Raketa poničila Kaddáfího palác! Spojenci ovládají vzduch
VIDEA: V pátek Francie zahájila útok na Libyi. V noci na neděli se pak do operace Odyssey Down zapojili Američané a Britové. Ke koalici se pak hlásí i Kanada a Itálie. Číně a Rusku se zásah Západu naopak vůbec nelíbí. Rozpaky dala najevo i Liga arabských států, té vadí množství obětí mezi civilisty.
Bombardování Libye spojeneckými vojsky pokračuje i v pondělí ráno. V noci jedna raketa dopadla na Kaddáfího rezidenci a zcela zničila jednu z budov, kde se údajně nacházelo vedení libyjských jednotek. V neděli večer dostaly libyjské síly příkaz s okamžitou platností začít dodržovat příměří. Přesto krátce po jeho vyhlášení byla v Tripolisu slyšet střelba z protiletadlových zbraní.
Americký generál William Gortney v noci na dnešek na tiskové konferenci prohlásil, že spojenecké jednotky ovládají vzdušný prostor mezi Tripolisem a baštou povstalců Benghází. "Bezletová zóna je účinně prosazena," řekl.
Spojencům se pomocí náletů podařilo zastavit postup Kaddáfího sil na Benghází a přinutili prorežimní jednotky ustoupit k asi 160 kilometrů vzdálené Adžedábíji. I zde proti nim zaútočila západní letadla a povstalci se poté pokusili město dobýt, vládní jednotky je ale odrazily.
Liga arabských států s útokem nesouhlasí
Spojenecká vojenská operace koaličních sil v Libyi rozdělila svět. Řada státu operaci Odyssey Down ostře kritizuje. Letecká ofenziva se nelíbí Lize arabských států, která ještě před týdnem tlačila na OSN, aby schválila rezoluci a bezletovou zónu nad Libyí. Arabové dávají najevo, že nechtěli zabíjení civilistů. Rozpaky jsou cítit i v Turecku.
"Co se nyní děje v Libyi, to se liší od snahy zavést bezletovou zónu. A my chceme ochranu civilistů, nikoliv jejich zabíjení," prohlásil generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.
ONLINE - Pondělí
7:36 - Přestože libyjské vedení nařídilo v neděli večer okamžité dodržování příměří, bylo v Tripolisu už krátce poté slyšet střelbu z protiletadlových zbraní.
7:32 - Bylo to "barbarské bombardování, které mohlo zasáhnout stovky civilistů shromážděných v rezidenci Muammara Kaddáfího, asi 400 metrů od zasažené budovy," prohlásil mluvčí. Řekl nicméně, že nikdo zranění neutrpěl.
7:24 - Nejmenovaný vojenský zástupce koalice uvedl, že administrativní budova byla zničena, protože v ní bylo centrum "velení a kontroly" libyjských sil.
7:22 - Zasažená budova leží asi padesát metrů od stanu, v němž Kaddáfí obvykle přijímal své významné hosty, řekl mluvčí Kaddáfího režimu Músá Ibrahím na schůzce se zahraničními novináři, kteří byli autobusem přepraveni na místo.
7:19 - V noci z neděle na pondělí zničila spojenecká raketa Kaddáfího rezidenci v hlavní městě Tripolis. Údajně v ní sídlilo velení libyjských sil.
7:02 - Spojenci dnes ráno podnikli další nálety na cíle v Libyi. Podle agentury Reuters se jim předtím podařilo zastavit postup sil režimu Muammara Kaddáfího na město Benghází.
ONLINE - Neděle
21:30 Italský remorkér s jedenáctičlennou posádkou, který byl zadržen v libyjském hlavním městě Tripolisu, byl propuštěn ze zajetí.
21:16 Podle oficiálních závěrů americké armády nebylo zatím sestřeleno žádné spojenecké letadlo. Všechny stroje dokončily mise podle plánu.
20:21 Všechny libyjské ozbrojené síly dostaly podle tamního mluvčího vlády příkaz od 20 hodin dodržovat příměří.
19:40 Barack Obama čelí v USA kvůli Libyi silnému tlaku. Republikáni ho vyzvali, ať Američanům okamžitě vysvětlí roli Států v konfliktu.
19:21 Z centra Tripolisu se ozývá mohutná střelba namířená proti spojeneckým letadlům, řekl svědek agentuře Reuters.
19:01 Do náletů na Libyi se zapojila první arabská země. Katarské stíhačky v neděli odpoledne začaly podle agentury AFP operovat nad územím Libye.
