Amerického mariňáka odsoudili na 16 let do „gulagu“: Budí ho každé dvě hodiny, mýt se může jen 2x týdně
V červnu 2020 poslali ruské soudy bývalého amerického příslušníka námořní pěchoty Paula Whelana (50) na 16 let do vězení za špionáž. Podle obhajoby Paul skočil na špek ruským tajným službám. Proti rozsudku se odvolal, ale hlavně doufá, že ho Spojené státy vymění za ruské vězně v USA. Pro ABC News nedávno popsal, jak se mu v bývalém gulagu žije.
V prosinci 2018 byl právě v Moskvě - podle obhajoby tam přijel na svatbu známého, když mu do hotelového pokoje vtrhla zásahová jednotka a zatkla ho. Stalo se to jen pár minut poté, co od kamaráda převzal flash disk, na němž se prý domníval, že najde fotky z dovolené. Místo nich tam ale byl kompromitující materiál - seznam ruských špionů. To se ovšem Whelan podle vlastních slov dozvěděl až zpětně. Domnívá se, že ho teď už bývalý kamarád podrazil kvůli penězům nebo povýšení.
Americká strana případ odsoudila jako netransparentní a nespravedlivý. Podle diplomatů seznámených s případem byl proces tajný a byly při něm použity utajované důkazy. Uvažuje se o výměně Whelana za dva ruské vězně, toho času za mřížemi v USA - jsou jimi obchodník se zbraněmi Viktor But a pilot Konstantin Jarošenenko.
Nyní už od června Whelan tráví čas ve zchátralém nápravném zařízení umístěném v bývalém pracovním táboře, který byl postaven za druhé světové války. „Je nás v té budově nějakých padesát šedesát, na tom prostoru je to doslova hlava na hlavě,“ popsal ABC News Whelan podmínky, v nichž teď žije. „Trávím tu čas s těžkými zločinci, kteří vraždili a znásilňovali. Spíme jeden vedle druhého na kavalcích,“ uvedl.
Zařízení, kde ho ruské úřady nyní drží, bylo z tehdejšího gulagu oficiálně přeměněno na věznici, ale podle Whelana to má k „normálnímu“ vězení (alespoň podle amerických standardů) hodně daleko. „Je to tu velmi náročné a vězni jsou tu i v současnosti podrobováni nuceným pracím,“ říká.
Teplá voda na ubikaci prý není, možnost, kdy se mohou osprchovat, mají jen dvakrát do týdne. K dispozici jsou pro všechny jen čtyři záchody. Vstávají v šest hodin a osm hodin denně pracují v dílně na výrobě oblečení.
O každodenní chod se starají sami, protože přímo v ubikaci nejsou žádní strážci. Whelan je ale přesto vidí víc než často - protože je na seznamu vězňů, kteří by se údajně mohli pokoušet o útěk, chodí ho bachaři v noci každé dvě hodiny budit. Přesto říká, že v rámci možností se tam k němu chovají dobře. Všichni spoluvězni táhnou za jeden provaz a ve Whelanově případě mají prý všichni jasno - je to politická habaďůra, do jejíchž tenat voják proti své vůli zahučel.
Whelan o sobě říká, že je rusofil - má rád ruskou kulturu a ruský jazyk. Před svým zatčením zemi víckrát navštívil a měl tam okruh dobrých známých. V době zatčení pracoval jako bezpečnostní ředitel pro BorgWarner, která dodává součástky pro automobilový průmysl. Muž s americkým, kanadským, britským a irským občanstvím se cítí zcela nevinný a pevně věří, že tuto mezinárodní roztržku, které se stal nechtěně součástí, vláda USA brzy vyřeší v jeho prospěch.
i amíci mají své "gulagy", a to nejen ve své zemi.....