Česká armáda chce zbraně pro bojiště budoucnosti: Nákupy za stovky miliard!

  • Česká armáda chce zbraně pro bojiště budoucnosti: Nákupy za stovky miliard (23. 4. 2023)!
    Autor: Tomáš Belica - 
    25. 4. 2023
    05:00

    »Sdělano v SSSR«. Technice s tímto rodokmenem dává česká armáda postupně sbohem. Obměna za západní techniku sice trvá déle, než by si vojáci přáli, ale třeba první nové americké vrtulníky jsou už skoro doma. Po čem armáda touží a kolik to bude stát? S čím armádní nákupčí počítají, to si můžete prohlédnout v našem velkém přehledu.

  • 1.Houfnice Caesar - 10,3 mld. Kč

    Původně armáda plánovala pořídit 52 samohybných houfnic na podvozku Tatra od francouzského výrobce Nexter Systems. Později uzavřela dodatek na nákup dalších deseti kusů za 1,77 mld. Kč. Všech 62 houfnic ráže 155 mm, které se mj. osvědčily na ukrajinském bojišti, má získat do konce roku 2026.

    Samohybná houfnice Caesar Samohybná houfnice Caesar | Nexter Systems

  • 2.Transportní a bitevní vrtulníky UH1/AH1 - 17,6 mld. Kč

    První vrtulníky od firmy Bell mají dostat vojáci už v květnu. V Americe objednali čtyři kusy bitevníků AH-1Z Viper a osm transportních UH-1Y Venom. Výměnou za vojenskou techniku, kterou jsme poslali na Ukrajinu, navíc získáme z USA dalších šest olétaných bitevníků a dva transportní vrtulníky. Celkem bude mít letectvo 20 kusů těchto strojů.

    Americký vrtulník UH-1Y Venom láká na design, jaký známe z akčních filmů. Americký vrtulník UH-1Y Venom láká na design, jaký známe z akčních filmů. | Blesk:Karel Janeček

  • 3.Kolové obrněné transportéry Titus - 5,8 mld. Kč

    V roce 2019 obrana podepsala smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za cca šest miliard s firmou Eldis Pardubice. Vozový park těchto šestikolových »drobečků« by armáda chtěla časem rozšířit, to by mělo přijít na další skoro 4 miliardy korun. Dodávky mají proběhnout do roku 2027.

    Armáda podepsala smlouvu na dodávku vozidel Titus za 6 miliard korun. Na snímku transportér Titus (ilustrační foto). Armáda podepsala smlouvu na dodávku vozidel Titus za 6 miliard korun. Na snímku transportér Titus (ilustrační foto). | Profimedia.cz

  • 4.Bezpilotní letouny Heron 1 - 2,7 mld. Kč

    V případě taktických dronů, schopných nést zbraně, se ministerstvo obrátilo na Izraelce. Vyjednává o nákupu tří strojů Heron 1 za necelé 3 miliardy. Jednání ale neprobíhají zvlášť hladce, resort proto zvažuje i plán B - možné pořízení tureckých dronů Bayraktar, které se osvědčily na ukrajinském bojišti.

    Bojový dron Bayraktar na veletrhu Bojový dron Bayraktar na veletrhu | Reuters

  • 5.Pásová bojová vozidla pěchoty CV90 - 51,7 mld. Kč

    Stávající a opravdu velmi »letitá bévépéčka« sovětské konstrukce mají nahradit švédská BVP CV90. Armáda chce pořídit 210 těchto pásových vozidel v sedmi různých modifikacích, ve vojenských garážích by první kousky mohly zaparkovat v roce 2026.

    Švédské BVP CV90 ve službách nizozemské armády Švédské BVP CV90 ve službách nizozemské armády | Profimedia.cz

  • 6.Lehké útočné vozidlo pro výsadkové síly - 5,6 mld. Kč

    Tato vozidla má obdržet 43. výsadkový pluk. Otevřené vozy s protiminovou ochranou budou vybaveny velkorážovým kulometem a kvůli přepravě ve vrtulníku či letounu se mají hmotnostně vejít do 9,5 tun.

    Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. | Hynek Zdeněk

  • 7.Protiletadlový komplet Spyder - 13,7 mld. Kč

    Izraelský systém Spyder krátkého dosahu má v armádě nahradit téměř 40 let starý sovětský 2K12 KUB. Nové rakety budou umět »sundat« nepřátelské letouny, vrtulníky, drony, ale i střely s plochou dráhou letu, a to ve větší vzdálenosti než stávající KUBy.

