Zemřel expolitik Jaromír Štětina (†82): Zástava srdce po dlouhé nemoci. „Úžasný chlap,“ vzpomíná ministr
Ve věku 82 let dnes zemřel po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý politik, novinář a cestovatel Jaromír Štětina. ČTK to sdělil jeho syn. Štětinovo úmrtí ČTK potvrdili zástupci humanitární organizace Člověk v tísni. Štětina patřil k jejím zakladatelům.
Jaromír Štětina se proslavil reportážemi z oblastí bývalého Sovětského svazu i politickým působením a následným bojem proti komunismu. V roce 2004 byl za Stranu zelených zvolen do Senátu, v roce 2010 svůj mandát obhájil s podporou TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých. V letech 2014 až 2019 pak byl poslancem Evropského parlamentu.
Štětina se narodil 6. dubna 1943 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a později Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Podle údajů ministerstva vnitra byl od roku 1965 členem Komunistické strany Československa, stranickou legitimaci vrátil po sovětské okupaci. Uspořádal několik výprav na Sibiř a do Asie, kde mimo jiné sjel řeku Indus.
Zpravodaj v Moskvě, poté v Afghánistánu
Po roce 1989 byl zpravodajem Lidových novin v Moskvě a v období 1993 až 1994 jejich šéfredaktorem. V roce 1994 založil soukromou novinářskou agenturu Epicentrum a věnoval se především válečnému zpravodajství, například v Náhorním Karabachu, Čečensku nebo Afghánistánu. Za svou práci obdržel v roce 1997 Cenu Ferdinanda Peroutky.
Medaile od Klause
Do politiky vstoupil v roce 2004, kdy se stal senátorem. Mandát senátora mu zanikl v červnu 2014, jelikož byl v květnu 2014 jako nestraník za TOP 09 a STAN zvolen poslancem Evropského parlamentu. V roce 2019 založil Hnutí Evropa společně (ESO), kterému předsedal. Hnutí zaniklo o tři roky později.
Štětina je autorem desítky knih, mnoha set článků a desítek dokumentárních filmů. Získal i Cenu Rudolfa Medka. V roce 2000 Štětinovi udělil tehdejší prezident Václav Havel medaili Za zásluhy.
Kalousek: Velmi jsem si ho vážil
„Zemřel Jaromír Štětina - muž pevných zásad, který neúnavně pomáhal druhým a trefně pojmenovával rozpínavost Ruska. Upřímnou soustrast rodině a všem jeho blízkým a přátelům,“ reagoval na zprávu ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), uvedl, že Štětina pro něj byl úžasný chlap. „Když jsem psal svou knížku o Kosovu, byl pro mě nedostižným vzorem, jak psát o válce a utrpení. Přestože jsme se občas taky neshodli, správným chlapem s obrovským srdcem zůstane v mých očích navždy. Čest Tvé památce, Jardo!“ napsal.
„Odešel statečný a inspirativní muž, který nebyl nikdy lhostejný vůči zlu, násilí a nespravedlnosti. Velmi jsem si ho vážil. Ať odpočívá v pokoji,“ vzpomíná exministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) sdělil, že je mu to moc líto. Ministr zemědělství a šéf lidovců Marek Výborný podotkl, že Štětina byl brilantní novinář. „Dokázal jasně zachytit o rozlišit dobro a zlo. R.I.P.,“ uvedl Výborný.
„Jaromír Štětina byl muž mnoha tváří. Politiku poznal jako novinář, senátor i europoslanec. Rusko zase poznal jako dobrodruh. Když mluvil o tamním režimu, mluvil z vlastní zkušenosti – bez strachu a bez servítek. Byl to člověk morálních zásad, které neměnil za pohodlí a za výhody,“ naspal senátor Tomáš Czernin.
Byl to během života skutečně mužem mnoha tváří, který využíval aktuálních možnosti bez rozdílu aktuálně vladnoucího režimu. Na rozdíl od jeho otce, který skutečně pocítil odvetu režimu, kdy jako náš velvyslanec na tehdy Cejlonu, odmítl okupaci v roce 68. "Jaja" zdědil toulavé nohy patrně po svém dědovi z matčiny strany a tak šel svou cestou...upřímnou soustrast pozůstalým.