Kaddáfího muži ostřelovali nemocnici děly a tanky

V Libyi se válčí už několik týdnů
V Libyi se válčí už několik týdnů  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, oj - 
24. března 2011
07:40

Jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu v noci na dnešek napadly nemocnici v půlmilionové Misurátě na západě země. Podle lékářů na ni pálily z děl a tanků. Při akci údajně zemřelo 16 lidí. Mluvčí libyjské vlády vš popřel.

Lékaři agentuře Reuters telefonicky oznámili, že vládní vojsko obklíčilo areál nemocnice a ostřeluje zdravotnické objekty z děl a tanků. Podle AFP tanky ostřelovaly i rezidenční čtvrti.

Zprávy o bojích nelze nezávisle potvrdit a počet případných obětí není znám. Mluvčí ministerstva zahraničí informace o bojích v Misurátě popřel s tím, že vládní jednotky dodržují příměří v souladu s požadavkem Rady bezpečnosti OSN.

Mluvčí zároveň potvrdil kolující pověsti, že velká část obyvatel Misuráty je už čtvrtý den bez vody a elektřiny. Popřel ale, že by armáda záměrně dodávky do města přerušila. Podle mluvčího jde o "technický problém způsobený drancováním".

Libyjská oficiální média v noci na dnešek obvinila spojenecké síly z útoků na civilní cíle. Podle libyjské státní televize ve středu večer západní letectvo napadlo "civilní a vojenské objekty" v Džafranu jihozápadně od Tripolisu.
Oficiální tisková agentura Jana navíc oznámila, že spojenci po setmění dvakrát bombardovali obytné čtvrti na východním předměstí Tripolisu a usmrtili velký počet civilistů. Další následný útok byl prý veden proti záchranným týmům, které z trosek vyprošťovaly mrtvé.

Vedení libyjských povstalců oznámilo, že jmenovalo šedesátiletého exilového ekonoma Alího Tarhúního odborníkem přechodné vlády pro ekonomiku a finance. Tarhúní, jehož v roce 1978 v nepřítomnosti Kaddáfího režim odsoudil za opoziční činnost k smrti, žije ve Spojených státech.

barry3005 ( 29. března 2011 19:59 )

Čest práci soudruhu. Před kritikou je dobré jsi přečíst můj příspěvek.Já nikde nesouhlasím co v současné době délají světové velmoci. Já jen upozorňuji, že za tím vśím se schovává něco a někdo kdo vše ŕídí. Tak to bylo za 2.sv. války, tak to bylo po válce - rozdělení Evropy a tak je to i v současné době. A nejhorší na tom je,že vždy to odnesou nevinní lidé a je jedno na které straně. A ti sovětští bratŕi českých komunistů napadli taky Afghanistán a východní státy a zabíjeli lidi. Bývalí spojenci Beneše dodnes napadají jiné národy a zabíjejí.

gogo ( 29. března 2011 13:31 )

Á náš malý "ftipálek"... náš malý pseudoemigrant ... Z dua "jakub-venca"...Tak na co si budeme chlapče hrát dnes ? Na historika ? Ale i tady máš zatím chabé znalosti. Historie zná řadu panovníků s absolutistickým rozhodováním, kterým na lidech a na prosperitě národa záleželo. Hitler a Stalin samozřejmě mezi ně nepatří.

gogo ( 29. března 2011 13:25 )

Guten Tag Herr Barry... Tu mučírnu má Kaddáfí týden, nebo třicet let ? Že ausgerechnet až dnes na to spojenci přišli a rozhodli se spasit týraný lýbijský lid ? Do teď ten lid tan neúpěl, anebo se nám to dříve nehodilo ho "osvobodit" ? A co udělají Američané s těmi ostatními státy, kde lid úpí pod knutou tyrana ? Také je budeme bombardovat ? Nebo tam nemají naftu ?

barry3005 ( 24. března 2011 21:59 )

brutální člověk a diktátor, který není a nebyl normální. Určitě mu je jedno kolik lidí pošle na smrt. Jeho teroristické útoky v Evropě jsou známé, taky jako před časem 8-mi leté věznění a mučení bulharských zdravotních sester. On má doma mučírnu a místo kde se popravovali jeho odpůrci. O to více mne překvapovaly vlídné kontakty politiků a je jedno jestli to byly socialistické státy a nebo kapitalistické.Ale v dějinách a v politice to bylo vźdy tak a když to někomu nakonec nepasovalo, tak honem se obrátil a dělal ze sebe nevinného člověka (a vládu), který o ničem nikdy nic nevěděl-a je jedno jestli to bylo ve 2sv. válce a nebo v dnešní době.

gevi ( 24. března 2011 20:58 )

Jedním z atributů diktátorů byl silný kult osobnosti. Oni vyžadovali zfanatizované davy a tisk musel vyzdvihovat jejich skvělé stránky. Tedy rozhodně jim z tohoto pohledu velmi záleželo na veřejném mínění. Přečetl jsem toho o diktátorech hodně, ale netroufám si tvrdit, zda si opravdu mysleli, že tahle přízeň davů - chcete-li veřejné mínění - je lidmi cítěno upřímně. Myslím, že jejich sebevědomí bylo deformováno navíc ještě servilním okolím. To okolí se také postaralo, aby byli odpůrci zlikvidovaní, aby se diktátor byl vidět všude - obrazy, sochy, film, foto atd. Takže jim opravdu na veřejném mínění záleželo. Ale vy jste zřejmě myslel, že jim nezáleželo na mínění okolního světa. Ovšemže jim na tom také hodně záleželo. Potřebovali ve světě také satelity, kde byli uctíváni skoro jako doma (Stalin) nebo kde měli spřízněné souputníky (Hitler, Mussolini, Franco). V dnešní mediální době, ve světě protkaném sítěmi, kde každý čin, každé důležité slovo, každá prasárna téměř okamžitě je v ketrémkoli koutě světa si málokdo může dovolit ignorovat světové mínění. Možná Severní Korea, ale to je jiný případ než Lybie. I takový Kadáfí, který je přece jen diktátorem poněkud jiného typu, než ti, které připomínáte, se chce pro svět tvářit jako "pravý otec" svého lidu. Proto rozdělil lidem zbraně (jak je možné, že je neobrátí proti nenáviděnému tyranovi?), proto mu záleží, aby svět viděl, že ne on, ale cizí armády zabíjejí civilisty. On bude chtít mít sympatie části světa a nezdá se mi, že by jen tak pro nic za nic ostřeloval nemocnici. Proč? Nabízí se jediné vysvětlení: Vzbouřenci nemocnici obsadili a vzali si ji jako štít. To ovšem lidé, pro která je Kaddáfí vrahem lidu a povstalci výkvětem ctností, těžko připustí. Zkrátka tváří v tvář světovému mínění Kaddáfí bez důvodu střílel na nemocnici. A to je největší zířeckost. Spokojen?

Zobrazit celou diskusi