Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Řecko omezí právo šaría. Rodinné spory už nebudou rozhodovat islámští duchovní

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
10. ledna 2018
13:51

Řecké soudy budou nově moci zvrátit verdikty islámských duchovních v rodinných sporech tamní muslimské menšiny, která žije na severovýchodě země. Rozhodl o tom v úterý řecký parlament. Dosud měla v takových sporech v západní Thrákii přednost rozhodnutí tamních islámských duchovních. Informoval o tom dnes server německé stanice Deutsche Welle (DW).

Premiér Alexis Tsipras označil úterní hlasování poslanců za historický krok, který „rozšíří rovnost před zákonem pro všechny Řeky“ a zároveň „respektuje specifika“ muslimské menšiny v Řecku. Rozsudky islámských duchovních znevýhodňovaly ženy. Z rozvodových procesů, případů svěření dítěte do péče nebo z jednání o dědictví tak často odcházely muslimky jako poražené, i když podle západních pravidel stálo právo na jejich straně.

Verdikt řeckého soudu zvítězí

Řecko je podle DW jedinou zemí EU, kde existují islámské soudy. Jejich pravomoci mají na severovýchodě Řecka v rodinných záležitostech islámští duchovní, kteří měli dosud v těchto sporech prioritu před státními soudy. Nová legislativa stanoví, že pokud některá ze stran s verdiktem muftího nebude souhlasit a obrátí se na řecký soud, bude v kauze platit rozhodnutí řeckého soudu.

V západní Thrákii na severovýchodě Řecka žije asi 120 000 příslušníků muslimské menšiny, většina z nich jsou etničtí Turci a asi třetinu tvoří bulharští muslimové (Pomaci). Lausannská mírová smlouva z roku 1923 přiznala této menšině jistá práva na území Řecka, včetně toho, že islámští muftíové mají pravomoci soudců v rodinném právu ve sporech mezi tamními muslimy.

Dosud mohli rozhodovat jen muftíové

Řečtí poslanci v úterý přijali legislativní změnu mimo jiné v souvislosti s kauzou muslimské vdovy z města Komotini, která podala na Řecko stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli svému sporu v dědickém řízení. S rozsudkem muftího totiž žena nebyla spokojena, a tak se odvolala k řeckému soudu, u něhož vyhrála. Nejvyšší řecký soud ale v roce 2013 konstatoval, že v kauze má pravomoc rozhodovat pouze muftí.

Řecký premiér Alexis Tsipras Řecký premiér Alexis Tsipras | ČTK

„Jsme evropský národ a náležíme k Evropské unii, lidé by měli být chráněni státem. Pokud bychom právní systém neupravili, nectili bychom unijní zásady,“ uvedl premiér. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi