Fialova poradkyně Horská: Musíme se připravit i na scénář, že do Česka přestane téct plyn z Ruska
Vláda podle ekonomky a poradkyně premiéra Heleny Horské připravuje detailní strategii, jak zajistit dodávky energie pro příští topnou sezonu. Je třeba se připravit na přerušení dodávek plynu z Ruska v důsledku jeho agrese proti Ukrajině, uvedla dnes Horská v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Expremiér Vladimír Špidla (ČSSD) tento krok vlády podpořil, neboť ruský prezident Vladimir Putin podle něj bude v pokušení použít plyn jako zbraň.
„Je nezodpovědné říkat, kdy se to zastaví, protože nikdo z nás neví, kdy bude ukončen a jak rychle bude ukončen konflikt na Ukrajině, my nevíme, jak se budou vyvíjet ceny energií. Je velmi těžké teď dělat jakékoliv závěry - dávat planou naději, a nebo naopak strašit. Ani jedna poloha není dobrá. Není dobré dávat planou naději, že se brzy vše vyřeší a dojdeme k nějakému rozumnému a lidskému řešení tohoto konfliktu, a nebo zase malovat čerty na zeď a strašit tady. Nikdo z nás nemůže předvídat, co se v hlavách těch hlavních účastníků děje, kdy dojde k nějaké dohodě a jak ta dohoda bude vypadat, zda-li skončíme s nějakým přesným řešením, a nebo dojde k tomu, že budeme čelit zastuzenému, trvalému konfliktu,“ uvedla ekonomka Horská v Partii na CNN Prima News.
Přesto je podle Horské nutné počítat s různými scénáři. „Musíme se připravit i na nejhorší scénář, kdy plyn přestane do České republiky téci,“ uvedla dnes Horská.
Součástí připravované strategie budou podle Horské regulace spotřeby plynu a sociální tarify pro domácnosti ohrožené chudobou, jejichž počet se přiblížil jedné pětině.
Letní sezonu by bylo třeba využít ideálně na úrovni EU k předzásobení se plynem, shodli se Horská se Špidlou. „Pokud nebude tato iniciativa dostatečná na úrovni EU, tak to musíme udělat my sami,“ uvedla ekonomka. Domácnosti, které jsou finančně zajištěny lépe, by měly využít léto k investicím do větší energetické nezávislosti a efektivity, dodala Horská.
Na rozdíl od expremiéra odmítla poradkyně předsedy vlády plošná opatření na podporu domácností a obyvatel, neboť by se tím podle ní zvýšilo zadlužení státu i míra inflace. 12 návrhů na boj s chudovou, s nimiž přišlo opoziční hnutí ANO, by znamenalo výpadek státních příjmů ve výši 220 miliard korun ročně, které by si stát musel půjčit, uvedla Horská.
Ve shodě se Špidlou ale podpořila zvýšení rodičovského příspěvku nebo podporu hromadné dopravy.
Stínová vláda ANO požaduje po kabinetu Spolu a Pirátů se STAN mimořádný příspěvek pro důchodce 6000 korun, zvýšení rodičovského příspěvku, vrácení slev na jízdné nebo snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu u základních potravin a stanovení jejich maximálních cen.