Sabotáž a hybridní akce! Pistorius se vyjádřil k poškození kabelů v Baltském moři
Na poškození dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Ministři zahraničí Německa, Polska, Francie, Británie, Itálie a Španělska pak odsoudili "bezprecedentní" a systematické útoky Ruska na evropskou bezpečnostní architekturu. Litevské námořnictvo podle agentury Reuters uvedlo, že zesílilo monitorování svých vod. Jeden z dvojice přerušených kabelů spojoval Litvu se Švédskem, druhý Německo s Finskem
„Nikdo nevěří, že tyto kabely byly přerušeny náhodou. Nechci věřit ani verzím, že šlo o kotvy, které náhodou způsobily poškození,“ řekl Pistorius před setkáním ministrů obrany EU v Bruselu. „Proto musíme konstatovat, aniž bychom věděli, kdo za tím stojí, že je to 'hybridní' akce. A také musíme předpokládat, aniž bychom to zatím věděli, že je to sabotáž.“
O tom, že nejde o náhodu, zvlášť když se vezmou v potaz i další hybridní hrozby ze strany Ruska, je přesvědčena také německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „Nyní to zažíváme i v Německu... s kybernetickými útoky, se sledováním kritické infrastruktury, s náhlými výbuchy balíků při přepravě v letadlech a včera (v pondělí)... s datovým kabelem mezi Finskem a Německem,“ řekla při návštěvě Polska.
Spolu s protějšky z Polska, Francie, Británie, Itálie a Španělska pak v prohlášení odsoudila systematické útoky Ruska na evropskou bezpečnostní architekturu, které jsou „bezprecedentní co do své rozmanitosti a rozsahu“.
Podmořský optický kabel, který spojuje Finsko a Německo, v pondělí přestal fungovat. Mohla ho poškodit „vnější síla“, oznámila finská státem kontrolovaná telekomunikační společnost Cinia, jež kabel spravuje. Obě země nad incidentem podle agentury AP vyjádřily znepokojení.
Optický telekomunikační kabel C-Lion1 je dlouhý 1200 kilometrů a spojuje finské hlavní město Helsinky s německým přístavem Rostock. Podle finské stanice YLE je C-Lion1 jediným přímým kabelem mezi Finskem a střední Evropou. Poškozen byl poblíž jižního cípu švédského ostrova Öland. Oprava podmořského kabelu obvykle trvá pět až 15 dní.
Náhlý výpadek naznačuje, že kabel byl zcela přerušen vnější silou, uvedl na tiskové konferenci generální ředitel společnosti Cinia Ari-Jussi Knaapila. Fyzická kontrola podle něj nicméně ještě provedena nebyla a Cinia při vyšetřování incidentu spolupracuje s úřady.
Znepokojení kvůli „záškodníkům“
Německo a Finsko nad incidentem vyjádřily hluboké znepokojení. Ministerstva zahraničí obou zemí ve společném prohlášení uvedla, že kabel byl poškozen v době, kdy „naši evropskou bezpečnost ohrožuje nejen ruská agresivní válka proti Ukrajině, ale také hybridní válka vedená záškodníky“.
V minulých letech bylo v Baltském moři vážně poškozeno několik podmořských telekomunikačních kabelů a také plynovod. Finská policie, která vyšetřuje případ poškození optických kabelů z roku 2023, označila za hlavního podezřelého čínskou nákladní loď, která za sebou pravděpodobně táhla kotvu. Neuvedla ale, zda se domnívá, že poškození bylo náhodné, nebo úmyslné.
V roce 2022 exploze poškodily plynovody Nord Stream spojující Rusko s Německem. Ze sabotáže se vzájemně obviňují Rusko a Západ. Všichni svou účast popírají, k zodpovědnosti se dosud nikdo nepřihlásil.
Asi se tam zapomněli ukrajinští potápěči co zničili Nord Stream. I kdyby za to mohla Ukrajina tak všichni váleční štváči to schválí.