Groteskní historie medicíny: Jak se určovalo těhotenství v minulosti? Čůrání na pšenici i vraždění malých králíčku!
Na schopnosti žen otěhotnět mnohdy závisel jejich život. Jenže kdo by chtěl pokaždé čekat několik měsíců, než ženě začne průkazně růst v těle nový život? Nebo co kdyby náhodou popravili těhotnou královnu, jen protože na ní těhotenství na první pohled nebylo vidět? Dnes máme velmi jednoduché těhotenské testy, ale před stovkami a dokonce i tisícovkami let nestačilo počůrat plastovou tyčku... Stačilo počůrat ječmen. Nebo vykuchat samici králíka!
První pokusy jak prokazovat těhotenství se datují už do antického Řecka a Egypta. Zájemkyni o „těhotenský test“ stačilo počůrat směs semen ječmene a pšenice. Pokud vyrašil ječmen, měl se narodit chlapec, pokud klíčila pšenice, značilo to narození děvčete. Pokud neklíčilo nic, žena těhotná nebyla. Ačkoliv to zní šíleně, tuto metodu vědci vyzkoušeli znovu v roce 1963 a v 70 % případů moč těhotných žen skutečně podpořila klíčení obilnin, kdežto moč mužská či netěhotných žen nezpůsobila vůbec nic. Pohlaví dítěte ale obilniny neurčovaly. Vědci došli k závěru, že právě ječmen a pšenice jsou velmi citlivé na hormonální změny. Právě zvýšené hodnoty estrogenu u těhotných žen vyvolaly u obilnin klíčení.
Poměrně spolehlivá metoda ale „neprosákla“ do dalších epoch lidstva a od středověku až do zhruba 17. století to byla hotová doba temna pro určování těhotenství. Celá řada šejdířů a rádobylékařů si ale vždycky našla cestu - v Evropě to byli „močoví věštci“. Z moči dokázali poznat nejen požehnaný stav ženy ale i nemoci u všech zájemců. Někteří to zvládali jen podle barvy tekutiny, jiní do ní přidávali další přísady jako víno a sledovali, jak se moč chová. Zrovna alkohol ale reaguje s proteiny vyloučenými s močí, takže i tato metoda mohla mít jakousi míru úspěšnosti.
Skutečné zkoumání možnosti spolehlivých těhotenských testů se rozjelo až začátkem 20. století, kdy medicíny dospěla ke znalosti hormonů a žláz s vnitřní sekrecí. Roku 1928 přišla dva lékaři Selmar Aschheim a Bernhard Zondek s testem založeným na určení přítomnosti hCG (choriogonadotropinu, což je hormon, který vzniká po oplodnění vajíčka). Ačkoliv i dnešní testy využívají podobnou metodu, provedení bylo jiné. Tak jiné, že byste ho doma určitě neprováděli...
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.