Křeče a selhání orgánů: Kojenec se může snadno přehřát v autě i nosítku

Kojenec nebo batole se přehřeje snadněji než dospělý člověk. (Ilustrační foto)
Kojenec nebo batole se přehřeje snadněji než dospělý člověk. (Ilustrační foto)  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: ula - 
11. července 2016
19:00

Smutné případy, kdy rodiče nechají nebo i zapomenou dítě ve vysokých teplotách v autě, se objevují každý rok. Často si rodiče odskočí jen na pár minut. Ale i těch pár minut může skončit tragicky. I při teplotách kolem 25 °C ve stínu se během půl hodiny dokáže interiér auta zahřát na 45 °C. Kojenec se může přehřát i ve chvíli, kdy je nevhodně oblečen.

Přehřátí u dětí může vznikat velmi snadno, protože mají větší produkci tepla než dospělí, vzhledem k vyššímu metabolismu. Významně méně produkují pot než dospělí. Menší děti též nemají možnost se svléknout či se více napít nebo např. utéct z přehřátého prostoru. 

Rodiče občas vedro podcení

Dospělý zvládne regulovat teploty, které již pro dítě mohou být ohrožující, a to si řada lidí neuvědomuje. Podceňuje se doba, za kterou se uzavřený prostor např. automobilu zvládne ohřát na nesnesitelné teploty. Již při teplotách kolem 25 °C ve stínu se během půl hodiny dokáže interiér auta zahřát na 45 °C,“ vysvětluje lékař Michal Malina.

Co se děje, pokud necháte dítě ve vyhřátém autě?

Při vyšším zahřátí se mozkový termostat těla v hypotalamu snaží udržet normální teplotu pomocí pocení a rozšíření kapilár v kůži.  Pokud to nestačí, ochlazuje se  tělo zrychlením dýchání. Dochází k zrychlení srdeční činnosti,“ popisuje lékař a dodává: Ledviny se snaží zadržovat vodu a klesá produkce moči. Z přemíry pocení se tělo dehydratuje a může dojít k poruše iontové rovnováhy v organismu. Člověk má pocit velké žízně, špatně se mu dýchá.“ Mozek při teplotách kolem 40 °C reaguje snížením aktivity, nastává pocit obluzení, může dojít k omdlení a můžou se objevit i křeče. Teplota uvnitř těla 42 °C a vyšší je pak absolutně kritická, dochází k poruše funkce enzymů a dochází k odumírání buněk v celém organismu a selhání funkce všech orgánů, pokud není teplota snížena.  

Co dělat, pokud vytáhnete dítě z přehřátého auta?

  • Pokud dostanete dítě z přehřátého auta, svlékněte ho.
  • Omyjte kůži vlažnou vodou a ovívejte povrch těla, aby došlo k co největšímu vypařování, které tělo ochladí.
  • Dále je možné dát sáček s ledem na zátylek, do podpaží a třísel, kde prochází velké cévy.
  • Pokud dítě zvládne pít, podávejte tekutiny.
  • Pokud dítě jeví známky poruchy vědomí, je třeba přivolat lékaře.
Je dobré si uvědomit, že kojenci a batolata by měli být oblečeni adekvátně počasí. Což zjednodušeně znamená, že by měli mít maximálně o jednu vrstvu oblečení více, než dospělí podle teplotního komfortu, a ne více. Kojenec se může přehřát už jen, když se více oblékne a zabalí např. v nosítku,“ upozorňuje Malina.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi