Sestřičky bez vysoké, daňové slevy na děti a lepší mzdy: Co se červencem mění?

  • Sestřičky bez vysoké, daňové slevy na děti a lepší mzdy: Co se změnilo červnem?- ilustrační foto
    Autor: ČTK,bk - 
    1. 7. 2017
    11:49

    Od soboty začne platit v Česku mnoho legislativních změn. Nejenže se dočkáme proměny v daňových zákonech, ale i řada zaměstnanců si přijde na vyšší plat. Přidáno dostanou pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách či kultuře. Rovněž začínají platit pravidla proti podvodným oddlužovacím agenturám a zdravotní sestry už nemusí absolvovat vysokou školu. Na ty nejpodstatnější legislativní změny se podívejte v našem přehledu.

  • 1.Slevy na děti stoupnou

    Dnes začínají platit změny v daňových zákonech, které například navyšují daňové slevy na druhé a další vyživované dítě. Novela daňových zákonů dále například rozšiřuje nástroje pro boj s daňovými úniky tím, že zavádí institut nespolehlivé osoby nebo rozšiřuje přenesenou daňovou povinnost u DPH. Novela také zavádí novinku, a to příspěvek na nákup knih. Ten budou moci zaměstnavatelé odečíst z daní podobně jako u stravenek.

    Rodina- ilustrační foto Rodina- ilustrační foto | shutterstock

    Daňové zvýhodnění na druhé a další dítě balíček navyšuje již pro rok 2017, a to o 200 korun měsíčně na druhé dítě a na třetí a každé další dítě o 300 Kč měsíčně proti loňskému roku. Navýšení bude možné uplatit zpětně od počátku roku.

     

    Novela dále podnikatelům využívajícím výdajové paušály vrátila možnost znovu uplatňovat zvýhodnění na děti a manželku. Na druhé straně však spolu s tím klesla hranice ročního příjmu, na který mohou paušály uplatnit ze stávajících dvou milionů na jeden milion korun.

    Daňový balíček přináší také nová opatření v boji s daňovými úniky. Zavádí institut nespolehlivé osoby, která doplní dosavadní institut nespolehlivého plátce DPH. Zároveň se od července rozšíří režim přenesené daňové povinnosti u DPH o poskytnutí pracovníků pro provedení stavebních nebo montážních prací, dále o dodání zboží poskytovaného jako záruka, dodání nemovitosti prodávané dlužníkem z rozhodnutí soudu nebo o zprostředkování dodání investičního zlata.

  • 2.Vyšší plat pro policisty, hasiče i zdravotní sestry

    Policistům, hasičům, vojákům, celníkům, vězeňským dozorcům, ale také sociálním pracovníkům, zdravotním sestrám u lůžek, nepedagogickým pracovníkům ve školství či umělcům a pracovníkům v kulturních zařízeních vzrostou ode dneška platy. Výdělky stoupají o sedm až 23 procent, u zdravotních sester to je o 2000 korun. Zvýšení platů se poprvé projeví na výplatních páskách více než 200 000 lidí v srpnu.

    Zdravotní sestry se dočkají zvýšení platu- archivní foto Zdravotní sestry se dočkají zvýšení platu- archivní foto | Foto: infografika Blesk, scom

    Platy zdravotních sester v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se zvyšují o 2000 korun hrubého. Navýšení se týká asi 43 000 lidí. Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28 500 korun.

     

    Přidáno dostávají i pracovníci v sociálních službách či kultuře. Zvýšení výdělků umožnilo nařízení, které zrušilo tři z devíti platových tabulek. Pečovatelé, kteří se starají o seniory a postižené, mají o 23 procent víc. Loni si pečovatelé vydělali v průměru 19 058 korun hrubého i s odměnami a příspěvky. Polovina pracovníků ale nedosáhla ani na 18 821 korun hrubého.

