Rusové použili na Ukrajině ničivé kazetové bomby. Stejně jako dřív v Sýrii
Ukrajinské úřady mají důkazy, že ruské síly použily kazetové bomby v Chersonské a Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, řekla podle webu Ukrajinska pravda ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová. Z ostřelování ukrajinských měst touto municí, kterou řada zemí zakazuje, obvinila dříve Rusko například organizace Human Rights Watch (HRW).
„Máme důkazy z Oděské a Chersonské oblasti, kde byly použity kazetové bomby... Ohledně Kyjeva pracujeme na důkazech,“ sdělila prokurátorka.
Venediktovová řekla, že prokuratura má informace i o použití dalších zakázaných zbraní, ale že zatím nemůže oznámit bližší informace, dokud nebude mít dostatečné důkazy, jako jsou střepiny nebo analýza půdy.
Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho prohlášení, že Ukrajina neuzná ruskou okupaci Krymu. Ukrajinský vůdce podle prezidenta USA provokativními prohlášeními ztěžuje dosažení mírové dohody s Ruskem.
„Toto prohlášení velmi škodí mírovým jednáním s Ruskem,“ napsal Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social. Šéf Bílého domu dodal, že Krym byl ztracen již před lety „a není ani předmětem diskuse“.
Prezident Petr Pavel se ve Varšavě na summitu iniciativy Trojmoří, který se koná 28. a 29. dubna, setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Chce s ním jednat o aktuálním vývoji na Ukrajině, počítá i s tématy, která bude ukrajinský prezident potřebovat projednat. Pavel to dnes novinářům řekl při návštěvě Královéhradeckého kraje. Ukrajina se přes tři roky brání ruské agresi.
Je na Ukrajině, aby rozhodla o své budoucnosti, Británie ji neopustí. Podle agentury AFP to dnes řekl mluvčí britského premiéra, který se tak vyjádřil po prohlášení amerického viceprezidenta J.D. Vanceho. Ten podle agentury Bloomberg během své návštěvy Indie řekl, že Spojené státy opustí vyjednávací proces, pokud se Rusko a Ukrajina nedohodnou. V Londýně mezitím podle stanice Sky News začaly hovory na technické úrovni mezi představiteli Británie, Francie, Německa, USA a Ukrajiny.
Zobrazit celý online
Kazetové bomby v sobě nesou desítky menších bomb, a mají tak ničivější účinek. Řada států podepsala kvůli vysokému nebezpečí, jaké představují pro civilisty, úmluvu o jejich zákazu, Rusko ale signatářem není. Tyto zbraně používalo už v Sýrii.
Podle lidskoprávní organizace HRW ostřelovaly ruské síly touto municí několik dní v březnu město Mykolajiv na jihu Ukrajiny a na konci února rezidenční oblasti v Charkově na východě země.