„Postřílet“, „Najít mu práci v kamenolomu“ – s podobnými „hejty“, tj. nenávistnými komentáři, se v online prostoru setkávají lidé denně. Za poslední rok se obdobných vzkazů na adresu menšin nebo některých sociálních skupin objevilo v Česku téměř 2,5 milionu. V nové kampani proti nenávisti vládního projektu Hate Free Culture na to poukazuje více než 40 známých osobností. Jejich portréty doprovází nenávistné a urážlivé komentáře, které jim přišly e-mailem, objevily se jako komentáře pod příspěvky na Facebooku nebo v diskusních fórech.
„Postřílet“, „Utopit cigánka“: Jak Češi nenávidí na internetu
1.Ženy, děti postřílet...
„Postřílet!!!“ napsal Vlastimír N. pod fotografii muslimky Ireny s jejími dětmi před několika měsíci v rámci kampaně „Ne mým jménem“. Ta je také jednou z tváří televizního spotu, který právě začíná vysílat několik českých televizních stanic.
2.Bendigu, ty cigánku
3.Složte se Ferimu na holiče
4.Přeji ti obřízku zaživa
Uživatel ejet na adresu dokumentaristky Apoleny Rychlíkové napsal: „Těším se, až budou soudružce Apoleně ti chudáčci obřezávat přirození. Samozřejmě za živa. To bude sranda!!!!!“
5.... a opět ti pravdoláskaři
Terčem urážlivých nebo nenávistných komentářů se stala také v souvislosti se svou tvorbou spisovatelka Irena Obermannová: „Ty pravdoláskařská plesnivá špinDÍRO sama seš nechutná,“ píše diskutér, který si říká wojtylak.
6.Nenávist vůči všem
Mezi fotografovanými jsou i muslimové, Vietnamci, Romové, senioři, lidé s odlišnou sexuální orientací, lidé s onemocněním HIV/AIDS, bývalí uživatelé drog apod.
7.Nasdílíte toto video?
Cílem videa i fotografií je poukázat na fakt, že s hejty v online prostoru se může setkávat každý z nás, a zdaleka ne jen pro svou příslušnost k nějaké náboženské, sexuální nebo etnické skupině. Často se totiž terčem urážlivých komentářů stávají také lidé kvůli svému vzhledu, názorům, životním zkušenostem, profesi a řadě dalších věcí.