     

    Pracovníkům kulturních zařízení, v nepedagogických profesích ve školství, technickému personálu či administrativním silám stát přidává 9,4 procenta. Díky změně platových tabulek si přilepší 93 000 zaměstnanců státu a 72 000 pracovníků, které platí samosprávy.

    Výdělky policistů, hasičů, celníků, vězeňských dozorců či tajných služeb se zvyšují o desetinu. Zvýšení platů má stát vyjít na téměř 1,5 miliardy Kč. Policejní sbor má zhruba 40 000 lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie i hasičů je kolem 35 000 korun.

     

    Vojáci z povolání si polepší o sedm procent. Průměrný plat vojáků se dosud pohyboval kolem 31 000 korun. K 1. lednu letošního roku sloužilo podle armádního webu 23.184 profesionálních vojáků.

  • 3.Bič na podvodné oddlužovací agentury

    Dneškem nabývá účinnosti novela insolvenčního zákona, která má zamezit praktikám podvodných oddlužovacích společností. Podle ministerstva spravedlnosti zákon zlepší ochranu dlužníků, kteří usilují o osobní bankrot. Novela míří také proti takzvaným šikanózním návrhům.

     

    Oddlužení je způsob řešení úpadku, který má dlužníkovi umožnit nový start a motivovat ho k aktivnímu zapojení do umořování dluhu. Podle statistik se v Česku pro tento postup rozhodne v průměru 22 000 lidí ročně. Tíživou situaci dlužníků mohly doposud zneužívat agentury, které si za často bezcenné rady účtovaly desetitisícové odměny - a to například i v situacích, kdy dlužník podmínky pro oddlužení vůbec nesplňoval.

    Sestřičky bez vysoké, daňové slevy na děti a lepší mzdy: Co se změnilo červnem?- ilustrační foto Sestřičky bez vysoké, daňové slevy na děti a lepší mzdy: Co se změnilo červnem?- ilustrační foto | Shutterstock

    "Je potřeba vědět, že žádná společnost nebo agentura dlužníka neoddluží. To dělá jen soud na základě dobře sepsaného návrhu. Ty nekvalitní situaci dlužníka jen zhorší, navíc přijde o peníze zaplacené podvodné agentuře," upozornil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

     

    Jako placenou službu budou od nynějška smět návrhy na povolení oddlužení sepisovat a podávat jenom advokáti, notáři, soudní exekutoři a insolvenční správci. Výše jejich odměny bude omezena částkou 4000 korun bez DPH, případně 6000 korun bez DPH při společném oddlužení manželů. Bezplatně budou návrhy sepisovat a podávat subjekty akreditované ministerstvem.

     

    Změna zákona se dotýká také insolvenční šikany, tedy případů konkurenčního boje, kdy se společnost snaží poškodit jinou firmu tím, že na ni podá insolvenční návrh. Už samotné zveřejnění návrhu může - bez ohledu na výsledek řízení - danou firmu zlikvidovat. Soudce nyní bude mít možnost rozhodnout o tom, že se podaný insolvenční návrh nezveřejní v insolvenčním rejstříku. Následně bude moci zneužívající návrh odmítnout.

     

    Další novinkou je přísnější dohled nad insolvenčními správci ze strany ministerstva.

  • 4.Snížení spotřební daňe u biopaliv

    Dnešním dnem se snižuje spotřební daň na některá biopaliva. Například čistá bionafta FAME B100 nově podléhá spotřební dani 2,19 Kč na litr. Od začátku loňského roku to bylo 4,59 Kč na litr, předtím zdaněna nebyla.

     

    U směsné motorové nafty SMN B30 se zdanění snižuje na 8,52 koruny na litr. Od roku 2016 daň byla 9,27 Kč na litr, předtím bylo palivo zdaněno 7,66 Kč/l. Zvyšuje se naopak vratka daně za líh u Ethanolu E85, a to z 10,23 Kč/l na 10,97 Kč/l. Nízkoprocentně přimíchaná biosložka ve fosilním palivu zůstává i nadále bez daňové i jiné státní podpory.

