ONLINE: Tisíce lidí ve Vatikánu a obří potlesk, když procesí s papežovou rakví vcházelo do baziliky sv. Petra
Rakev s tělem papeže Frabntiška byla přenesa z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let zemřel, do baziliky svatého Petra, kde bude vystavena do pátku. Pohřeb se uskuteční v sobotu v 10.00, Česko na něm zastoupí premiér Petr Fiala, který se s papežem v minulosti setkal, potvrdila Blesku mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Dění sledujeme v online reportáži.
- František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen papežem 13. března 2013 ve svých 76 letech. Ve funkci tak byl 12 let, jeden měsíc a osm dní. Jméno přijal na počest Františka z Assisi
- Svatořečil mnohé osoby, včetně svých předchůdců Jana XXIII., Jana Pavla II. a Pavla VI. nebo Matky Terezy
-
František byl 266. papežem v historii římskokatolické církve
-
Byl od osmého století prvním, který se narodil mimo Evropu
- František byl vážně nemocný, naposledy byl hospitalizován v polovině února kvůli zánětu průdušek a zápalu plic. V nemocnici strávil 38 dní a propuštěn byl 23. března

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění ve Vatikánu i celém světe budeme sledovat zase od úterního rána.

Ceremonie se konají po celém světě, tohle jsou snímky z pařížské katedrály Notre-Dame.

Papež František již v roce 2023 hovořil o tom, že chce být pohřben v římské bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), která má exteritoriální status a patří Vatikánu. Papež se sem pravidelně chodil modlit, podle médií zde byl naposledy 12. dubna.

"Kéž Pán udělí náležitou odměnu všem, kteří mě milovali a kteří se za mě nadále modlí. Utrpení, které poznamenalo poslední část mého života, obětuji Pánu za mír ve světě a za bratrství mezi národy," napsal papež František v prohlášení v závěti.

Podle agentury AP se věřící kolem sedmé hodiny večerní začali na Svatopetrském náměstí modlit růženec. Modlitby vedl kardinál Mauro Gambetti. Rakev, do níž byl papež uložen, by mohla být do baziliky svatého Petra převezena ve středu ráno, uvedl dnes již dříve Vatikán. Pohřeb se uskuteční do devíti dnů, konkrétní datum nebylo ještě stanoveno.

František bude po více než století prvním papežem, který nebude pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Jeho předchůdci bývali tradičně pohřbeni ve třech rakvích z cypřiše, dubu a olova, uložených jedna v druhé, píše stanice BBC. Papež podle prohlášení Vatikánu zařídil, aby náklady na pohřeb uhradil nejmenovaný dárce.

Papež František zemřel v důsledku mozkové mrtvice, která vedla ke kómatu a následnému nezvratnému selhání srdce, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Vatikánu. Papež podle prohlášení již dříve požádal, aby byl pohřben do země v prosté dřevěné rakvi bez zdobení a s pouhým nápisem Franciscus (František).

Lidé se scházejí k modlitbě za zesnulého papeže Františka na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Podívejte se na další nové snímky.

Podívejte se na nové video, na kterém je odstraňován červený závěs z balkonu, ze kterého papež František ještě pár hodin před svou smrtí zdravil věřící.

Blesk ve Vatikánu: Na Svatopetrském náměstí jsou svoláváni věřící k bohoslužbě a chystá se smuteční květinová výzdoba. Podívejte se na nové video.

Přítomnost prezidenta Trumpa na pohřbu papeže Františka není prozatím plánována, ale nelze ji vyloučit, řekla podle agentury ANSA mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

Zdrceni úmrtím papeže Františka jsou křesťané v Pásmu Gazy, s nimiž hovořila agentura Reuters. František se podle nich zasazoval o mír ve válkou zničené oblasti a v průběhu konfliktu si s nimi každý večer telefonoval.
„Ztratili jsme světce, který nás každý den učil, jak být stateční, jak zůstat trpěliví a silní. Ztratili jsme muže, který každý den všemi způsoby bojoval za ochranu tohoto svého malého stáda,“ řekl George Antone, vedoucí krizového výboru kostela svaté Rodiny ve městě Gaza. Papež František podle něj do kostela zavolal několik málo hodin po vypuknutí války v Pásmu Gazy v říjnu 2023.

