Obchodní dům Máj: Už je mu 40 let! Našli jsme prodavačku, která v něm pracuje od otevření
Autor:
Matěj Smlsal, zrk -
20. dubna 2015
•
18:51
Sdílej:
Čtyřicet let uplyne zítra od otevření obchodního domu Máj na Národní třídě v Praze! Málokterý obchoďák to dotáhl tak daleko jako Máj, aby se o něm básnilo. Pravda, Karel Hynek Mácha autorem těchto veršů nebyl, nicméně zlidověly i tak a dostaly se až do filmu. A tak ve filmu Vrať se do hrobu! studenti skandují: Neckermann a Quelle, ať jdou do pr.ele, pravých Čechů ráj, obchodní dům Máj!
Blesk našel ženu, která tam pracuje od začátku. Jana Peprná (67) se drží místní tradice. V Máji se přestávalo pracovat jen kvůli vážné nemoci nebo smrti.
Vyučená prodavačka pracovala nejdříve v prvním obchodním domě v Československu – v Bílé labuti. Když dostala nabídku přejít do nového »baráku«, jak se o Máji mluvilo, neváhala. „Věděla jsem, že ho staví Švédové a že to bude něco. Stala jsem se zástupkyní vedoucí v oddělení drogerie, poté jsem pracovala v hračkách a domácích potřebách,“ říká Jana Peprná, která teď hlavně doplňuje a kontroluje zboží.
Jak se vám líbila stavba, když jste ji poprvé uviděla? „Zvenku moc. Vnitřkem jsem ale byla dost překvapená. Podhledy byly odhalené, takže šla vidět vzduchotechnika. To mi u nového baráku připadalo zvláštní.“
Jak tehdy vypadal sortiment? „Byl široký, od nejmenšího hřebíčku až po jízdní kola. Zboží denní potřeby bývalo v přízemí, kam chodilo tolik zákazníků, že o Vánocích se tudy nedalo ani projít.“
A co když se někomu v těch tlačenicích udělalo špatně? „Zajímavostí bylo, že zaměstnanci, aby byli spokojení, měli v baráku doktora. A když se někomu ze zákazníků udělalo nevolno, tak se zavolalo do 5. patra a lékař přiběhl. My jsme tu navíc měli i vlastní pedikérku, kadeřnici…“
Kdo tehdy chodil do Máje nakupovat a jak se klientela proměňovala? „Vzhledem k umístění na Národní třídě, kde je spousta kanceláří, sem chodili jak zaměstnanci z okolních firem, tak lidé, kteří tu bydleli. Vím, že se sem pořádaly i autobusové zájezdy. Vesnička nebo město vypravily autobus a šlo se nakupovat. Sem prostě chodili a chodí všichni – muži i ženy všech věkových kategorií.“
Navštěvovaly Máj i známé osobnosti? „Hodně, protože řada jich bydlela blízko nebo hrála v okolních divadlech. Pamatuju si, že zákazník, který si ke mně chodil speciálně pro persil, byl tenorista z Národního divadla Ivo Žídek. Pak si pamatuju Karla Zicha. Za mou kolegyní chodila třeba Ljuba Hermanová a nosila jí zavařované houbičky nebo okurky. Pak sem chodila Kamila Moučková či Jana Švandová.“
Dnes pracuje v Máji 350 lidí. Bylo vás tehdy méně? „Já bych řekla, že nás bylo více. Každé oddělení mělo dvě vedoucí i své skladní. A protože dřív existoval jen pultový prodej, tak každý pult musela obsadit prodavačka. Teď, když je prodej otevřený, tak je tu jen nezbytný počet zaměstnanců.“
Byli jste tehdy s kolegy a kolegyněmi jako jedna velká rodina? „To se spolehněte, to byla velká rodina. Když někdo z Máje odešel, tak buď proto, že zemřel, nebo kvůli vážné nemoci. Odtud se normálně neodcházelo. To byla událost, když někdo skončil. Scházeli jsme se i mimo práci. Kolektiv byl perfektní, opravdu jsme to tu měli rádi.“
Jste jediná, která tu pracuje už od otevření? „Jsme tu tři. Jedna kolegyně pracuje v pokladně v oddělení potravin a jedna v pokladně ve vyšším patře.“
Jak dlouho tu ještě plánujete zůstat? „Už jsem v důchodu, tak nevím, jak dlouho to ještě zvládnu. Pokud bude zájem o mě a o mé zkušenosti… Nevím.“
A jak jste si zvykala na moderní technologie – scannery zboží, elektronické pokladny, počítače? „To je dobrá otázka. To víte, že jsem se s tím musela naučit, když jsem tu chtěla pracovat. Nebylo to jednoduché, ale v té době mi ještě nebylo tolik. Zvládla jsem to a dnes je používám bez problému.“
Video Jana pracuje v Máji už 40 let! Karel Černoch dodával vložky, vzpomíná - Matěj Smlsal, Jan Jedlička, foto: Máj
Obchodní dům na Národní třídě během 40 let několikrát změnil název. Až do roku 1992 se jmenoval Máj, další čtyři roky Kmart a od roku 1996 Tesco. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2009 se přejmenoval na My, což anglicky znamená »můj« a vyslovuje se »máj«. Společnost Tesco ho vlastní i nadále.
