Milion lidí proti vládě: Nepokoje kvůli vysokému jízdnému přerostly v Chile v širší boj
Na milion lidí se v pátek večer zúčastnilo převážně pokojného protestu v metropoli Chile Santiagu. Podle některých místních komentátorů se zřejmě jednalo o největší shromáždění lidí v zemi od konce režimu diktátora Augusta Pinocheta v roce 1989. Protesty v Chile propukly minulý pátek kvůli zvýšení cen jízdného v hromadné dopravě, přerostly však v širší hnutí za větší sociální spravedlnost.
Prezident Sebastián Piňera v sobotu v reakci na rozsáhlé protesty ohlásil obměnu kabinetu. Slíbil rovněž, že v neděli zruší výjimečný stav, pokud to okolnosti dovolí.
„Požádal jsem všechny ministry o podání demise, aby bylo možné vytvořit novou vládu,“ citovala prezidenta agentura AFP. Piňera sice neposkytl podrobnosti o podobě vládních změn, dokument získaný agenturou Reuters nicméně naznačuje, že prezident plánuje výměnu šéfů nejméně devíti ministerstev, včetně ministerstva vnitra, obrany či hospodářství.
Chile hoy vive una jornada histórica. La RM es protagonista de una pacífica marcha de cerca de 1 millón de personas que representan el sueño de un Chile nuevo, de forma transversal sin distinción. Más diálogo y marchas pacíficas requiere nuestro país ❤! #ArribaStgo💪 #RMdeTodos pic.twitter.com/RWcLBU67LD
— Karla Rubilar Barahona (@KarlaEnAccion) October 25, 2019
Shromáždění se oproti předchozím dnům obešlo víceméně bez potyček s policií. Podle agentury AFP policie rozháněla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily jen menší skupinky lidí před prezidentským palácem krátce před 23. hodinou místního času (čtyři ráno českého času), kdy ve městě začínal platit již po sedmou noc v řadě zákaz vycházení.
Demonstranti v pátek v hlavním městě téměř kompletně zablokovali dopravu. K protestu se připojili řidiči kamionů, kteří ochromili provoz na řadě silnic. Několik protestních pochodů vyrazilo hlavními dopravními tepnami města a nakonec se spojilo na náměstí Plaza Italia. To se v posledním týdnu stalo epicentrem protivládních protestů. Několik desítek tisíc lidí demonstrovalo také v dalších chilských městech.
V Chile platí výjimečný stav
V zemi nadále platí výjimečný stav a v ulicích šestimilionového Santiaga hlídkuje na 20 tisíc vojáků. Při střetech s policií, požárech a rabování od minulého pátku zemřelo nejméně 19 lidí. Radikální demonstranti při předchozích protestech vypálili řadu stanic metra a supermarketů, stavěli barikády a zničili několik autobusů hromadné dopravy.
Prezident: Všichni jsme poselství slyšeli
Oznámení prezidenta Sebastiána Piñery z poloviny tohoto týdne, že vláda mimo jiné zvýší minimální mzdu či zruší nedávné zvýšení cen elektřiny, k uklidnění nepokojů nestačilo. Různorodé protestní hnutí, které nemá jednoznačné vůdce, se stále zvětšuje. Podněcuje ho nespokojenost se sociálními a ekonomickými nerovnostmi v této jihoamerické zemi, která patří mezi nejbohatší a nejstabilnější na kontinentu. Mnozí protestující požadují Piñerovu rezignaci.
„Pochod radostného a pokojného chilského lidu, který požaduje spravedlivější a solidárnější Chile, otevírá nové cesty do budoucna. Všichni jsme jeho poselství slyšeli,“ napsal na twitteru chilský prezident Sebastian Piñera.
La multitudinaria,alegre y pacífica marcha hoy,donde los chilenos piden un Chile más justo y solidario,abre grandes caminos de futuro y esperanza.Todos hemos escuchado el mensaje.Todos hemos cambiado.Con unidad y ayuda de Dios,recorreremos el camino a ese Chile mejor para todos
— Sebastian Piñera (@sebastianpinera) October 26, 2019