Hamás papeže označil za pevného zastánce Palestinců před údajnou genocidou ze strany Izraele. „Papež František byl neochvějným obhájcem legitimních práv palestinského lidu, zejména svým rozhodným postojem proti válce a zločinům genocidy, které byly v uplynulých měsících páchány na našem lidu v Gaze,“ uvedl podle agentury ANSA Básim Naím, člen politického vedení Hamásu.

Mezi favority ve volbě nového papeže jsou podle agentury AP kardinálové z Itálie, Rakouska, Kanady či Filipín. Volba nástupce papeže Františka, který zemřel dnes ve Vatikánu, začne nejpozději za 20 dní v Sixtinské kapli.
Každý pokřtěný katolík se může stát papežem, od 14. století se ale hlavou církve stali pouze kardinálové. Těch je v současnosti 252, jen 135 z nich má méně než 80 let, a tudíž mohou volit papeže. Hlavou katolické církve se však mohou stát i kardinálové starší 80 let, kteří se obvykle účastní jednání před samotnou volbou. Při konkláve jsou totiž kardinálové-volitelé v přísné izolaci.
Mezi favority zmiňuje AP i italský tisk dva kardinály z Itálie. Jedná se o státního sekretáře Pietra Parolina, který byl faktickou dvojkou ve Vatikánu, a šéfa italské biskupské konference Mattea Zuppiho. Oba hodnostáři měli k zesnulému papežovi velmi blízko, Zuppi byl jeho vyslancem pro mír mezi Ukrajinou a Ruskem.

Město Hradec Králové nechá dnes v 18:00 v Bílé věži k připomenutí papežovy památky rozeznít zvon Augustin. Na Augustin, který je čtvrtým největším zvonem v Česku, se zvoní jen při výjimečných příležitostech. Letošní zvonový řád počítal se 16 zvoněními.

Za velký vklad papeže Františka považuje kardinál Dominik Duka jeho upozorňování na bídu ve světě a potřebu pomoci. Nikdy podle něj nezapomínal na oblasti, kde je hlad nebo válka. Do Vatikánu přinesl přístup lidové latinskoamerické církve, řekl emeritní arcibiskup pražský v České televizi. Po Františkově pohřbu budou kardinálové volit nového papeže, Duka kvůli věku nad 80 let hlasovat nemůže.
„Stále upozorňoval na bídu ve světě a potřebu pomoci. Myslím, že je to jeho velký vklad do dějin světa,“ řekl Duka. Církev v Latinské Americe, odkud František pocházel, je podle něj víc lidová. „Ti lidé se stále cítí součástí církve a očekávají od ní pomoc. Tento postup vnesl František do fungování církve,“ uvedl.

Přínos papeže Františka, který zemřel dnes ráno ve Vatikánu, oceňují ve svých prohlášení i další světoví náboženští vůdci. K úmrtí se vyjádřili například tibetský duchovní vůdce dalajlama či velký imám káhirské mešity Al-Azhar Ahmad Tájib, který patří k hlavním postavám sunnitského islámu. Papeže oceňují i představitelé judaismu.
Duchovní vůdce buddhistů dalajlama uvedl, že papež ukazoval svým počínáním „jak žít jednoduchý ale smysluplný život. „Papež František zasvětil svůj vlastní život službě druhým, uvedl duchovní vůdce, který je občas s papežem srovnáván.
Velký imám mešity Al-Azhar Ahmad Tájib označil zemřelého papeže za svého bratra. Ocenil, že papež posílil vztahy s mešitou Al-Azhar a islámským světem skrze své návštěvy v mnohých islámských a arabských zemích". Ve svých projevech pak podle islámského duchovního papež projevoval lidskost. Poukázal, že František odmítal válku v Pásmu Gazy i nenávist k islámu.

Brněnský biskup Pavel Konzbul oceňoval na zesnulém papeži Františkovi zejména jeho otevřenost vůči ostatním. Setkal se s ním třikrát. Konzbul to uvedl na webu brněnské diecéze. Dnes za papeže odslouží mši. Papež František ráno zemřel ve věku 88 let.
„Se Svatým otcem jsem se potkal celkem třikrát a na každé z těchto setkání vzpomínám velmi rád. Oceňoval jsem na něm zejména jeho otevřenost vůči ostatním, laskavost, chápavý přístup a smysl pro humor,“ uvedl Konzbul.

