Rusové znovu obsadili Prahu! Naštěstí jen ve filmu...

Autor: ČTK, lm - 
5. října 2014
13:48

Děsivá historie znovu ožila! Dramatické okamžiky 21. srpna 1968 připomnělo dnes před budovou Českého rozhlasu v Praze natáčení 250členného filmového štábu rakouského producenta a režiséra Franze Novotnyho. Za pomoci stovky komparsistů tu vznikala akční scéna snímku Krycí jméno Holec o událostech následujících po "pražském jaru" v Československu.

"Rakousko-český projekt vzniká na motivy povídky režiséra Jana Němce Italská spojka, jehož fiktivní příběh se opírá o skutečné situace i reálné osoby. Odehrává se mezi Prahou a Vídní v roce 1968. Hlavní role v tomto špionážním dramatu, jehož hrdinové musejí ve vypjatých okamžicích volit mezi kolaborací a sebedestruktivním hrdinstvím, ztvárňují Kryštof Hádek, Vica Kerekesová a Johannes Zeiler," řekla koproducentka Monika Kristlová ze společnosti Dawson Films.

Na plátně se objeví i David Novotný, Ondřej Brzobohatý, Vilma Cibulková a Jiří Vyorálek. Premiéra bude začátkem roku 2016.

Dnešní záběry zachytily reakci Pražanů na první den srpnové okupace Československa armádami Varšavské smlouvy. U rozhlasu na Vinohradské třídě vznikla barikáda, jejímž základem byl autobus. Do toho pak ruský tank narazil a zcela ho zničil.

Část Vinohradské třídy byla uzavřena pro veřejnou dopravu už od soboty - filmaři tu museli instalovat spoustu reálií, včetně dobové telefonní budky. Na fasádu rozhlasu nalepili transparenty s nápisy SSSR neser ČSSR a Vyměním brožovaného Lenina za svázaného Brežněva. Ve výloze se objevily obrazy se socialistickým uměním, byly tu plakáty zvoucí na Den horníků, koncert Kmochovy dechové hudby a soutěž dámských kadeřníků o titul Mistra Prahy. Protější zastavárna se změnila v papírnictví a vietnamská večerka v mléčný bar, což dokumentovaly hliníkové konve na mléko a zaprášené přepravky s lahvemi před vchodem. Příjezd tanku pak proměnil křižovatku doslova v bojiště - autobus vzplanul a lidé přinášeli na vznikající barikádu prkna, plechy a harampádí.

Jedním z hlavních hrdinů filmu je rakouský novinář Helmut Zilk, později ředitel rakouské televizní stanice a starosta Vídně, který počátkem roku 1968 začal živě vysílat rozhovory z komunistického Československa pro rakouskou televizi. Hovory z Prahy mu otevřely dveře k místu ředitele a vzbudily i zájem československé Státní bezpečnosti. Ta využila jeho slabosti ke krásným ženám a k alkoholu a zavázala ho ke spolupráci. Do milostného trojúhelníku mezi ním, českým režisérem a jeho krásnou přítelkyní zasáhla srpnová okupace, při níž filmař natočil brutalitu okupantů. A protože je nutno záběry urychleně dostat k mezinárodní veřejnosti, jedinou cestu na Západ představuje právě Zilk.

Kristlová se s Alexandrem Glehrem z rakouské produkce Novotny &Novotny Filmproduk.on GmbH. potkala v Cannes. Vyprávěla mu o filmu a jeho to nadchlo. Už proto, že se jeho příběh dotýká skutečných událostí, které obě země propojovaly. Název Krycí jméno Holec vychází ze skutečnosti - pod tímto jménem vedla StB složku Helmuta Zilka.

evolucius ( 6. října 2014 16:49 )

 Dubceka odstranil FANTOMAS...aby se uz do niceho nemotal...lebo uz taak toho bolo privela...ze ,sudruhovija...?

zabibol ( 6. října 2014 12:46 )

Je třeba si uvědomit, že za vším stáli komunisti.

zabibol ( 6. října 2014 12:44 )

Bohužel jel!!!

zabibol ( 6. října 2014 12:44 )

Pan Kriegel jako jediný nepodepsal! Dobře se měli za komoušských lumpů lidé co nic neuměli a proto nic nedělali-typičtí komunisti.

bjutifl ( 6. října 2014 12:28 )

Né, přímo né jenom byl jima dobře placenej. Ale nejenom jima. Hrál to na dvě strany. Nebo těch stran bylo víc? Kdo ví. Každopádně to byl šmejd co zabránil skutečnýmu převratu.

Zobrazit celou diskusi