Řada zákazníků ráda vzpomíná na vyhlášenou jídelnu ve 4. patře, kde se prodávaly hotovky, a na vedle stojící cukrárnu s dorty, chlebíčky a zmrzlinovými poháry. „Velice úspěšný byl karamelový pohár. My na něj vždy chodili. A ještě dnes, když přijdou nakupovat starší lidé, tak se ptají, jestli tu je pořád restaurace,“ vypráví Jana Peprná. Už není. Je tu bytový textil.
Recept na karamelový pohár
Nejoblíbenější byl v »májové« cukrárně karamelový pohár. | Foto: K. Kopáč, P. Novotný
Do poháru dejte tři kopečky vanilkové zmrzliny, přelijte domácím karamelem, posypte drcenými vlašskými ořechy a ozdobte šlehačkou.
Jak na domácí smetanový karamel? 250 gramů cukru krupice dejte do rendlíku s nepřilnavým dnem a pomalu rozpouštějte. Nechte mírně zhnědnout a poté do něj postupně vmíchejte 250 ml smetany ke šlehání. I po vychladnutí zůstává tekutý.
Obchodní dům v číslech
- V zaměstnanecké jídelně je ve všední den vydáno 150 obědů, o víkendech cca 90.
- Zhruba 50 nákladních aut sem dopraví zboží ve všední den.
- Celková prodejní plocha je 12 500 m2. Pro srovnání – je to rozloha dvou fotbalových hřišť.
- V podzemní části se nachází největší supermarket v centru Prahy nabízející přes 25 000 položek.
- 350 zaměstnanců se nyní stará o zajištění chodu obchodního domu.
- Pokud bychom všechny police z oddělení potravin naskládali za sebou, jejich délka by činila 2,65 km, což je vzdálenost od obchodního domu na Vítězné náměstí (neboli Kulaťák) v Praze 6.
- K prezentaci zboží slouží 9 výloh a 40 figurín.
- Obchodní dům je otevřen 97 hodin týdně. Od pondělí do soboty 7–21, v neděli od 8 do 21 hodin.
- Nabízí se zde 500 značek pod jednou střechou.
- Největším oddělením jsou potraviny v prvním podzemním podlaží – mají rozlohu 1770 m2. Naopak nejmenší prodejní plochu má čtvrté patro – domácí a kuchyňské potřeby zaujímají 1230 m2.
- V oddělení oděvů je nabízeno zboží 120 značek.
- Každé eskalátory se za den otočí přibližně 930x. Jedno „kolečko“ zvládnou za 54 vteřin.
- V roce 2006 byla stavba prohlášena kulturní památkou.
- OD má 10 nadzemních pater a tři podzemní.
- Lidé a zboží jsou dopravovány 13 výtahy.
Výzva Blesku: Máte fotografie ze svých návštěv obchodního domu, pracovali jste tam, prožili jste tady něco zvláštního? Pište na tip@blesk.cz
Ta první fotka není z roku 1975, ale z přelomu let 1988 - 1989. Vzhledem k absenci vánoční výzdoby bych to viděl na leden 89.
simeonsimeonovic
(
21. dubna 2015 08:39
)
No a teď se vlastně ukázalo, že to je pravda ne? teda byla, protože teď , ať jde do pr dele i současný MÁJ-MY
simeonsimeonovic
(
21. dubna 2015 08:37
)
Zlatej klasickej MÁJ, měl svoje kouzlo, člověk tam moc rád chodil, ještě tak 2 roky po revoluci, než z toho kapitalista udělal to, co je teď. Už tam nejdu, je to úplně odpudivý. Stejně tak Kotva.
zubni.pasta
(
21. dubna 2015 08:36
)
Taky mě to zarazilo ještě by k tomu měli přidat ruský název. Ku rva kde to žijeme !!!
Ta první fotka není z roku 1975, ale z přelomu let 1988 - 1989. Vzhledem k absenci vánoční výzdoby bych to viděl na leden 89.