Anonymous: Světoví hackeři se snaží podrývat Putina. Útočí na úřady i banky
Ruské instituce, firmy či občané čelí nejen mezinárodním sankcím, ale také kybernetickým útokům ze zahraničí. „Loveckou sezónu“ na ruské servery vyhlásilo hnutí aktivistických hackerů Anonymous, chlubí se mj., že narušili vysílání ruské televize nebo webové stránky ministerstva pro mimořádné události. Poslední velký úlovek hackerů jsou data ruské centrální banky, zveřejnili víc než 35 tisíc jejích dokumentů, píše BBC.
„Kolektiv Anonymous je oficiálně v kybernetické válce proti ruské vládě,“ oznámil jeden z účtů volného sdružení na Twitteru hned 24. února, kdy ukrajinskou hranici překročila první ruská vojska. „Lovecká sezona na všechny ruské vládní servery,“ dodal další profil později.
Už 26. února se Anonymous pochlubilo, kterak hacknulo vysílání ruských státních televizi – vložilo do něj záběry bomb explodujících na Ukrajině a vojáků hovořících o hrůzách konfliktu.
„Ten kousek má všechny rysy hacku od Anonymous – je dramatický, má dopad a snadno se sdílí online,“ poznamenala BBC. „Podobně jako jiné kybernetické útoky této skupiny ho také je extrémně obtížné ověřit.“
Jedno takové ověření nabídla Eliza z USA, která má v Rusku otce – a ten v televizi hack viděl. „Zavolal mi, když se to stalo, a říká, ‚Bože, oni ukazují pravdu!‘ Tak jsem ho požádala, aby svůj televizor natočil, a záznam jsem dala online,“ uvedla Eliza pro BBC. Právě toto video, zachycující jejího otce, kterak přepíná ruskými kanály, nasbíralo na profilu Anonymous 13 milionů zhlédnutí. Provozovatel vysílání Rostelekom pro BBC kauzu nekomentoval.
Anonymous rovněž uvádějí, že shodili řadu ruských webových stránek a ukradli vládní data. Například přepsali web ministerstva pro mimořádné události.
Lisa Forteová z kyberbezpečnostní firmy Red Goat ovšem jejich vychloubání relativizuje – většinou šlo o tzv. DDoS útoky, přehlcení serverů umělými návštěvami, což je „docela elementární“. „Zato hacknutí televize bylo neuvěřitelně kreativní a soudím, že i obtížné,“ uvedla pro BBC.
Poslední úlovek hackerů je ruská centrální banka - ukradli z ní 28 gigabitů dat, která obratem zveřejnili. Jde o 35 tisíc dokumentů. S ohledem na to, že dat je obrovské množství a jsou samozřejmě v ruštině, se čeká, že jejich analýza nějakou dobu potrvá. Experti ale očekávají, že by mohly osvětlit toky peněz v Rusku i mimo něj.
Putine, zastav válku!
Analytik kybernetické bezpečnosti Jeremiah Fowler se s týmem Website Planet rozhodl prověřit tvrzení Anonymous o napadených či ukradených databázích. „Nejčastěji jsme viděli přejmenování souborů v mnoha databázích na ‚Sláva Ukrajině‘,“ uvedl na blogu Website Planet. „Bylo zřejmé, že hackeři získali přístup do těchto databází, mazali soubory a spustili kampaň kyber vandalismu, kdy přejmenovávali složky jako ‚Putine, zastav tu válku‘, ‚hacknuto Ukrajinou‘, ‚stop válce‘ a podobně.“
Zatím šlo hlavně o vyvolání pozdvižení, ostudy, snahy šířit pravdu… „Ale takové útoky mají i svá rizika. Mohou vést k eskalacím, nebo by někdo mohl neúmyslně způsobit skutečnou škodu civilistům,“ varuje Emily Taylorová z odborného magazínu Cyber Policy Journal. Třeba by hackeři mohli narušit severy nemocnic nebo komunikace záchranářů.
Anonymous nemá žádnou hierarchii, právě naopak, členové mívají blízko k anarchistickým postojům, prosazování svobody od hierarchie. Kolektiv se prvně objevil roku 2003, označují se proslulou maskou anarchistického revolucionáře Guye Fawkese z komiksu a filmu V jako Vendetta. Ve jménu Anonymous se útočí na různé cíle – vládní úřady USA, Izraele, Tuniska i teroristů Islámského státu, na weby s dětskou pornografií, korporace jako MasterCard, Visa, Sony… Zpravidla se zaměřují na (údajné) zneužívání moci. Někdo je vychvaluje jako digitální Robiny Hoody, jiný jejich aktivity považuje za kyberterorismus a digitální lynčování.
