Indie předvedla Obamovi svoji chloubu: Tohle je naše armáda
Barack Obama se jako vůbec první americký prezident zúčastnil oslav státního svátku Indie. Přehlídka vojenské moci země a ukázka indické kulturní rozmanitosti v metropoli Dillí připomněla přijetí ústavy, k němuž došlo v roce 1950, tedy tři roky po vyhlášení nezávislosti Indie na Británii.
Návštěva oslav Dne republiky byla hlavním bodem Obamovy návštěvy Indie, na kterou prezident přicestoval v neděli. Obamův pobyt na indickém subkontinentu má přispět k posílení vzájemných vztahů; již první den přinesl podle tiskových agentury průlom v jaderné spolupráci, který umožní americkým firmám dodávat Indii civilní jaderné technologie.
Indický premiér Naréndra Módí v neděli překvapil tím, že uvítal Obamu hned na letišti a vřele ho objal. Spojené státy přitom před necelými deseti lety hinduistickému nacionalistovi Módímu nepovolily vstup na své území kvůli masakru muslimů v Módího domovském státě Gudžarát, připomněla agentura Reuters.
Pondělní slavnostní přehlídku poznamenalo deštivé počasí, ale Obama přesto společně s Módím dvě hodiny z prostoru uzavřeného neprůstřelným sklem sledoval barvité představení.
Vrtulníky shazovaly na shromážděné davy okvětní lístky a na bulváru z britské koloniální éry vedoucím od prezidentského paláce k Bráně Indie se hostům představily tanky, raketomety, salutující vojáci, dechové kapely, tanečníci i slavnostně ozdobení velbloudi.
Na bezpečnost akce dohlížely desetitisíce policistů a příslušníků polovojenských jednotek, kteří byli rozmístěni v ulicích i na střechách domů.
Obama má na programu setkání s vůdci hlavní opoziční strany – Indického národního kongresu – a projev na obchodním summitu. V úterý měl Obama navštívit mauzoleum Tádž Mahal, tam ale nakonec neodjede. Cestu do Indie totiž zkrátil, aby se mohl zastavit v Saúdské Arábii a setkat se s novým saúdskoarabským králem Salmánem, nástupcem nedávno zesnulého panovníka Abdalláha.
Poledne a na ulici tma