18:36 Turecký premiér Erdogan prohlásil, že Kaddáfí by měl naplnit vůli svého lidu.
18:12 Generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá podle BBC prohlásil, že letecké útoky se odchýlily od rezoluce OSN a při bombardování dochází k obětem na civilistech. Liga arabských států svolává mimořádné zasedání. O zapojení do operace jedná v neděli i NATO.
17:36 Mluvčí americké armády Franklin Childress uvedl, že vyhnout se civilním obětem je velmi těžké. "Musíme cíle vybírat velmi uváženě. Je to složité..." Představitelé Ligy arabských států zuří. Řekli jste, že civilisty budete chránit, ne že je budete zabíjet, uvedli čelní představitelé arabské aliance.
17:32 NATO přerušilo jednání o plánech na zapojení do akcí vůči Libyi. Znovu začne jednat v 19 hodin. Rozhodnutí o spuštění akce dnes ale asi nepadne.
17:24 Pokyn pro zapojení Itálie do akce proti Kaddáfímu dal prezident Giorgio Napolitano. Premiér Berlusconi se stáhl do pozadí.
17:16 Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připustil, že by do Libye mohla vyrazit také česká protichemická jednotka!
17:12 Italská strana oznámila, že bude intervenovat ohledně osudu své zajaté lodě. K zajmutí lodě došlo dnes v Tripolisu.
17:11 "Dokázali jste světu, že nejste civilizovaní, že jste teroristé, zvířata útočící na neohrožený národ, který proti vám nic nemá," hřímal podle CNN v televizi Kaddáfí. Jeho tvář se ale na obrazovce neobjevila. Místo ní tam byla zlatá pěst, která zničila maketu amerického letadla.
17:09 Polsko je podle premiéra Donalda Tuska připraveno nabídnout Libyi humanitární pomoc. Do vojenských akcí se nezapojí.
17:05 Dánské stíhačky podle agentury AFP vyletěly k náletu na Libyi.

16:53 Ke spojencům se chystají zapojit i další západní státy, hovoří se o Dánsku a Belgii.
16:00 Rusko vyzvalo západní státy, aby zastavily "neselektivní bombardování" Libye. Informuje o tom agentura Reuters.
15:57 "Spojenecké síly se pokusí přerušit zásobování Kaddáfího jednotek, a to od pondělka," prohlásil náčelník štábů americké armády upřesnil Mike Mullen.
15:47 Liga arabských států zásah v Libyi nejprve podpořila. Pak ale došlo k přehodnocení stanoviska. Její generální tajemník Amr Músá podle BBC prohlásil, že letecké útoky se odchýlily od rezoluce OSN a při bombardování dochází k obětem na civilistech.
15:18 Čína je znepokojena z toho, že Západ začal operaci Odyssea Down. Okamžitý konec operace požaduje také Africká unie. Do oblasti naopak vyslal svou leteckou flotilu Katar.
14:50 Na podporu spojenců dnes z francouzského přístavu Toulon vyplula letadlová loď Charles de Gaulle s asi 1800 členy posádky a 20 bojovými letouny. Její doprovod tvoří několik ponorek a lodí, uvádějí francouzské zdroje. Jednotky Kaddáfího vpadly do centra města Misuráta, které ovládají rebelové, a zanechaly za sebou několik mrtvých. "Ostřelovači zabili dva lidi. Snajpři jsou pořád na střechách. Doprovázejí je čtyři tanky, které dohlíží nad městem. Pro lidi je velmi těžké dostat se ven," řekl svědek.
14:31 Kaddáfího jednotky vpadly s tanky do centra Misuráty. Svědkové hlásí střelbu v ulicích. Plokovníkovi vojáci prý blokují i přístav.
14:06 Libyjské úřady uvedly, že mrtvých je v souvislosti se spojeneckou ofenzivou už 64. Informace o počtu obětí se ale nedaří ověřit.
13:41 Podle posledních informací USA nasadily do akce 18 letadel a Francie blíže neupřesněný počet bojových letounů typu Rafale a Mirage 2000.
13:27 "Odstřelovači jsou rozmístěni na třech budovách v hlavní ulici města. Vypadají, že jsou připraveni zahájit palbu na vše, co se pohne... Nikdo se neodvažuje přejít přes ulici... V Misurátě je dnes jinak klid, ale Kaddáfího jednotky jsou stále na předměstí a město obkličují," uvedl svědek."Operace probíhají dobře. Kaddáfí v posledních dnech nemůže vzletět helikoptérou, ani žádným letadlem," řekl americký admirál Mike Mullen.
