Vražedné tempo Zelenského: Prezidenta chrání „pan tajemný“, kterého získal od oligarchy

Autor: Markéta Mikešová - 
24. května 2023
18:00

Nejdříve vůbec neopouštěl Kyjev. Pak se začal pohybovat po Ukrajině a nyní střídá jednu zemi za druhou. Naposledy ve čtvrtek dorazil do Česka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dávno nesedí jen ve svém prezidentském paláci, naopak se z něj stal člověk s vražedným cestovatelským tempem, který je jeden den v Saúdské Arábii a druhý v Japonsku. Zajistit bezpečnost u takového pohybu, a zvlášť u tak významné osoby, přitom není vůbec nic jednoduchého. Klíčovou roli v tom hraje jeden muž.

Poprvé celý svět Zelenskyj překvapil v prosinci loňského roku, když jeho první zahraniční cesta vedla do Bílého domu. Novináři mohli o výletu informovat až ve chvíli, kdy už bylo jasné, že ukrajinský prezident bezpečně dorazí.

Dostat se do USA totiž pro Zelenského nebylo nic jednoduchého. Ještě den před tím se vyfotil na východě Ukrajiny, než se vrátil zpět do Kyjeva a nasedl na vlak, kterým odcestoval do Polska. Pohyb letadlem přes Ukrajinu, kde neustále létají ruské rakety, představoval příliš velké riziko. V Polsku pak Zelenskyj nasedl do amerického letounu, který jej dovezl do Washingtonu.

Vše vypadalo mimořádně utajeně, avšak stejně jej objektivy polské televize zachytily na nádraží v polské Přemyšli ještě před oficiálním oznámením. Zanedlouho poté se na leteckém radaru ukázalo, že Boeing C-40B amerického letectva vzlétá z letiště v Řešově a letí směrem americké hlavní město. Bylo jasné, koho nese.

Manévry japonské policie

I tento incident ukazuje, jako mimořádně těžké je cesty utajit. A to šlo o jednu jedinou. Aktuálně je Zelenskyj každý týden někde jinde, nedávno dokonce stihl čtyři země za čtyři dny. Unikátní, co do vzdálenosti, byl i jeho nejčerstvější výlet, kdy v pátek vystoupil v Saúdské Arábii a hned den poté v japonské Hirošimě.

Japonsko bylo specifické i v tom, že se zde konal summit zemí G7, byly tu tedy všechny nejmocnější osoby Západu včetně amerického prezidenta Joea Bidena. Přítomnost Zelenského, který ze Saúdské Arábie dorazil francouzským letounem, ale nároky na bezpečnost ještě zvýšila.

Video  Zelenského v Hirošimě vítali světoví lídři (20.5.2023)  - Reuters
Video se připravuje ...

Japonské úřady podle serveru Japannews povolaly celou jednu bezpečnostní jednotku, která dohlížela na návštěvu Zelenského. Na přípravu měla jen pár hodin, protože ministerstvo zahraničí informovalo japonskou policii o příjezdu ukrajinského prezidenta až v pátek, pouhý den před celou akcí a navíc v době, kdy už summit probíhal.

Úplnou informaci, kdo že to přijede, mělo podle serveru jen několik důstojníků hirošimské policie. Plnohodnotné přípravy pak mohly proběhnout až ve chvíli, kdy v sobotu ráno tamního času přišlo oficiální oznámení, že Zelenskyj dorazí.

Muž v pozadí, který vše vidí

Nejvíc práce ale s cestami Zelenského má jeho okolí, konkrétně prezidentská ochranka, kterou vede muž jménem Maksym Donets. Nikdy veřejně nepromluvil, ale už si stihl vysloužit statut legendy. Dokonce se stal slavným na sociální síti TikTok a v dezinformační scéně, kde jej lidé nesprávně považují za dvojníka Zelenského.

Donets ukrajinského prezidenta doprovází při veškerých veřejných i neveřejných vystoupeních, byl s ním, když Zelenskyj po vypuknutí války oznamoval, že z Kyjeva neuteče, byl s tím na nedávné tour po Evropě i na jeho poslední cestě. Samozřejmě stojí po jeho boku také ve válečných zónách – u Bachmutu, v Charkově nebo v Chersonu.

V neposlední řadě se Donets podílí na zajišťování bezpečnosti při zahraničních návštěvách na Ukrajině, jak podle serveru Newsweek potvrdil šéf Zelenského kanceláře Andrij Jermak. Dost možná tak Donets hrál určitou roli při dubnové návštěvě českého prezidenta Petra Pavla a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové v Kyjevě.

Podle Julie Mendelové, bývalé pracovnice tiskového odboru prezidentské kanceláře, je Donets plně oddaný své práci a prezidentovi. „O bodyguardech toho vlastně moc vědět nemůžete, a když to víte, nemůžete to říct,“ uvedla Mendelová.

