Dřevostavby se dávno nestaví z neupraveného a přírodně rostlého dřeva. Speciální technikou řezání a tlakového lepení se vytváří masivní dřevěné útvary od trámků po celé stěny. Materiál je tak mnohem pevnější a odolnější.

Dřevostavby a jejich výhody

Dřevostavba přináší do bydlení mnoho výhod a rozhodně nezůstaneme jen u příjemné vůně dřeva. Přírodní materiál, který nezatěžuje životní prostředí a působí dobře na lidskou psychiku, je výhoda, ale více vás bude asi zajímat třeba to, že výstavba je velmi rychlá.

Máme možnost stavět z prefabrikovaných kusů a mnoho firem nabízí takzvané dřevostavby na klíč. Přesto se dřevostavby dají postavit i svépomocí. Je však nutná konzultace o vhodnosti a druhu dřeva.

Pokud také zvažujete finanční stránku věci, stojí za zmínku, že při porovnání s klasickým zděným domkem jsou dřevostavby celkem o 5 až 15 % levnější. Na podivně levné nabídky však opatrně. Je dobré zkoumat, z jakého důvodu je cena taková, jaká je.

Dřevostavby skrývají i nástrahy

Největší nepřítel pro dřevostavby je vlhko. Vždy je potřeba myslet na to, aby se pára, kterou produkujeme v domě, měla kudy dostat ven. Dům by měl vždy dýchat. K vlhkosti může ale přispět i špatná konstrukce - například pokud na dřevěnou podlahu položíte neprodyšnou krytinu.

Když bude dům suchý a bude dýchat, je velmi pravděpodobné, že se nám podaří vyhnout i škůdcům. Například dřevomorka vyžaduje ke svému pobytu vlhko. Těm méně náročným organizmům postačí i 18 % vlhkosti.

Obavy často vyvolávají stěny tenké jako papír. Ty najdeme na chatách stlučených s prken. Záleží ovšem na konstrukci. Při správném provedení není potřeba se hluku obávat. Akusticky je pro nás navíc dřevo mnohem příjemnější.