EU chce 40% zastoupení žen ve vedení firem! Prosadí se nová směrnice?

Evropská komise schválila směrnici o tom, že by vedení velkých firem mělo tvořit 40 procent žen! Nyní o tomto návrhu budou jednat země EU a Evropský parlament. Schválí jej?
Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Reding bojuje za vyrovnané možnosti žen a mužů a lobbuje pro to, aby zastoupení obou pohlaví na vedoucích pozicích bylo co nejvyrovnanější.
Navrhla proto, aby ve vedení velkých firem v EU bylo minimálně 40% žen. Týká se to společností s více než 250 zaměstnanci a obratem nad 50 milionů eur. Takových je v EU na pět tisíc.
Její návrh již schválila Evropská komise, nyní půjde před Evropský parlament a k projednání jednotlivým členským státům. Na tiskové konferenci pak politička dodala: „Toto je historický den pro rovnost pohlaví.“
Jak by fungovalo pravidlo 40% žen v praxi?
Podíl žen ve vedoucích orgánech je přitom v současnosti kolem 13,7%. Největší zastoupení mají ženy ve vedení podniků ve Finsku (27,1%) a Švédsku (25,2%), nejméně na Maltě (3%), ale třeba také v Itálii (6,1%). V Česku tvoří ženy 15,4% členů vedení velkých firem, což je podobně jako v Německu (15,6%).
"V případě stejné kvalifikace bude dána přednost kandidátu méně zastoupeného pohlaví," objasnila komise podobu návrhu, který by měl změnit výše uvedené hodnoty.
40% zastoupení obou pohlaví se však týká pouze nevýkonných členů řídících orgánů společností. Tedy nikoli např. výkonných a generálních ředitelů apod. Ty by si firmy měly stanovovat nadále individuálně.
O případných sankcích za nedodržování limitů by měly rozhodovat členské státy. Zavedení plošných kvót však vyvolává rozpory. Jak mezi státy EU, tak i v samotné komisi. Někteří to považují za další diktát Bruselu.
Proto velké firmy odvádějí peníze do státních a potažmo evropských rozpočtů ,aby jim chytré hlavy určovaly koho dát do vedení svých firem,ale při 40% zastoupení žen nebudou volné pozice pro indiány,araby,černochy,asiaty a o míšencích nemluvě.