Putin se omluvil za „tragický incident“. Kvůli nehodě letadla s 38 mrtvými si volal s Alijevem
Ruský prezident Vladimir Putin se dnes svému ázerbájdžánskému protějšku Ilhamu Alijevovi omluvil za „tragický incident“ ázerbájdžánského letadla, který se ve středu odehrál v ruském vzdušném prostoru. K rychlému a nezávislému vyšetření incidentu dnes mimo jiné vyzvala Evropská unie a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Kreml ve zprávě o telefonátu obou prezidentů uvedl, že letoun se podle plánu pokoušel přistát v Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů. Ázerbájdžánské anonymní zdroje již dříve tvrdily, že letoun sestřelila ruská armáda; zpráva zveřejněná Kremlem se o tom nezmiňuje a uvádí, že okolnosti incidentu se vyšetřují.
Letadlo Azerbaijan Airlines (AZAL), které mířilo z Baku do jihoruského Čečenska, se nakonec zřítilo v Kazachstánu nedaleko města Aktau. O život přišlo 38 lidí, dalších 29 osob pád stroje s různými zraněními přežilo.
„Vladimir Putin se omluvil za to, že k tragickému incidentu došlo v ruském vzdušném prostoru, a znovu vyjádřil hlubokou a upřímnou soustrast rodinám obětí, zraněným popřál brzké uzdravení,“ uvedl Kreml. V rozhovoru podle kremelského prohlášení zaznělo, že letadlo se podle letového plánu opakovaně pokoušelo přistát na letišti v Grozném. V té době ale byla města Groznyj, Mozdok a Vladikavkaz napadena ukrajinským bojovými drony a ruská protivzdušná obrana tyto útoky odrážela. Hovor se podle Kremlu uskutečnil na Putinovu žádost.
Alijev sdělil Putinovi, že letadlo bylo v ruském vzdušném prostoru „vystaveno vnějšímu fyzickému a technickému zásahu“, což způsobilo úplnou ztrátu kontroly pilotů nad strojem. Poznamenal, že letadlo mělo v trupu několik děr a cestující utrpěli zranění „v důsledku vniknutí cizích částí do kabiny během letu“.
Podle záznamu telefonického rozhovoru poskytnutého tiskovou kanceláří ázerbájdžánského prezidenta však Alijev neobvinil z incidentu ruskou protivzdušnou obranu.
Rusko zahájilo vyšetřování incidentu kvůli porušení pravidel bezpečnosti letecké dopravy. Nyní jsou vyslýcháni civilní i vojenští specialisté. Specializované služby Ruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu rovněž úzce spolupracují na místě havárie a dva pracovníci generální prokuratury Ázerbájdžánu jsou v současnosti v Grozném, kde spolupracují se zástupci generální prokuratury a ruského vyšetřovacího výboru, dodal Kreml v prohlášení.
Kondolenci předal i Zelenskyj
S prezidentem Alijevem mluvil po telefonu také ukrajinský prezident. „Mluvil jsem s prezidentem Ilhamem Alijevem a vyjádřil soustrast jemu i lidu Ázerbajdžánu ohledně tragické havárie letu J2-8243. Uznali jsme hrdinství pilotů a celé posádky. Klíčovou prioritou je důkladné šetření, které poskytne odpovědi na to, co se skutečně stalo. Rusko musí poskytnout jasné vysvětlení a přestat šířit dezinformace,“ uvedl na svém profilu na platformě X Zelenskyj.
Podle prezidenta fotografie a videa jasně ukazují na proražení trupu a promáčknutí, které odpovídá zásahu protivzdušné obrany. „Podpoříme Ázerbájdžán v této situaci všemi nezbytnými prostředky a vyzveme k pomoci i ostatní země. Kromě toho jsme se dohodli na zintenzivnění bilaterálních kontaktů v blízké budoucnosti,“ dodal Volodomyr Zelenskyj.
Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová dnes vyzvala k rychlému a nezávislému mezinárodnímu vyšetřování. Na síti X poznamenala, že zprávy o tom, že zřícení letadla mohla způsobit ruská střelba, silně připomínají katastrofu letadla malajských aerolinek, které bylo v roce 2014 nad Donbasem sestřeleno ruskou raketou.
Putin podle Kremlu telefonoval také prezidentovi Kazachstánu Kasymu -Žomartu Tokajevovi, aby mu vyjádřil soustrast nad ztrátami na životech při leteckém neštěstí. Oba prezidenti se podle Kremlu dohodli, že zůstanou v kontaktu kvůli vyšetřování havárie.
Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby v pátek novinářům řekl, že USA zaznamenaly některé první náznaky ukazující na možnost, že letadlo bylo sestřeleno ruskými systémy protivzdušné obrany. Odmítl ale poskytnout další informace s odkazem na vyšetřování, které ještě neskončilo.
Ve válce bývají civilní oběti. A kdo začal válku/napadl sousední stát?