    Takto Spyder vyobrazilo české ministerstvo obrany. Takto Spyder vyobrazilo české ministerstvo obrany. | MOČR

  • 8.3D radary MADR - 3,5 mld. Kč

    Ke kompletům Spyder se budou hodit také izraelské 3D radary MADR. Těch obrana objednala osm, již dodané výrobky ale nebyly schopny projít vojskovými zkouškami. To se podařilo až minulý týden, radary mají být brzy zařazeny do výzbroje.

    Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. | Hynek Zdeněk

    A tohle mají v hledáčku:

  • 9.Nové tanky Leopard

    Zkrácenými vojskovými zkouškami už prošel první z 15 tanků Leopard 2A4, které nám daruje Berlín výměnou za naši pomoc Kyjevu. Výhledově chce vojsko koupit až padesát nových obrněnců Leopard v nejmodernější verzi 2A7+ za zhruba 20 miliard.

    Válka na Ukrajině: Německé tanky Leopard Válka na Ukrajině: Německé tanky Leopard | Reuters

  • 10.Vozidla pro speciální síly

    Kromě útočných vozidel pro výsadkáře chce armáda také vozy pro speciální síly, konkrétně 601. skupinu speciálních sil. Údajně má jít o pořízení britských vozů Supacat. Za 24 vozidel by měla zaplatit zhruba dvě miliardy.

    Kdo chce mezi výsadkáři uspět, musí mít dost kuráže, síly a obratnosti. Kdo chce mezi výsadkáři uspět, musí mít dost kuráže, síly a obratnosti. | archiv J. Janečka

  • 11.Stíhačky F-35

    Nejdražším nákupem má být pořízení 24 stíhaček F-35 Lightning II. Investice do strojů, které mají nahradit pronajaté švédské Gripeny, má vyjít minimálně na 100 miliard. Armáda pořízení letounů tzv. páté generace obhajuje tím, že ve službě budou minimálně 40 let a nabízejí schopnosti jako žádné jiné stávající stíhačky.

    Gripen Gripen | Blesk:Tomáš Otruba

  • 12.Těžké transportní helikoptéry Chinook

    Legendární dvourotorové americké transportní vrtulníky CH-47 Chinook by mohly výhledově nahradit současné ruské stroje Mi-17. Mluví se o pořízení osmi chinooků od firmy Boeing za cca 15 miliard.

    Mil Mi-17 Armády České republiky Mil Mi-17 Armády České republiky | Armáda České republiky

  • 13.Nové business jety

    Pro přepravu ústavních činitelů plánuje armáda pořídit luxusní tryskáče. Po vyřazení strojů Challenger a Jak-40 totiž v současnosti nemá stroje, které by přepravily kolem 15 cestujících. Stávající airbusy jsou totiž pro menší delegace naddimenzované.

    Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. | Hynek Zdeněk

  • 14.Střední transportní letoun

    Obrana už nějakou dobu pošilhává po přepravním letounu, jenž by unesl i obrněný transportér. Takové stroje nabízí například evropský Airbus, japonský Kawasaki či brazilský výrobce Embraer. Právě ten by mohl být favoritem se svým letounem KC-390. Stroj ostatně loni v červenci výrobce v Česku prezentoval, v rámci zkoušek se do něj vešel transportér Pandur.

    Vojenský nákladní letoun KC-390 brazilské společnosti Embraer, na jehož výrobě se podílí Aero Vodochody, se představil 18. července na Letišti Vodochody. Vojenský nákladní letoun KC-390 brazilské společnosti Embraer, na jehož výrobě se podílí Aero Vodochody, se představil 18. července na Letišti Vodochody. | ČTK

  • 15.Nové uniformy

    Výhledově plánuje armáda »převléct« vojáky do nových uniforem. Budoucí maskáče mají být pohodlnější a také více vyhovovat ženám. Proces převlečení může trvat až deset let a má na něj dojít v šesti etapách.

    Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. Vojáci z Aktivních záloh Armády ČR trénovali ochranu elektrické rozvodny v Čebíně. | Hynek Zdeněk

Jan Prchal ( 25. dubna 2023 13:47 )

Černoška chce bojovat. Škoda peněz.

1917 ( 25. dubna 2023 11:21 )

Takhle počítají na ministerstvu obrany! Z USA obdržíme 4 bojové vrtulníky 8 transportních a 6 olétaných, Takže budeme mít 20 vrtulníků!!!!! Takhle počítají na ministerstvu obrany. Kam se ztratily ty 2 ks vrtulníků???????

Jirik-ta ( 25. dubna 2023 10:41 )

to už lepší nebude

Jirik-ta ( 25. dubna 2023 10:41 )

Místo zbraní ať promluví múzy.
André Rieu & Mirusia - Ave Maria
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=3d4x­XvF2u­kY

jajas ( 25. dubna 2023 10:24 )

Jsou j*e*b*l*í* nebo co?

Zobrazit celou diskusi