ONLINE: Tisíce lidí ve Vatikánu. Rakev s ostatky papeže Františka je v bazilice sv. Petra
Rakev s tělem papeže Frabntiška byla přenesa z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let zemřel, do baziliky svatého Petra, kde bude vystavena do pátku. Pohřeb se uskuteční v sobotu v 10.00, Česko na něm zastoupí premiér Petr Fiala, který se s papežem v minulosti setkal, potvrdila Blesku mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Dění sledujeme v online reportáži.
- František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen papežem 13. března 2013 ve svých 76 letech. Ve funkci tak byl 12 let, jeden měsíc a osm dní. Jméno přijal na počest Františka z Assisi
- Svatořečil mnohé osoby, včetně svých předchůdců Jana XXIII., Jana Pavla II. a Pavla VI. nebo Matky Terezy
-
František byl 266. papežem v historii římskokatolické církve
-
Byl od osmého století prvním, který se narodil mimo Evropu
- František byl vážně nemocný, naposledy byl hospitalizován v polovině února kvůli zánětu průdušek a zápalu plic. V nemocnici strávil 38 dní a propuštěn byl 23. března
Jako první se u rakve s tělem papeže Františka, která leží na zemi v bazilice svatého Petra, poklonili kardinálové odění v červeném. Krátkou duchovní ceremionii řídil kardinál Kevin Farrel, který papeže do zvolení nového zastupuje.

Rakev s pozůstatky papeže Františka byla za doprovodu švýcarské gardy přinesena krátce po 9:30. Předtím kardinál Kevin Farrell, který do zvolení nového papeže vede vatikánskou administrativu, odsloužil krátkou ceremonii.
Na náměstí svatého Petra se červeně ozdobená rakev dostala před 9:30 a shromáždění ji přivítali mírným potleskem. Výrazně silnější byl pak potlesk, když se ostatky Františka blížily vchodu do baziliky. Řada z přihlížejících, kteří se na náměstí před bazilikou shromažďovali od brzkého rána, si dnes smuteční procesí natáčela na mobilní telefony.

Vatikánská stráž stojí v pozoru. Věřící shromáždění na náměstí tleskali, pakev papeže Františka se blíží k bazilice svytého Petra. vše je promítáno na obřích obrazovkách rozmístěných po celém náměstí.

Ve Vatikánu začalo procesí, rakev s ostatky papeže Františka je přenášena z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra. Náměstím svatého Petra znějí zvony, v procesí jdou kardinálové a výzamní vatikánští duchovní. Rakev je jednoduchá, jak si František přál, a otevřená.
Svatopetrské náměstí se plní lidmi, čekají na procesí, v němž bude přenesena rakev s papežovými ostatky do baziliky svatého Petra.
Veřejnosti je umožněn vstup na Svatopetrské náměstí před příjezdem těla papeže Františka později ráno.
Očekává se, že procesí z jeho rezidence Casa Santa Marta začne v 9:00 místního času (8:00 SELČ).
Online přenos můžete sledovat na tomto odkazu:
Lidé se shromažďují na Svatopetrském náměstí, aby zahlédli procesí s rakví papeže Františka, vrcholí přípravy na přesun jeho ostatků z Domu svaté Marty, kde žil do baziliky svatého Petra, kde budou vystaveny až do pátku.

Úmrtí Svatého otce Františka může zahýbat s děním v české církvi. Pražský arcibiskup Jan Graubner (76) totiž podle kanonického práva v úřadu přesluhuje. Proces hledání jeho nástupce už sice začal, podle historika Jaroslava Šebka ale teď vše bude záležet na dění ve Vatikánu.Podívejte se na zajímavý rozhovor.

Na Svatopetrském náměstí vrcholí přípravy na převoz rakve s tělem papeže Františka do baziliky sv. Petra.

Chtěl sloužit a být s lidmi jako dřív. Papež František po březnovém propuštění z nemocnice, kde se měsíc léčil se zápalem plic, nedbal pokynů lékařů. Ti mu doporučovali alespoň dvouměsíční klid. S blížícími se Velikonocemi se jeho diář plnil dalšími a dalšími schůzkami. Celý článek čtěte ZDE

Pro veřejnost se bazilika s vystavenou rakví otevře v 11:00 SELČ a až do půlnoci tam mohou lidé chodit rozloučit se s 266. papežem. Další mohou přijít ve čtvrtek a v pátek, a to vždy od sedmi ráno. Ve čtvrtek budou mít tuto možnost opět do půlnoci a v pátek by ji měli mít podle vatikánské tiskové služby do 19:00 SELČ.

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se ode dneška mohou lidé naposledy rozloučit s papežem Františkem. Rakev s jeho tělem tam bude dnes ráno převezena z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let zemřel.
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění ve Vatikánu i celém světě budeme sledovat zase od středečního rána.

Izraelská vláda sdílela a poté smazala příspěvek na sociální síti, v němž vyjádřila soustrast nad úmrtím papeže Františka, aniž uvedla, jaký měla ke stažení důvod. Izraelský tisk nicméně tento incident spojuje s papežovou kritikou války Pásmu v Gazy. Napsala o tom agentura Reuters.
Ověřený účet @Izrael na síti X zveřejnil podle Reuters v pondělí zprávu ve znění: „Odpočívej v pokoji, papeži Františku. Nechť je jeho památka požehnáním“, kterou doprovodil fotografií papeže z jeho návštěvy Zdi nářků v Jeruzalémě v roce 2014.

Mnozí katolíci v Africe doufají, že někdo z jejich kontinentu se stane prvním černošským papežem v moderních dějinách a naváže na odkaz zesnulého papeže Františka. Ten stál na straně chudých a utlačovaných, migrantů a civilistů prchajících před válkou. Přestože římskokatolické církvi přibývají noví věřící nejrychleji právě v Africe, pravděpodobnost zvolení afrického papeže je nízká, poznamenává agentura Reuters.
I když se veřejně hovoří o několika možných afrických kardinálech, kteří by se o papežský úřad mohli ucházet, Reuters připomíná, že žádný z nich nebyl pod takovým drobnohledem veřejnosti jako většina západních kardinálů, což může být pro církev, kterou v posledních desetiletích otřásaly skandály, problematické.

Tělo papeže Františka, který zemřel v pondělí, bude od středy tři dny v bazilice svatého Petra, kam se mohou lidé přijít s hlavou katolické církve rozloučit. Podle agentury AFP pozůstatky hlavy katolické církve odborníci upravili tak, aby odolaly jarním teplotám v Římě. Experti provedli balzamovací proceduru, manikúru i make-up, napsala AFP. Vatikán odmítl tyto informace komentovat.
Zakladatel Italského národního institutu thanatopraxe (INIT) Andrea Fantozzi agentuře AFP řekl, že papežovo tělo bylo dočasně balzamováno. Proces zvaný thanatopraxe zahrnuje „injekci konzervačních tekutin do oběhového systému“ a estetickou úpravu obličeje a rukou.

Ze zdravotních důvodů se nezúčastní volby nového papeže ani španělský kardinál Antonio Caňizares.

Petr Fiala (ODS) navštívil papeže v červnu 2022. V Apoštolském paláci s hlavou katolické církve strávil přibližně hodinu, hovořili tehdy například o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Jako dar tehdy kromě jiného přivezl papeži ukrajinský vyšívaný šál s motivem holubice míru.
„Nejvíce si ale pamatuji to, jak se František živě zajímal o mé zkušenosti se skrytou církví působící v době komunistického režimu - sám dobře znal život argentinské církve pod vojenskou diktaturou. Myslím, že i tato jeho životní zkušenost byla jedním ze zdrojů jeho reformního úsilí a kladení důrazu na podstatné věci více než na formu,“ uvedl dnes český premiér na síti X. Na setkání s papežem vzpomíná jako na přátelské a obohacující. „Oslovil mě velmi lidský, otevřený, osobní přístup papeže Františka, hluboký zájem o zkušenost a názory druhého člověka, nepředstíraná starost o bližního,“ napsal Fiala.
Vzpomínám na osobní setkání s papežem Františkem ve Vatikánu 9. června 2022. Během soukromé audience jsme tehdy samozřejmě hovořili o mezinárodní situaci, především o válce na Ukrajině, jejích důsledcích, o utrpení a statečném boji Ukrajinců proti ruské agresi.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 22. dubna 2025
Nejvíce si ale… pic.twitter.com/0LT67tzmBV

Bosenský kardinál Vinko Puljić se ze zdravotních důvodů nezúčastní volby nového papeže, takzvaného konkláve, informovala místní média. Počet kardinálů, kteří mohou volit novou hlavu katolické církve, se tak podle deníku El País sníží ze 135 na 134. Termín volby nového papeže zatím není stanoven, očekává se, že to bude začátkem května.
Volit nástupce papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let, mohou kardinálové mladší 80 let. Tuto podmínku Puljić splňuje, osmdesátiny oslaví v září. Svou neúčast na konkláve ale tento bývalý sarajevský arcibiskup vysvětlil zdravotními důvody.

Papež František nepůsobil dojmem celebrity, byl to pozitivní člověk s dobrým srdcem, uvedl dnes starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO). S hlavou katolické církve se setkal loni v prosinci ve Vatikánu, kdy mu předal jako dar od všech obyvatel Příbrami ručně vyřezávanou sošku Panny Marie Svatohorské. Setkání Konvalinka označil za zázračné, zpráva o papežově smrti ho zasáhla.
„Z toho člověka šla pozitivní energie a člověk vnímal jeho dobrotu a to, že to je nejvyšší zástupce Boha na zemi. Ať už člověk je věřící nebo není, tak to na něj musí zapůsobit velikou silou,“ řekl dnes Konvalinka novinářům.

Italská metropole se připravuje na statisíce věřících, kteří se tento týden přijedou z celého světa rozloučit se zesnulým papežem Františkem. Dorazit by mohlo až několik milionů lidí, jako tomu bylo v případě pohřbu papeže Jana Pavla II. v dubnu 2005. Tehdy do Říma přicestovaly asi čtyři miliony lidí. Kromě policie, civilní obrany, hasičů a zdravotníků jsou v pohotovosti také dopravní společnosti, například italská železnice už posílila spoje do Říma i vlaky z mezinárodního letiště u italské metropole.
Kromě zvýšené bezpečnosti a omezení dopravy se očekává nedostatek ubytování, jelikož už teď je v Římě mnoho turistů. Poutníkům nabídnou ubytování i řeholní řády. Před dvaceti lety mnozí z těch, kteří se přijeli rozloučit se zesnulým papežem, přespávali i v parcích, připomněl server španělské televize RTVE.
Fiala Petr? Tady ten zdejší balamuta a poloviční ukrajinský téžpremiér?
Tak to se omlouváme Svatému stolci do Vatikánu.On se tam totiž jistě silou vetnul.Jinak tam nemá co dělat.Je to totéž jako by nás tam zastupoval hokejista Hašec.Též známý pokrytec a lhář.Jen se věří, že tady toho našeho nechají jet na místo metrem a bude stát až tam na kraji na náměstí.Jak jsou záchodky. U těch záchodků vlevo hned před chrámem by mohla stát tam ta z Bruselu.Aby slušní věřící měli dost místa.Které si zaslouží.