Vesmírné prdy? Vědci se přou o plyny ze vzdálené planety

Drak je dlouhý až 9,5 světelného roku, tedy 90 bilionů km
Drak je dlouhý až 9,5 světelného roku, tedy 90 bilionů km  (Autor: NASA, ESA)
Autor: sgr - 
23. dubna 2025
15:05

Vědci z Cambridgeské univerzity oznámili, že v atmosféře planety K2-18b, vzdálené 124 světelných let, detekovali dimethylsulfid – plyn, který je na Zemi spojován s biologickými procesy. Tvrdí, že nález může naznačovat přítomnost mimozemského života. Ostatní odborníci ale upozorňují, že použitá metoda nesplňuje vědecký standard a detekce může být chybná.

Výzkumníci z prestižní Cambridgeské univerzity minulý týden zveřejnili výsledky měření, podle nichž objevili v atmosféře exoplanety K2-18b stopy dimethylsulfidu (DMS). Tento plyn je na Zemi produkován výhradně živými organismy, především mořským planktonem, a v menším množství i lidmi. Mimo jiné se podílí na nepříjemném zápachu při nadýmání.

Vědci uvádějí, že pravděpodobnost, že by jejich měření byla výsledkem náhody, činí jen 0,3 %, což považují za silný argument pro biologický původ plynu. Podle nich jde o první vážný náznak možné existence života mimo Sluneční soustavu.

Řada odborníků však upozorňuje, že tato úroveň jistoty neodpovídá běžně uznávaným vědeckým standardům. Cambridgeský tým pracoval s takzvanou trojnásobnou směrodatnou odchylkou, označovanou jako tři sigma. Ve vědecké praxi se však za skutečný objev považuje až výsledek s pěti sigmami – při něm je pravděpodobnost náhodného výsledku jen 0,00003 %.

„Závěr, že byl DMS skutečně detekován, je zatím předčasný,“ uvedl pro server Space astrobiolog Manasvi Lingam z Floridského technologického institutu. Doplnil, že výsledky je třeba nezávisle ověřit, a bez širší analýzy nelze o obyvatelnosti planety seriózně mluvit.

Další vědci upozorňují, že výsledek není v souladu s dosavadními modely atmosférických procesů. Dimethylsulfid by se měl pod vlivem ultrafialového záření hvězdy rozpadat a přeměňovat na etan – jednoduchý uhlovodík. Ten však v dostupných datech chybí.

Planetární vědec Christopher Glein z výzkumného institutu ve státě Texas varuje před ukvapenými závěry. „Hledání života mimo Zemi je extrémně složité. Nemůžeme očekávat, že odpověď přijde na základě jediného měření,“ uvedl. „Abychom mohli mluvit o skutečném objevu, musíme mít více nezávislých důkazů, které se navzájem potvrzují,“ doplnil.

Planeta K2-18b je zhruba dvaapůlkrát větší než Země a obíhá kolem červeného trpaslíka. Vesmírný dalekohled Jamese Webba analyzoval světlo hvězdy při průchodu atmosférou planety. Přístroj je natolik citlivý, že dokáže rozeznat i velmi nízké koncentrace jednotlivých sloučenin.

Přesto i tak výkonná technologie naráží na limity. Podle části vědecké obce je obtížné s jistotou určit, zda detekovaný signál skutečně pochází z dimethylsulfidu, nebo zda jde jen o náhodný výkyv v měření.

Video  UFO u Mezinárodní vesmírné stanice  - Reprofoto Youtube
Video se připravuje ...

Uživatel_5814834 ( 23. dubna 2025 16:37 )

😁 jasný vzkaz od mimozemšťanů

Zobrazit celou diskusi