Soud poslal Navalného na 3,5 roku do vězení. Manželka se při rozsudku rozplakala
Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj dostal trest za údajnou zpronevěru 3,5 roku nepodmíněně za mřížemi. Jednání soudu doprovázely protesty, policie u budovy zadržela přes 500 demonstrantů. Navalného tým na dnešek vyzval k novým demonstracím v metropoli. Opozičník byl bezpečnostními složkami zadržen, když se vrátil do Ruska po vyléčení z otravy novičokem.
Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky. Jeho obhájkyně Olga Michajlovová oznámila, že se proti verdiktu odvolá.
Soudkyně Natalija Repnikovová dnešní verdikt podle agentury TASS zdůvodnila tím, že Navalnyj se vyžadovaným kontrolám opakovaně vyhýbal ještě před léčbou v Německu.
Podle zpravodaje agentury TASS se při vynášení rozsudku Navalnyj pokusil usmát, zatímco jeho žena Julija se rozplakala. Stráž ji k obžalovanému nepustila, popsal server Kommersant. „Vše bude v pořádku. Zatím,“ stihl zavolat Navalnyj, než ho stráž odvedla.
Jeho tým vzápětí vyzval k dalším demonstracím. Jako místo demonstrace určil Manéžní náměstí nedaleko Kremlu. To mezitím obsadily bezpečnostní složky a nedalo se tam podle serveru Kommersant dostat. Uzavřen byl i vstup z metra na náměstí a také některé další stanice metra v centru metropole.
Menší skupiny stoupenců Navalného se scházejí na různých místech v centru Moskvy, popsal server The Moscow Times. Kolem 23:00 místního času (21:00 SEČ) pochodovalo centrem ruského hlavního města odhadem na 2000 protestujících, informoval server Meduza.
Během celého dne bezpečnostní složky zatkly přes 500 stoupenců Navalného, informoval ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky. Server listu Kommersant podotkl, že do konce soudního líčení jich bylo 370.
Nemůžete zavřít miliony lidí, vzkázal opozičník
Navalnyj během soudního slyšení prohlásil, že jej soudí za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil otravu nařízenou prezidentem Vladimirem Putinem. Verdikt má zastrašit miliony Rusů, zdůraznil Navalnyj podle Dožď. Kreml již dříve odmítl výroky opozičníka, který svou otravu připsal Putinovi a tajné službě FSB.
Na závěr svého vystoupení před ohlášením verdiktu Navalnyj vyzval soudkyni, aby jej zprostila obvinění, které označil za absurdní: chtějí jej poslat do vězení za údajnou zpronevěru u kosmetické firmy Yves Rocher, přestože jej mezitím očistil Evropský soud pro lidská práva a ruský stát mu vyplatil odškodnění za nespravedlivý soudní proces, který v prosinci 2014 vyústil v podmíněný trest.
„S tvrdohlavostí maniaka se mne náš stát snaží v tomto případu uvěznit,“ prohlásil Navalnyj podle listu Kommersant. „Celá naše země žije bez sebemenších perspektiv. Pokouší se to zastřít takovými exemplárními soudními procesy. Ale především doufám, že tento proces nebudou lidé vnímat jako signál, že by se měli bát. Toto vše je známkou slabosti. Nemůžete zavřít miliony lidí. A přijde okamžik, kdy si to lidé uvědomí. A takový okamžik přijde, protože žijí ve velice bohaté zemi, ale nic z toho nemají,“ prohlásil.
Petříček: Umlčování opozice
Krátce po vynesení rozsudku vyzvaly k okamžitému propuštění Navalného Spojené státy, Německo, Británie či Česko. Podle německého ministra zahraničí Heika Maase je verdikt „hořkou ranou“ právnímu státu v Rusku, šéf britské diplomacie Dominic Raab označil soudní rozhodnutí za „perverzní“ s tím, že cílem verdiktu se stala „oběť otravy“. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Spojené státy budou spolupracovat se spojenci a partnery, aby „pohnali Rusko k zodpovědnosti za to, že nedodržuje práva svých občanů“.
Český ministr zahraničí Petříček označil rozsudek za motivovaný snahou umlčet opozici. „Česko požaduje okamžité propuštění Alexeje Navalného, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. EU by se měla opět vrátit k tématu sankcí,“ doplnil.
Kreml dnes před vynesením rozsudku varoval Evropskou unii, aby neudělala „hloupost“, že bude vztahy s Ruskem podmiňovat Navalného osudem. Mluvčí ruského prezidenta současně prohlásil, že Putin dnešní soud nesleduje.
Chtějí mu zabránit v kandidatuře?
Hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina zadrželi 17. ledna hned po příletu do Moskvy z léčení v Německu. Vězeňská služba jej viní, že „systematicky porušoval“ režim dříve uloženého podmíněného trestu.
Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč podle aktuálního kurzu) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Přestože sama firma v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla „žádnou škodu“.
Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.
Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám minulou neděli a předminulou sobotu desetitisíce Rusů vyšly do ulic desítek měst s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí - tuto neděli více než 5400 a víkend předtím přes 3 000. Proti uvěznění Navalného a mnohdy brutálním zásahům proti demonstrantům protestuje Západ, který hrozí Rusku dalšími sankcemi.