Zesnulý papež František podle Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd ČR projevoval nevšední zájem o lidi na periférii, ať už společnosti nebo světa. Podle kněze a církevního historika Tomáše Petráčka zdůrazňoval papež milosrdenství a potřebu spolupráce mezi národy. Osmaosmdesátiletý rodák z Argentiny vedl katolickou církev 12 let, v posledních měsících se potýkal se zdravotními problémy.
„Papež František opravdu projevoval nevšední zájem o lidi, kteří stáli na okraji spektra, na okraji zájmu i církve. Také měl zájem o oblasti, které jsou na periférii zájmu, a směřoval tam velkou část svých pastoračních cest,“ řekl Šebek ČTK.
„Co je potřeba vypíchnout, je snaha o obnovení obrazu Boha. Aby nejen církev, ale celý svět znovuobjevil, že tou základní vlastností nebo atributem je Boží milosrdenství,“ řekl ČTK teolog Petráček. Zároveň podle něj František prosazoval myšlenku univerzálního lidského bratrství, protože všichni lidé jsou součástí jedné jediné lidské rodiny.
„A že pokud máme zvládnout výzvy, které před námi stojí, jak to ukázaly třeba covid nebo klimatická krize nebo různé války po světě, tak musíme spolupracovat,“ dodal. Svědčí o tom podle něho i papežovy návštěvy u významných představitelů islámu. Vyzdvihl, že papež František byl srozumitelný i pro necírkevní a nekatolickou veřejnost.

Mezi možnými příčinami smrti papeže Františka je krvácení do mozku. Uvedla to dnes odpoledne italská agentura ANSA s odkazem na dobře informovaný nejmenovaný zdroj. Podle zdroje bylo úmrtí náhlé. Vatikán by se k příčině úmrtí papeže, který skonal dnes ráno ve věku 88 let, mohl vyjádřit večer, uvedl tiskový odbor.

„Převezení ostatků svatého otce do baziliky svatého Petra pro vzdání úcty ze strany věřících by se mohlo uskutečnit ve středu ráno,“ uvedl dnes odpoledne šéf vatikánského tiskového odboru Matteo Bruni. Podle něj však o záležitosti rozhodne první shromáždění kardinálů, které zasedne v úterý. Podle tisku je obvyklé, že rakev zůstane vystavená minimálně tři dny, pak by se mohl konat pohřeb.

Změna v řízení církve, zapojení řadových věřících a žen i do nejvyšších funkcí a boj proti klerikalismu vidí jako největší odkaz papeže Františka děkan Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého Vít Hušek. Jeho úmrtí v době největších křesťanských svátků považuje za silný moment pro věřící. Jejich srdce si podle něj získal neokázalým vystupováním a neformálním přístupem, řekl dnes ČTK děkan Hušek. Papež František zemřel dnes ráno ve věku 88 let.
„Odkaz papeže je poměrně bohatý. Za ústřední myšlenku jeho pontifikátu považuji Boží milosrdenství, k tomuto tématu se různým způsobem opakovaně vracel. Z posledních let je to určitě synodální proces, změna v řízení církve, zapojení řadových věřících, zapojení žen jak do nejvyšších funkcí, tak i na místní úrovni, zapojení do rozhodování o věcech církve. S tím je spojen boj proti klerikalismu, který znamená pravý opak - svěření rozhodovacích pravomocí jen úzké skupině kleriků, vysvěcených služebníků církve, a nepřiměřená úcta vůči kněžím a biskupům,“ uvedl děkan Hušek.

Svět s úctou reaguje na úmrtí papeže Františka, který dnes ráno zemřel ve věku 88 let. V pařížské katedrále Notre-Dame se v 11:00 hodin na Františkovu počest rozezněly zvony, které odbily 88krát. Dnes večer bude na papežovu památku zhasnuto osvětlení Eiffelovy věže, uvedla podle deníku Le Figaro pařížská starostka Anne Hidalgová, která již navrhla, aby po něm bylo v Paříži pojmenováno nějaké místo.
Ve Španělsku vláda vyhlásila tři dny smutku a hráči fotbalového klubu Real Madrid na dnešním tréninku uctili minutou ticha památku papeže Františka, který byl znám svou vášní pro fotbal. Italská liga odložila všechna dnešní utkání a mnohé kluby na sociálních sítích projevily papežovi úctu.
Až umře Nutelkin, to bude potlesk jaký jsme nezažili.