Rusové znovu obsadili Prahu! Naštěstí jen ve filmu...
Děsivá historie znovu ožila! Dramatické okamžiky 21. srpna 1968 připomnělo dnes před budovou Českého rozhlasu v Praze natáčení 250členného filmového štábu rakouského producenta a režiséra Franze Novotnyho. Za pomoci stovky komparsistů tu vznikala akční scéna snímku Krycí jméno Holec o událostech následujících po "pražském jaru" v Československu.
"Rakousko-český projekt vzniká na motivy povídky režiséra Jana Němce Italská spojka, jehož fiktivní příběh se opírá o skutečné situace i reálné osoby. Odehrává se mezi Prahou a Vídní v roce 1968. Hlavní role v tomto špionážním dramatu, jehož hrdinové musejí ve vypjatých okamžicích volit mezi kolaborací a sebedestruktivním hrdinstvím, ztvárňují Kryštof Hádek, Vica Kerekesová a Johannes Zeiler," řekla koproducentka Monika Kristlová ze společnosti Dawson Films.
Na plátně se objeví i David Novotný, Ondřej Brzobohatý, Vilma Cibulková a Jiří Vyorálek. Premiéra bude začátkem roku 2016.
Dnešní záběry zachytily reakci Pražanů na první den srpnové okupace Československa armádami Varšavské smlouvy. U rozhlasu na Vinohradské třídě vznikla barikáda, jejímž základem byl autobus. Do toho pak ruský tank narazil a zcela ho zničil.
Část Vinohradské třídy byla uzavřena pro veřejnou dopravu už od soboty - filmaři tu museli instalovat spoustu reálií, včetně dobové telefonní budky. Na fasádu rozhlasu nalepili transparenty s nápisy SSSR neser ČSSR a Vyměním brožovaného Lenina za svázaného Brežněva. Ve výloze se objevily obrazy se socialistickým uměním, byly tu plakáty zvoucí na Den horníků, koncert Kmochovy dechové hudby a soutěž dámských kadeřníků o titul Mistra Prahy. Protější zastavárna se změnila v papírnictví a vietnamská večerka v mléčný bar, což dokumentovaly hliníkové konve na mléko a zaprášené přepravky s lahvemi před vchodem. Příjezd tanku pak proměnil křižovatku doslova v bojiště - autobus vzplanul a lidé přinášeli na vznikající barikádu prkna, plechy a harampádí.
Jedním z hlavních hrdinů filmu je rakouský novinář Helmut Zilk, později ředitel rakouské televizní stanice a starosta Vídně, který počátkem roku 1968 začal živě vysílat rozhovory z komunistického Československa pro rakouskou televizi. Hovory z Prahy mu otevřely dveře k místu ředitele a vzbudily i zájem československé Státní bezpečnosti. Ta využila jeho slabosti ke krásným ženám a k alkoholu a zavázala ho ke spolupráci. Do milostného trojúhelníku mezi ním, českým režisérem a jeho krásnou přítelkyní zasáhla srpnová okupace, při níž filmař natočil brutalitu okupantů. A protože je nutno záběry urychleně dostat k mezinárodní veřejnosti, jedinou cestu na Západ představuje právě Zilk.
Kristlová se s Alexandrem Glehrem z rakouské produkce Novotny &Novotny Filmproduk.on GmbH. potkala v Cannes. Vyprávěla mu o filmu a jeho to nadchlo. Už proto, že se jeho příběh dotýká skutečných událostí, které obě země propojovaly. Název Krycí jméno Holec vychází ze skutečnosti - pod tímto jménem vedla StB složku Helmuta Zilka.
Dubceka odstranil FANTOMAS...aby se uz do niceho nemotal...lebo uz taak toho bolo privela...ze ,sudruhovija...?