    čerpací stanice- ilustrační foto čerpací stanice- ilustrační foto | ČTK

    Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba již dříve uvedl, že loňským zdaněním se víceprocentní paliva stala neprodejná a na trhu se od začátku roku 2016 prakticky nevyskytují. Podle předsedy představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivana Indráčka nenastane v tomto směru významná změna ani nyní. Změna v zájmu o biopaliva podle něj může nastat do budoucna kvůli tomu, že distributoři musí snižovat emise z prodávaných paliv.

     

    Spotřební daň na klasický benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty.

  • 5.Zdravotní sestry už nemusí na vysokou školu

    Zdravotním sestrám bude nově stačit střední zdravotní škola a jeden rok vyššího odborného vzdělání, dosud musely mít vysokou školu. Novela zákona o vzdělávání nelékařských pracovníků, která dnes vstupuje v platnost, zavádí také odbornost terapeuta tradiční čínské medicíny a aplikované behaviorální analýzy, která pomáhá lidem s autismem. Nastupující zdravotničtí záchranáři budou muset absolvovat praxi v nemocnicích.

     

    Změna ve vzdělávání sester nastane od září. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

    Zdravotní sestry se dočkají zvýšení platu- archivní foto Zdravotní sestry se dočkají zvýšení platu- archivní foto | David Peltan

    Zařazení terapeutů tradiční čínské medicíny mezi zdravotnické pracovníky kritizovala Česká lékařská komora i Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Poukazují na to, že léčitelé nejsou v žádné evropské zemi považováni v právním smyslu za zdravotníky. Podle Komory tradiční čínské medicíny je zákon prvním krokem k tomu, aby mohl vzniknout akreditovaný studijní obor.

     

    Zákon také zavádí obor behaviorálního analytika, jejich asistenty a techniky. Obor souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra. V zákoně naopak nově nebude arteterapie. Ministerstvo zdravotnictví ve zdůvodnění jejího vypuštění mimo jiné uvedlo, že od doby, co byla profese v zákoně zakotvena, nezískal způsobilost k výkonu tohoto povolání ani jeden arteterapeut.

     

    Nastupující zdravotničtí záchranáři budou muset podle sněmovních úprav absolvovat před nástupem do výjezdní skupiny roční praxi na anesteziologicko-resuscitačním úseku, na úseku intenzivní péče nebo úseku akutního příjmu. Porodní asistentky se nebudou smět starat o kojence, tedy o děti od 29. dne po narození. Poslanci poukazovali na to, že je to práce pro dětské sestry.

     Vládní norma taky zruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují. Zanikne rovněž kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání a podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.

    Světový úspěch! Čeští vědci vyvinuli nejpevnější slitinu titanu! Pomůže lékařům

  • 6.Snížení lékařských specializací

    Začíná platit novela zákona upravující vzdělávání lékařů. Navyšuje počet základních studijních oborů, naopak snižuje počet specializací. Podle vlády má především zjednodušit a zkrátit dobu pro získání lékařské specializace. Dosud v Česku existovalo včetně certifikovaných kurzů 96 různých odborností.

     

    Zákon snižuje počet základních specializací ze 46 na 43. Samostatně už nebude možné studovat praktické lékařství pro děti a dorost, bude součástí pediatrie. Vzroste naopak počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, ze 17 na 19.

    Zdravotní sestry se dočkají zvýšení platu- archivní foto Zdravotní sestry se dočkají zvýšení platu- archivní foto | Profimédia

    Délka vzdělávání v základním kmeni potrvá dva a půl roku místo současných dvou let, a bude zakončená zkouškou. Zákon umožní souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.