V polovině minulé dekády činnost pod vlajkou Anonymous zeslábla, opět narostla v rámci protestů proti šikaně černochů v USA - po zabití George Floyda hackeři shodili webové stránky policie Minneapolis, jejíž příslušníci Floyda při nevybíravém zákroku zabili, jak psala BBC. Také pak zveřejnili údajnou databázi e-mailů a hesel ukradenou z policejního systému.
Anonymous, otevřený kolektiv hackerů
A invaze Ruska na Ukrajinu značku mobilizovala ještě víc. Přidat se vlastně může kdokoli. Mottem kolektivu je We Are Legion – což lze přeložit jako „jsme legie“, ale spíše „jsou nás zástupy“.
Takto se přidal i kyjevský technologický podnikatel Roman, který vede skupinu hackerů Stand for Ukraine. Na Anonymous neměl žádné napojení, ale když nyní s kolegy napadl web ruské tiskové agentury TASS a pověsili na něj plakát proti Putinovi, logo Anonymous tam přidali.
„Jsem připraven vzít pušku za Ukrajinu, ale v tuto chvíli najdou mé dovednosti lepší uplatnění u počítače,“ popsal pro BBC. „Tak sedím doma se dvěma notebooky a koordinuji tento IT odboj.“ Prý se jim také povedlo na několik hodin shodit v Rusku prodej jízdenek na vlak. „Jsou to nelegální věci,“ přiznává, „dokud nejde o hrozbu pro vás či vaše příbuzné.“
„S hnutím Anonymous spolupracujeme pořád, už se považuji za jeho člena,“ svěřuje se zase polský hacker, který vystupuje pod pseudonymem Jan Zumbach – podle slavného polského pilota z druhé světové války, hrdiny bitvy o Británii.
Se svými kumpány z Eskadrony 303 zprovoznili webové stránky, jejichž prostřednictvím může kdokoliv posílat náhodná čísla do Ruska SMS a whatsappové zprávy – a vysvětlovat příjemcům, jak se to má s válkou na Ukrajině. Už prý zprostředkovali dvacet milionů takových zpráv.
Pod hashtagem #Anonymous od neděle uživatelé Twitteru také šíří zprávy, že se hackeři nabourali do ruské sociální sítě VK a jejím jménem zaslali uživatelům zprávu o Ukrajině. Napřed shrnuje selhání ruské armády, pak přidává hrozbu všem jejím fanouškům: „Veškerá osobní data, příspěvky a korespondence uživatelů byly předány patřičným úřadům. Veškeré vaše zprávy podporující ruské okupanty či písmeno Z na vašem profilu mohou být interpretovány jako zločin. Pak se octnete na seznamu Interpolu mezinárodně hledaných a zatknou vás v jakékoli zemi světa,“ vyhrožuje zpráva a vyzývá uživatele, ať chodí proti Putinovi protestovat.
Anonymous rovněž vyhrožují firmám, které se ještě z Ruska nestáhly a dál svými daněmi přispívají do rozpočtu Ruské federace. „Dáváme vám 48 hodin na rozmyšlenou a na stažení se z Ruska, jinak budete naším cílem,“ stojí na Twitteru v prohlášení z minulého týdne. Obrázek zahrnuje např. loga firem jako Chevron (ropa), Burger King, Subway, Oreo, Marriott (hotely) či banky Raiffeisen a Citi. Ty by na takovou pozornost hackerů a následné odsuzování od zákazníků mohly být citlivější než ruská vláda, které se daří přesvědčovat ruské obyvatele, že se proti nim spiknul západ a veškeré zprávy z Ukrajiny jsou fake news.
„Achillovou patou Anonymous je, že se za ně může prohlásit kdokoli, včetně státních aktérů, kteří operují proti nám,“ přiznává pro BBC Anon2World, dlouholetý člen hnutí. „S čerstvým nárůstem naší popularity je prakticky jisté, že dojde k nějakým odezvám od vládních entit. Ale na chaos jsme zvyklí, zejména online.“