslankyně za ANO Jana Lorencová, která podle Zemana bojuje proti lidem spojeným s lehkými topnými oleji.

Medaili Za zásluhy v oblasti literatury získala od prezidenta Miloše Zemana spisovatelka a signatářka Charty 77 Lenka Procházková. Je autorkou například románu Růžová dáma.

Za šíření dobré pověsti České republiky v oblasti sportu byla medailí Za zásluhy vyznamenána dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

Držitelem medaile Za zásluhy se stal skladatel Vadim Petrov.

Medaili Za zásluhy získali historik Michal Macháček, autor rozsáhlé publikace o československém prezidentovi Gustavu Husákovi, a Michal Majtán, prognostik a ekonom.

Vyznamenanou v oblasti sportu je tenistka Petra Kvitová. „Vyznamenanou v oblasti sportu je tenistka Petra Kvitová. Medaile bude předána později," zaznělo během ceremoniálu.

Na Václavském náměstí je v plném proudu akce s názvem Milion chvilek pro demokracii. Na pódiu se střídají nejen známé osobnosti. Podle redaktora Blesk.cz ani déšť lidi neodradil, aby přišli, a náměstí je zaplněné až k Vodičkově ulici.

Medaili Za zásluhy od prezidenta Zemana získal také brankář fotbalového klubu Arsenal Petr Čech.

Ve Vladislavském sále byl medailí Za zásluhy oceněn Erik Best, novinář amerického původu.
Držitelkou medaile Za hrdinství se stala učitelka mateřské školy Darina Nešporová. Skočila pod jedoucí vůz, aby zachránila životy třem dětem. Sama skončila s vážnými zraněními v nemocnici.

Oceněným Řádem Tomáše Garrigua Masaryka je také vědec a lékař Martin Filipec. Zabívá se oční imunologií a zevními chorobami oka. Jako prvnímu se mu v Česku podařila úspěšná laserová operace očí a operace poškozené rohovky novou technikou.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva prezident Miloš Zeman udělil in memoriam profesorovi Rajko Dolečkovi, česko-srbskému endokrinologovi. Je autorem více než 200 odborných publikací.

Řád Bílého lva získali in memoriam prvorepublikoví generálové Stanislav Čeček, který vedl československé legionáře v Rusku, a divizní generál Karel Husárek.

Dalším držitelem Řádu Bílého lva se stal Karel Lánský, pracovník Československého rozhlasu a účastník protiokupačního vysílání v roce 1968.

Spoluzakladatel spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář při projevu během oslav 100let republiky.

Řád bílého lva získal in memoriam gymnasta Jan Gajdoš, zdržitel stříbrné medaile z olympijských her v Amsterdamu z roku 1928. Ceněn je za svou protinacistickou aktivitu, kvůli které jej gestapo věznilo. Zemřel v koncentračním táboře.

Řád bílého lva vojenské skupiny získal in memoriam armádní generál Josef Bílý, důstojník rakousko-uherské armády a generál československé armády. Velel protinacistické odbojové skupině Obrana národa.
Medaili Za hrdinství získali posmrtně tří čeští vojáci, kteří zemřeli v srpnu při útocích v Afghánistánu: Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.
Nějak mi to uniklo. Nemělo jich být 20 000?