Že je drtivá informací neveřejná, potvrzuje i mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík. „Policie ČR skutečně není kompetentní jakkoliv komentovat osobní ochranu prezidenta cizí země. Hlavním důvodem je především fakt, že informace o počtech ochránců a stanovené taktice jsou zpravidla neveřejné a jakékoliv hodnocení by bylo pouhým odhadem či domněnkou, což je vyjádření, které nám nepřísluší a nebylo by vhodné, aby bylo spojováno s Policií ČR,“ uvedl pro Blesk Zprávy.

Newsweek s odkazem na server The New Voice of Ukraine uvádí, že Donetsovi je 44 let a pochází z Kryvého Rihu. Podle běloruských novin Nasha Niva v minulosti pracoval pro oligarchu Ihora Kolomojského, který svého času zastával post gubernátora Dněpropetrovské oblasti.

Kolomojskyj je kontroverzní jméno. Dnes jsou na tohoto podnikatele uvaleny sankce a jeho společenský význam upadá, ale dříve byl mocnou osobou, jehož podpora významně přispěla k tomu, že se Zelenskyj stal prezidentem. Fakt, že se Donets stal po inauguraci šéfem prezidentské ochranky, tehdy některá ukrajinská média kritizovala, bála se, že nová hlava státu má k oligarchovi příliš blízko.

Zelenskyj i Donets nicméně kritiku ustáli a nerozlučnou dvojku tvoří už od roku 2019. „Sleduje kolem prezidenta celý jeho svět, všechno, co se děje. Zná všechny a všechno, ví, co se stane, ví o každém dalším kroku,“ popisuje Mendelová a zdůrazňuje, že Zelenskyj často mění plány. „Takže Donets také pořád všechno mění. Zvládá to, a to ukazuje, že je opravdu oddaný, že je profesionál,“ říká bývalá pracovnice prezidentské kanceláře.

Jistý chaos může být výhodou

Velkou profesionalitu v chování Donetse vidí i Simon Newton, bývalý pracovník britské ochranné služby. „Nebezpečně bude všude, kam půjdete. Ta hrozba je konzistentní… pokud nebudete flexibilní, nebudete v té práci dobří,“ uvedl pro Newsweek.

Podle Newtona spontánní chování Zelenského nutně nemusí být z bezpečnostního hlediska na škodu. „V tom prostředí, ve kterém se nachází, může být vlastně výhoda, že se tolik nedrží plánu,“ míní bývalý ochránce a říká, že správně vyškolený tým se s tím vypořádá.

Že se Donets tak trochu omylem stal miláčkem sociálních sítí – jeho fanouškovský profil na TikToku má přes 280 tisíc sledujících – bylo podle Newtona nevyhnutelné. „Nic s tím neuděláte, nemůžete lidem zakázat, aby vás fotili, aby o vás psali (…) jde to ruku v ruce s tím, koho chráníte. Já bych řekl, že pokud vám to vadí, tak nehlídejte prezidenta,“ radí.

6:44
Dnes

Spojené státy dnes od Kyjeva očekávají odpověď na mírový rámec, podle kterého by USA uznaly Krym za součást Ruska a neoficiálně také ruskou kontrolu nad takřka všemi okupovanými částmi Ukrajiny. Napsal to portál Axios, který se odvolává na své zdroje. Konečná nabídka amerického prezidenta Donalda Trumpa, jak ji Axios označil, tak vyžaduje, aby Ukrajina přijala ruskou okupaci.

5:52
Dnes

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si v úterý předvolalo čínského velvyslance, kterému sdělilo vážné znepokojení z účasti čínských občanů na vojenských akcích proti Ukrajině. V noci na dnešek o tom informovala agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý řekl, že čínští občané v Rusku pracují na výrobě dronů a že Moskva ukradla čínskou technologii bezpilotních prostředků.

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Jevhen Perebyjnis vyzval čínského velvyslance, aby jeho země učinila opatření, která by zastavila podporu Ruska v agresi proti Ukrajině.

5:51
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. V Londýně se dnes uskuteční jednání o Ukrajině. Ta mají navazovat na čtvrteční rozhovory v Paříži, kde Spojené státy s Ukrajinou, Británií, Francií a Německem sdílely své návrhy týkající se ukončení války na Ukrajině. Americkou delegaci povede zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg. Ukrajinská delegace bude mít podle prezidenta Volodymyra Zelenského mandát k jednání o úplném nebo částečném příměří.

O příměří a mírovou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou usiluje Bílý dům. Americký prezident Donald Trump minulý týden pohrozil, že USA ukončí své snahy o urovnání konfliktu, pokud Moskva a Kyjev brzy nedosáhnou pokroku v rozhovorech.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa