ONLINE: Tisíce lidí ve Vatikánu a obří potlesk, když procesí s papežovou rakví vcházelo do baziliky sv. Petra
Rakev s tělem papeže Frabntiška byla přenesa z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let zemřel, do baziliky svatého Petra, kde bude vystavena do pátku. Pohřeb se uskuteční v sobotu v 10.00, Česko na něm zastoupí premiér Petr Fiala, který se s papežem v minulosti setkal, potvrdila Blesku mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Dění sledujeme v online reportáži.
- František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen papežem 13. března 2013 ve svých 76 letech. Ve funkci tak byl 12 let, jeden měsíc a osm dní. Jméno přijal na počest Františka z Assisi
- Svatořečil mnohé osoby, včetně svých předchůdců Jana XXIII., Jana Pavla II. a Pavla VI. nebo Matky Terezy
-
František byl 266. papežem v historii římskokatolické církve
-
Byl od osmého století prvním, který se narodil mimo Evropu
- František byl vážně nemocný, naposledy byl hospitalizován v polovině února kvůli zánětu průdušek a zápalu plic. V nemocnici strávil 38 dní a propuštěn byl 23. března
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění ve Vatikánu i celém světě budeme sledovat zase od středečního rána.

Izraelská vláda sdílela a poté smazala příspěvek na sociální síti, v němž vyjádřila soustrast nad úmrtím papeže Františka, aniž uvedla, jaký měla ke stažení důvod. Izraelský tisk nicméně tento incident spojuje s papežovou kritikou války Pásmu v Gazy. Napsala o tom agentura Reuters.
Ověřený účet @Izrael na síti X zveřejnil podle Reuters v pondělí zprávu ve znění: „Odpočívej v pokoji, papeži Františku. Nechť je jeho památka požehnáním“, kterou doprovodil fotografií papeže z jeho návštěvy Zdi nářků v Jeruzalémě v roce 2014.

Mnozí katolíci v Africe doufají, že někdo z jejich kontinentu se stane prvním černošským papežem v moderních dějinách a naváže na odkaz zesnulého papeže Františka. Ten stál na straně chudých a utlačovaných, migrantů a civilistů prchajících před válkou. Přestože římskokatolické církvi přibývají noví věřící nejrychleji právě v Africe, pravděpodobnost zvolení afrického papeže je nízká, poznamenává agentura Reuters.
I když se veřejně hovoří o několika možných afrických kardinálech, kteří by se o papežský úřad mohli ucházet, Reuters připomíná, že žádný z nich nebyl pod takovým drobnohledem veřejnosti jako většina západních kardinálů, což může být pro církev, kterou v posledních desetiletích otřásaly skandály, problematické.

Tělo papeže Františka, který zemřel v pondělí, bude od středy tři dny v bazilice svatého Petra, kam se mohou lidé přijít s hlavou katolické církve rozloučit. Podle agentury AFP pozůstatky hlavy katolické církve odborníci upravili tak, aby odolaly jarním teplotám v Římě. Experti provedli balzamovací proceduru, manikúru i make-up, napsala AFP. Vatikán odmítl tyto informace komentovat.
Zakladatel Italského národního institutu thanatopraxe (INIT) Andrea Fantozzi agentuře AFP řekl, že papežovo tělo bylo dočasně balzamováno. Proces zvaný thanatopraxe zahrnuje „injekci konzervačních tekutin do oběhového systému“ a estetickou úpravu obličeje a rukou.

Ze zdravotních důvodů se nezúčastní volby nového papeže ani španělský kardinál Antonio Caňizares.

Petr Fiala (ODS) navštívil papeže v červnu 2022. V Apoštolském paláci s hlavou katolické církve strávil přibližně hodinu, hovořili tehdy například o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Jako dar tehdy kromě jiného přivezl papeži ukrajinský vyšívaný šál s motivem holubice míru.
„Nejvíce si ale pamatuji to, jak se František živě zajímal o mé zkušenosti se skrytou církví působící v době komunistického režimu - sám dobře znal život argentinské církve pod vojenskou diktaturou. Myslím, že i tato jeho životní zkušenost byla jedním ze zdrojů jeho reformního úsilí a kladení důrazu na podstatné věci více než na formu,“ uvedl dnes český premiér na síti X. Na setkání s papežem vzpomíná jako na přátelské a obohacující. „Oslovil mě velmi lidský, otevřený, osobní přístup papeže Františka, hluboký zájem o zkušenost a názory druhého člověka, nepředstíraná starost o bližního,“ napsal Fiala.
Vzpomínám na osobní setkání s papežem Františkem ve Vatikánu 9. června 2022. Během soukromé audience jsme tehdy samozřejmě hovořili o mezinárodní situaci, především o válce na Ukrajině, jejích důsledcích, o utrpení a statečném boji Ukrajinců proti ruské agresi.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 22. dubna 2025
Nejvíce si ale… pic.twitter.com/0LT67tzmBV

Bosenský kardinál Vinko Puljić se ze zdravotních důvodů nezúčastní volby nového papeže, takzvaného konkláve, informovala místní média. Počet kardinálů, kteří mohou volit novou hlavu katolické církve, se tak podle deníku El País sníží ze 135 na 134. Termín volby nového papeže zatím není stanoven, očekává se, že to bude začátkem května.
Volit nástupce papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let, mohou kardinálové mladší 80 let. Tuto podmínku Puljić splňuje, osmdesátiny oslaví v září. Svou neúčast na konkláve ale tento bývalý sarajevský arcibiskup vysvětlil zdravotními důvody.

Papež František nepůsobil dojmem celebrity, byl to pozitivní člověk s dobrým srdcem, uvedl dnes starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO). S hlavou katolické církve se setkal loni v prosinci ve Vatikánu, kdy mu předal jako dar od všech obyvatel Příbrami ručně vyřezávanou sošku Panny Marie Svatohorské. Setkání Konvalinka označil za zázračné, zpráva o papežově smrti ho zasáhla.
„Z toho člověka šla pozitivní energie a člověk vnímal jeho dobrotu a to, že to je nejvyšší zástupce Boha na zemi. Ať už člověk je věřící nebo není, tak to na něj musí zapůsobit velikou silou,“ řekl dnes Konvalinka novinářům.

Italská metropole se připravuje na statisíce věřících, kteří se tento týden přijedou z celého světa rozloučit se zesnulým papežem Františkem. Dorazit by mohlo až několik milionů lidí, jako tomu bylo v případě pohřbu papeže Jana Pavla II. v dubnu 2005. Tehdy do Říma přicestovaly asi čtyři miliony lidí. Kromě policie, civilní obrany, hasičů a zdravotníků jsou v pohotovosti také dopravní společnosti, například italská železnice už posílila spoje do Říma i vlaky z mezinárodního letiště u italské metropole.
Kromě zvýšené bezpečnosti a omezení dopravy se očekává nedostatek ubytování, jelikož už teď je v Římě mnoho turistů. Poutníkům nabídnou ubytování i řeholní řády. Před dvaceti lety mnozí z těch, kteří se přijeli rozloučit se zesnulým papežem, přespávali i v parcích, připomněl server španělské televize RTVE.

Účast na papežově pohřbu zatím přislíbili například francouzský prezident Emmanuel Macron či americký prezident Donald Trump. Britského krále Karla III. na pohřbu zastoupí princ William, uvedl dnes Kensingtonský palác. Zúčastnit se chce také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sdělil tiskovým agenturám zdroj z jeho kanceláře. Podle prohlášení Kremlu naopak s účastí na sobotním pohřbu nepočítá ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura AFP.

Papež František byl podle prezidenta České křesťanské akademie Tomáše Halíka nejvýraznější morální autoritou současnosti. František podle něho ukázal, že náboženství může hrát léčivou roli ve společnosti. Mezi světovými vůdčími osobnostmi však dnes nevidí nikoho, kdo by ho mohl v této roli plnohodnotně nahradit, sdělil Halík ČTK.

Někteří biskupové, kněží a věřící z Česka se zúčastní sobotního pohřbu papeže Františka ve Vatikánu. Část z nich vyrazí v rámci dříve naplánované poutě do Říma na Jubileum teenagerů, při kterém papež původně chtěl v neděli 27. dubna kanonizovat patnáctiletého Carla Acutise. Centrálně organizované výpravy z diecézí na pohřeb ale nebudou, mimo jiné kvůli nedostatku času, zjistila dnes ČTK.
Pohřeb papeže, který zemřel v pondělí ráno, se uskuteční v sobotu v 10:00 na prostranství před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu. Česká biskupská konference podle mluvčí Moniky Klimentové očekává, že se tam věřící z českých, moravských a slezských diecézí vypraví po své ose. Zorganizovat cestu velkého počtu věřících do Říma během několika dnů totiž není možné, řekla dnes ČTK mluvčí.

Českou republiku bude na pohřbu papeže Františka v sobotu ve Vatikánu zastupovat premiér Petr Fiala (ODS). O jeho dohodě s prezidentem Petrem Pavlem dnes ČTK informovala mluvčí kabinetu Lucie Ješátková. Papež František zemřel v pondělí ráno ve své rezidenci Dům svaté Marty ve Vatikánu. V polovině února byl hospitalizován se zánětem průdušek, který se vyvinul v oboustranný zápal plic.
„Předseda vlády a prezident republiky se dohodli na tom, že Českou republiku bude zastupovat na pohřbu papeže Františka premiér Petr Fiala. Ten se s ním v minulosti osobně setkal a vyjádřil přání se rozloučení účastnit,“ uvedla Ješátková.

Papež František, který vedl katolickou církev od roku 2013, zanechal odkaz, který oslovil nejen věřící, ale i širokou veřejnost. Podle odborníků, které dnes oslovila ČTK, byl František symbolem otevřenosti a skromnosti. Měl schopnost spojovat lidi napříč různými společenskými skupinami. Nicméně podle Marka Šmída z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy ho věřící mohli vnímat různorodě díky progresivním názorům.
Podle Mariána Čopa z Ekumenické rady církví v ČR papež František vedl církev k větší lidskosti a pokornému přístupu k druhým. „Papež František nás učil, jak být otevřenější,“ řekl. „Stal se jednou z nejvýraznějších postav moderní církevní historie. Jeho jezuitské zázemí a latinskoamerické kořeny silně ovlivnily jeho přístup k aktuálním tématům, od ekologie po sociální spravedlnost,“ dodal Šmíd.

