Skupina Bohemia Energy se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a přerušit tak dodávky elektřiny a plynu zhruba milionu odběrných míst. Podle odborníků se jedná o mimořádnou situaci, která se v Česku stala poprvé. Klienti Bohemia Energy se nyní ptají, co bude dál. Odborníci uklidňují, že o energie zákazníci nepřijdou. Na tiskovce k tomuto problému vystoupil i premiér Andrej Babiš (ANO). I on upozornil, že nastoupí tzv. dodavatel poslední instance, který bude následujícího půl roku energie dodávat. Co to znamená, kolik to bude stát a co je třeba během následujících šesti měsíců udělat?
Měli jste elektřinu či plyn od Bohemia Energy? Návod, co dělat po krachu dodavatele
1.Co se stalo a proč?
Skupina Bohemia Energy se zhruba 900.000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností.
Před několika dny opustila Bohemia Energy také slovenský trh, kde měla její firma Slovakia Energy zhruba 300.000 odběrných míst.
Skupina konec činnosti zdůvodnila vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či dokonce násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům.
2.Jsem zákazníkem Bohemia Energy. Mohu s nimi nadále komunikovat?
Bohemia Energy uvedla, že prioritou celé skupiny je nyní poskytnout součinnost zákazníkům při přechodu k novému dodavateli a najít pro ně nejvhodnější možné řešení. Nadále mohou využít kontaktní infolinky či e-maily a zároveň jsou průběžně aktualizovány webové stránky jednotlivých společností se všemi potřebnými informacemi, uvedla firma. Firma ovšem uzavřela své zákaznické centrum v pražském Paláci Archa.
„My o této situaci jsme věděli, bohužel tyto informace chodily. Lidi nemusí mít strach, skutečně se nemůže stát, že by nedostávali elektřinu nebo plyn. My tady máme mechanismus tzv. dodavatele poslední instance. 6 měsíců od této bohužel negativní události si spotřebitelé mohou vybrat náhradního dodavatele. Bohužel u Bohemia Energy dlouhodobě docházelo k velice negativním jevům. Nekalé obchodní praktiky, klamavé praktiky, dokonce šmejdovské praktiky, kde skutečně tato firma nemá dobrou pověst a ERÚ to řešilo opakovaně. Řešilo to pokutami,“ uvedl na středeční tiskovce premiér Andrej Babiš (ANO).
3.Co je dodavatel poslední instance?
Co je zmiňovaný dodavatel poslední instance (DPI)? Jedná se o nástroj, který chrání spotřebitele v případě úpadku jakéhokoliv dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení. I pokud měli s původním dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, ta v rámci DPI již neplatí.
4.Kdy se mi dodavatel poslední instance ozve?
Dodavatel poslední instance by se měl zákazníkům ozvat do několika dní s nabídkou ceny, za kterou jim bude energie dodávat.
„Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpoždění, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ vysvětluje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
5.Kdo patří mezi dodavatele poslední instance?
Mezi dodavatele poslední instance patří např.í ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy. Ti již uvedli, jsou připraveni postarat se o zákazníky skupiny Bohemia Energy. Firmy zdůrazňují, že lidí nemusí aktivně vůbec nic dělat, budou kontaktováni a dostanou všechny důležité informace.
6.Vážně nemusím nyní nic dělat? Nepřijdu o elektřinu a plyn?
Ne, nepřijdete. Jak uvedl ředitel Asociace nezávislých dodavatelů Jiří Gavor pro Českou televizi, i když zákazníci neudělají vůbec nic, po dobu 6 měsíců budou dostávat plyn a elektřinu právě od dodavatelé poslední instance.
7.Co dělat během následujícího půl roku?
Lidé podle Gavora ale musí stihnout změnit dodavatele během šesti měsíců. Pokud by nepodepsali smlouvu s novým poskytovatelem energií, dostali by se do režimu neoprávněného odběru, za který již hrozí sankce. „Předpokládám, že žádný aspoň trochu zodpovědný odběratel se do této fáze nedostane, nebo se jí bude snažit vyhnout. Šest měsíců je dostatečná doba,“ řekl Gavor.
8.Kdy začít hledat nového dodavatele energií?
Co nejdříve. Není dobré čekat pět měsíců a na poslední chvíli hledat nové dodavatele. Zákazníci by měli začít porovnávat nabídky, vyhledávat ty nejlepší, podle odborníků v Česku stále funguje celá řada spolehlivých dodavatelů
Podle Gavora mohou lidé očekávat, že během půl roku vyvinou iniciativu i obchodníci dodavatelů. Mohou například lidem nabídnout elektřinu s nulovou marží, případně za nižší cenu, než za kterou ji nakoupili.
9.Kolik mě budou stát energie od dodavatele poslední instance?
Bohužel musíte počítat s tím, že cena bude vyšší. „Jednou z příčin krachu bylo, že Bohemia Energy s lidmi nasmlouvala nízké ceny, ale neměla to kryté nákupem. Potom musela nakoupit objem, se kterým nepočítala, ale už za současné burzovní ceny, které sice už naštěstí klesají, ale jsou mnohem vyšší než před rokem,“ řekl Gavor.
Cena, za kterou DPI bude energie dodávat, není přímo regulovaná, řídí se však pevnými pravidly. DPI do ní může promítnout například vyšší administrativní náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu. Tlak na ceny elektřiny a plynu teď však vyvíjejí především vysoké ceny na burze, kde dodavatelé energie nakupují, DPI nevyjímaje. Většího zdražení se tak v rámci DPI mohou dočkat zejména lidé, kteří u původního dodavatele měli starší smlouvy s (z dnešního pohledu) výhodnou cenou.
10.Jak uzavřít novou smlouvu?
Před uzavřením smlouvy je namístě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících.
Spotřebitelská organizace dTest doporučuje srovnat si ceny různých dodavatelů ve srovnávačích dostupných na webových stránkách Energetického regulačního úřadu.
Zvážit byste měli i to, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou můžete sice získat lepší cenu, ale na oplátku se musíte takzvaně upsat dodavateli na určité období.
Navíc ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo jen se zaplacením tučné smluvní pokuty.
11.Pozor na energošmejdy!
„Současné situace se jistě pokusí zneužít takzvaní energošmejdi. Zvláště obezřetní tak buďte v případě nabídek při podomním prodeji, případně přes telefon. Platí totiž pravidlo, že nejlepší nabídka za vámi nepřijde sama, ale je nutné si ji aktivně vyhledat,“ varuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Více informací se dozvíte v brožuře Jak se vyznat v energetice, kterou si lze stáhnout zdarma na www.dtest.cz/energetika.
12.Mohou ukončit činnost i další dodavatelé energií?
13.Klesnou v dohledné době ceny energií?
ty mohou ušetřit nejvíce totiž