     

    Novela také upřesní výkon odborného dohledu nad neatestovanými lékaři a vymezí požadavky na garanta oboru a školitele. Podle průzkumu České lékařské komory mezi mladými lékaři má třetina z nich pocit, že je školitel nevede řádně k atestaci a že nemají dostatečný dohled nad svou prací.


    Každý lékař smí školit nejvýše dva kolegy před atestací. Zákon nově definuje práci pod odborným dozorem, pro lékaře před dokončením základního vzdělávacího kmene, a dohledem po něm. V případě dozoru musí být školitel na pracovišti přítomen a dosažitelný do deseti minut. U dohledu stačí dostupnost na telefonu a dojezd do 30 minut.

    Zákon upřesní také podmínky pro uznání aprobace cizinců ze zemí mimo EU. Nyní musí splnit test v rodném jazyce, pětiměsíční praxi a složit odbornou zkoušku v češtině. Podle ČLK by ale měli lékaři z ciziny skládat i zkoušku z českého jazyka. V plánu je asi roční přechodné období, po něj budou moci současní žadatelé o aprobaci své zkoušky dokončit za současných podmínek.

lunatic ( 1. července 2017 17:23 )

"Nejlepší kvalitou peněz je jejich kvantita." Baruch Spinoza - nizozemský židovský filozof V.Klaus pouze řekl,že neexistují špinavé peníze ... a to je rozdíl oproti výroku jistého císaře o tom,že peníze nesmrdí

lunatic ( 1. července 2017 17:14 )

Budiž,já bych ale argumentoval i takto;nepořizujte si potomky vůbec-leda když již opravdu nevíte kam s penězi .Vysvětlím i dále - ČR by se takto posléze stala zemí obývanou sice starými,ale současně i nadstandartně zámožnými jedinci;no .. a tržní ekonomika jednoznačně napovídá,že přestárlým boháčům bude za jejich peníze poskytovat jakékoliv úsluhy za úplatu třebas inženýr migrant,ne? Anebo i gastarbeiter z Kuvajtu,anebo Saudské Arábie - vše rozhodne trh a peníze nesmrdí-cituji profesora Klause

ivopatta ( 1. července 2017 16:00 )

(Daňové) slevy na děti stoupnou. Předesílám, že se jedná o peníze, které si pracující rodiče sami vydělali a vyčíslím to úžasné daňové zvýhodnění na děti v roce 2017. Na první dítě stát odečte z daní 13 404 Kč ročně, na druhé 19 404 Kč. Podle ČSÚ jsou náklady na dítě v rodinách s 1-3 dětmi a platem rodičů v mediánu v průměru 6 666 Kč měsíčně na jedno dítě, neboli 79 992 Kč ročně/dítě. Padesát procent z této částky (zohledněné před 1. 1.1993), dělá 39 996 Kč. Výpočet pro rodinu se dvěma dětmi: (39 996 x 2) - (13 404 + 19 404) = 79 992 - 32 808 = 47 184. Těch 47 184 Kč je nadměrné zdanění pracujících rodičů se dvěma dětmi v roce 2017. Co je potřeba udělat? Vrátit se k naší daňové legislativě platné do r. 1992, tj. k daňovému zohlednění a odečtu 50 % nákladů na výchovu dítěte. Tím vyzvedneme rodiny pracujících rodičů a jejich dětí ze sociálního koše, do kterého automaticky padají již od druhého dítěte v rodině. Důsledkem pak bude změna společenského pohledu na rodiny, ve kterých vyrůstají dobře vychované, pracovité děti.

ivopatta ( 1. července 2017 15:50 )

Protože je to o dětech pracujících rodičů. Nikoliv o rodičích a dětech žijících výhradně ze sociálních dávek.

lunatic ( 1. července 2017 15:18 )

Těch 200Kč navýšení na dítě jednoznačně schvaluji ;mnoho z mladistvých totiž kouří a leckde stojí krabička dobrých cigaret až 100Kč -nelze to přeci vše požadovat nemorálně po rodičích

Zobrazit celou diskusi