12:57 Údery na Libyi zastavily útoky Kaddáfího vojsk u Benghází, bezletová zóna funguje, hodnotí americký admirál. Cílem prý není svrhnout režim v Libyi.
12:51 V márnici nemocnice v Benghází leží nejméně 24 mrtvých těl, některá jsou prý spálená k nepoznání. Podle tamních lékařů zemřelo nejméně 32 lidí. Většinu z nich prý zabili Kaddáfího vojáci.
12:49 USA chce velení operace v Libyi co nejdříve předat spojencům, ale stále letecky útočí. Americký prezident Barack Obama údajně zmínil, že by se velení mělo předat do čtyř dnů.
12:16 Česko bude usilovat, aby se do operace v Libyi zapojilo NATO, uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Operaci Odyssey Dawn velí Američané, koalici doplňují Britové, Francouzi, Italové a Kanada.
11:57 "Neopustíme naši zem a osvobodíme ji," uvedl libyjský vůdce. Libye je podle Muammara Kaddáfího připravena na dlouhou válku.
11:37 Po zahájení operace satelity zachytily v poušti uložené sudy. Podle deníku Washington Post by mohly obsahovat jedovatý plyn yperit. Sudy byly lokalizovány jižně od města Sirte, to je místo, kde se narodil Kaddáfí.
CO TO JE YPERIT:
Yperit, zvaný také hořčičný plyn, je vojenský plyn, který byl použit Němci už v první světové válce ve městě Yprès, podle něhož také získal jméno. Projevuje se leptáním sliznic. Yperit proniká i ochranným oděvem a jeho působení se urychluje na vlhkých místech (podpaží, genitálie). Oběť má pocit, že cítí vůni česneku. Hodně postižené části je třeba amputovat.
11:31 Kaddáfího vojáci údajně ničí v Misurátě benzinky, podle svědectví, které cituje CNN, vojáci chtějí, aby to vypadalo jako útok spojenců.
11:23 V přístavu Tripolis byla zadržena italská loď Asso 22. Na palubě bylo osm Italů, dva Indové a jeden Ukrajinec. Posádka byla zatčena Kaddáfího vojáky.
11:11 Britský premiér David Cameron uvedl, že mise v Libyi je "nezbytná, legální a správná."
10:53 Televize SkyNews informovala, že do akce byly nasazeny i bombardéry B-2 Spirit kategorie stealth, které jsou tzv. "neviditelné" pro radary. Tři stroje tohoto typu shodily 40 bomb na letiště v Libyi.
10:30 Kaddáfí ve státní televizi prohlásil, že věří ve své vítězství. "Slibujeme vám dlouhou válku," uvedl. Útok západu považuje za terorismus. Kaddáfí hodlá rozdat zbraně mezi Libyjce. Vyzval lid, ať hájí své zájmy.
9:40 Severoatlantická aliance v neděli projedná plány na zapojení do operace proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. V Bruselu se opět na mimořádném jednání sejdou velvyslanci členských zemí.
8:37 Libyjská státní televize oznámila, že terčem nových leteckých a raketových útoků západních sil se v neděli časně ráno stalo několik míst v libyjském hlavním městě. Televize Al-Džazíra zároveň oznámila, že Kaddáfího síly ostřelovaly raketami a tanky baštu rebelů Benghází, od soboty jde již o druhý útok na toto město. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí akci odsoudil jako koloniální a křižáckou agresi. Středomoří a severní Afrika se podle něj staly válečným územím a státy v regionu se prý ocitly v nebezpečí. Prohlásil také, že otevře sklady a vydá lidem veškeré zbraně k obraně Libye před útokem západních sil.
8:22 Letecké údery na Libyi v noci na neděli ohlásila rovněž Británie. Podle mluvčího britské armády generála Johna Lorimera zaútočila letadly Tornado, z nichž byly odpáleny řízené střely Stormshadow. Libyjská státní televize oznámila, že při dosavadních leteckých a raketových úderech západních sil na Libyi bylo 48 lidí zabito a na 150 utrpělo zranění. Kromě Tripolisu byla údery západních sil zasažena města Syrta, Benghází, Misuráta a Zuára.
8:10 Terčem spojeneckých útoků se v první části vícefázové operace stalo přes 20 libyjských zařízení, která by mohla představovat nebezpečí pro spojenecké piloty nebo libyjský lid. Americké a britské lodě a ponorky vystřelily 112 řízených střel Tomahawk především na objekty okolo metropole Tripolisu a měst Misuráta a Benghází, která stále ovládají povstalci.