První zasedání kongregace kardinálů po papežově pohřbu trvalo hodinu a půl a zúčastnilo se ho na šest desítek kardinálů, uvedl Vatikán. To je zhruba čtvrtina celého sboru a méně než polovina z 135 kardinálů, kteří mají právo volit papeže. Další zasedání se uskuteční ve středu odpoledne od 17:00.
O pohřbu dnes jednala i italská vláda. Ta pověřila hlavními úkoly, které souvisí s obřadem, ministerstvo civilní ochrany a vyčlenila pro to pět milionů eur (125 milionů korun). Částka podle ministra Nella Musumeciho není konečná. Policie již začala zavádět bezpečnostní opatření.

Na papežův pohřeb do Vatikánu přiletí i prezident Argentiny Javier Milei. Papež František z Argentiny pocházel. Z Latinské Ameriky se očekává také účast prezidenta Brazílie Luize Inácia Luly da Silva. Brazílie je označovaná za největší katolickou zemí.
Z Německa přijedou spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a kancléř Olaf Scholz, svou účast oznámili i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady António Costa. Italská premiérka Giorgia Meloniová kvůli účasti na pohřbu zrušila svou návštěvu ve Střední Asii. Počet politiků, kteří oznamují svou účast, postupně roste.

Kondolenční knihu, určenou spíše členům diplomatického sboru, zřídil podle mluvčího Arcibiskupství pražského Jiřího Prinze také úřad apoštolského nuncia. Podle mluvčí České biskupské konference Moniky Klimentové by se kondolenční knihy mohly objevit také v sídlech dalších diecézí. Nunciatura sídlí v pražské Voršilské ulici.
V katedrále sv. Víta zatím pietní místo nevzniklo, zjistila ČTK. Za papeže Františka se však v katedrále uskuteční v pátek od 18:00 zádušní mše čili rekviem. Sloužit ji má apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, chybět by neměl Graubner a moravský metropolita Josef Nuzík. Mše se bude moci podle Prinze zúčastnit každý. „Katedrála by měla být otevřená půl hodiny předem,“ podotkl mluvčí.
Nuzík má po mši odletět do Říma na papežův pohřeb. Složení církevní delegace podle Prinze však není zatím jasné. „Předpokládá se účast za Čechy a za Moravu,“ uvedl Prinz. Čechy by mohl reprezentovat kardinál Dominik Duka.

Italská fotbalová liga upraví po úmrtí papeže Františka i program dalších zápasů. Duely 34. kola naplánované na sobotu, kdy se uskuteční pohřeb hlavy katolické církve, budou odloženy na později.
Přesný termín zatím není znám. Informovali o tom ministr pro civilní ochranu Nello Musumeci a zástupci Serie A. Změna sobotního programu se dotkne utkání Como - FC Janov, Inter Milán - AS Řím a Lazio - Parma.

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík bude ve čtvrtek v olomoucké katedrále svatého Václava sloužit zádušní mši za zesnulého papeže Františka. Zúčastní se také mše v pražské katedrále o den později a v sobotu pak i papežova pohřbu ve Vatikánu. ČTK to dnes řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Mše v olomoucké katedrále sv. Václava začne ve čtvrtek v 18:00. Jde mimo jiné o den, kdy se v českém kalendáři připomíná sv. Jiří, křestní patron papeže, jehož občanské jméno bylo Jorge. "Bůh dal tohoto papeže církvi a světu jako veliký dar, který volal k opravdovosti života služebníky církve a k proměně srdce věřící i náš svět," uvedl v den papežova úmrtí arcibiskup Nuzík. Mše se bude v přímém přenosu vysílat také na youtubovém kanálu olomoucké katedrály.

Ode dneška mohou lidé v pražském Arcibiskupském paláci psát vzkazy a podepisovat kondolenční knihu věnovanou papeži Františkovi, který zemřel v pondělí. Arcibiskupství pražské ji do svého sídla na Hradčanském náměstí umístilo dnes po poledni, zjistila ČTK na místě.
V knize jsou uvedena papežova data, tedy narození 7. prosince 1936 a úmrtí 21. dubna 2025. Stojí v ní, aby spočinul v pokoji. Připojený text o Františkovi říká, že byl "sluha sluhů Božích, náměstek Kristův a nástupce apoštola Petra, 266. papež katolické církve, arcibiskup a metropolita Římské provincie, suverén Státu Vatikán a nejvyšší pontifik".
V knize už byly podpisy arcibiskupa Jana Graubnera a pomocného biskupa pražského Václava Malého. Lidé po 13:00 začínali přicházet.
Až umře Nutelkin, to bude potlesk jaký jsme nezažili.