Zákeřná dětská obrna se vyskytla v USA. Pediatrička nabádá k obezřetnosti i v Česku
Velká Británie nalezla v odpadních vodách v hlavním městě virus obrny. Před několika týdny se po desíti letech v USA potvrdil první případ dětské obrny, a to na předměstí New Yorku. Virus se vzápětí potvrdil i v odpadních vodách města. Dětská obrna, dříve každoročně zabíjela a paralyzovala tisíce dětí na celém světě, téměř vymizela díky očkování. Evropský region byl vyhlášen jako oblast bez výskytu onemocnění, přesto se virus v některých zemích objevuje. Vakcinoložka MUDr. Hana Cabrnochová řekla Blesk Zprávám, proč bychom měli být stále obezřetní a děti očkovat. Navíc očkování nás nechrání celoživotně. Co může obrna dětem způsobit?
Britský zdravotní úřad HSA zachytil 116 poliovirů, které jsou původcem obávané choroby, v 19 vzorcích odebraných letos v odpadních vodách v Londýně. Poprvé úřad na nález virů upozornil v červnu. Množství polioviru, které bylo od té doby zjištěno, a genetická rozmanitost naznačují, že k přenosu dochází v řadě londýnských čtvrtí, uvedl HSA.
Británie tak spustila očkovací kampaň proti dětské obrně pro děti od jednoho roku do devíti let žijící v Londýně. V Londýně se zatím žádný případ tohoto virového onemocnění nevyskytl, a tak je očkovací kampaň preventivní. Míra proočkovanosti se v různých částech Londýna liší. V průměru ale nedosahuje 95 procent, které jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nutné k udržení.
V červenci se po desíti letech v USA potvrdil první případ dětské obrny, a to na předměstí New Yorku. V srpnu se pak virus našel v odpadních vodách, což může znamenat jeho tiché šíření. V USA byla obrna díky očkování vymýcena, ale může být přítomná v místech s nízkou proočkovaností. V New Yorku dostalo tři dávky vakcíny proti obrně 86 procent dětí od šesti měsíců do pěti let.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.