8:02 Koalice pěti zemí - Francie, Spojených států, Británie, Kanady a Itálie - operací nazvanou Odyssey Dawn zahájila v sobotu útoky proti libyjské protiletadlové obraně. Pozadu nezůstane ani Kanada. "Kanada podporuje rychlou akci, kanadské stíhačky právě dorazily do oblasti, požadujeme dva dny na přípravu," uvedl mluvčí kanadského premiéra Stephena Harpera.Všichni ale stejně stále doufají, že se Kaddáfí konečně umoudří a vzdá se. Ten se ale k takovému činu podle všeho nechystá.
Válečné události v Libyi - souhrn
17. března: Rada bezpečnosti OSN schválila v rezoluci č. 1973 všechny nezbytné kroky k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi včetně vytvoření bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru; pro rezoluci, která otevřela cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů (Čína, Rusko, Německo, Brazílie a Indie) se hlasování zdrželo.
18. března: Libye uzavřela svůj vzdušný prostor pro veškerý provoz. Ráno mluvčí francouzské vlády François Baroin oznámil, že vojenské údery v Libyi začnou "za několik hodin". Kolem poledne britský premiér David Cameron v parlamentu řekl, že nařídil mobilizovat pro operaci proti Kaddáfímu bojové letouny typu Tornado a Eurofighter, které budou připraveny zasáhnout "v nadcházejících hodinách". Účast v případném vojenském zásahu dále přislíbily Belgie, Itálie, Norsko, Dánsko a Katar. ČR a Slovensko přivítaly rezoluci RB OSN, ale se zapojením svých armád nepočítají. Účast odmítlo Německo a Turecko. Představitelé NATO v Bruseli rozhodli, že aliance se zatím do zásahu nezapojí, ale zintenzivní plánování způsobu řešení situace. Odpoledne libyjský ministr zahraničí Músá Kús oznámil, že vláda vyhlásila příměří a odsoudil vyhlášení bezletové zóny. Kaddáfí označil rezoluci OSN za do očí bijící kolonialismus. Podle agentury Reuters a televize Al-Džazíra ale i po vyhlášení příměří pokračovaly boje o město Misuráta a vládní síly urychleně postupovaly proti povstalcům v Benghází. Americký prezident Barack Obama naposledy vyzval Kaddáfího, aby okamžitě ukončil všechny vojenské akce a represe vůči povstalcům, jinak proti němu koalice zasáhne vojensky.
19. března: Kaddáfí v dopisech vedoucím představitelům světových mocností a OSN varoval západní země před zásahem v Libyi, jinak prý budou "litovat" a případná vojenská akce bude hodnocena jako "jasná agrese". Rezoluci RB OSN označil za neplatnou. Kolem 17:45 SEČ vypálil francouzský bojový letoun na libyjské vojenské vozidlo. Nad libyjským územím již odpoledne přelétávaly francouzské bojové letouny Rafale a Mirage v rámci zajištění bezletové zóny a ochrany libyjských civilistů. Americké a britské lodě a ponorky na více než 20 libyjských objektů vystřelily 112 řízených střel Tomahawk. Hlavním cílem úderů byla oblast okolo Tripolisu a měst Misuráta a Benghází. Do operace Odyssey Dawn (Počátek odysey) se zatím zapojily Francie, USA, Británie, Kanada a Itálie.
20. března: Kaddáfí označil útoky západních mocností za terorismus a uvedl, že Libye je připravena na dlouhou válku. Koalice pokračovala v leteckých a raketových útocích proti libyjské protivzdušné obraně. Provládní síly vjely s tanky do libyjského města Misuráta drženého povstalci. Čína a Rusko intervenci kritizovaly, ke zdrženlivosti vyzvala mezinárodní společenství Africká unie. Turecký premiér Tayyip Erdogan vyzval Kaddáfího k odstoupení. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že ČR podpoří zapojení NATO do vojenské akce v Libyi, ale do bojové operace se zatím zřejmě nezapojí. Nevyloučil však případné využití české protichemické jednotky.
Jestli někoho něco hryže, pak bohužel jen Vás... Viz Váš obsáhlý nenávistný příspěvek. Můj názor na Vás a na Vašeho "kamaráda" jsem již napsal. Více nemám k tomu co říci.... Je mi Vás upřímně líto ...