ONLINE: Lipavský zůstává ministrem, Šalomoun podal demisi. A Fiala opět u Pavla na Hradě
Předsedové zbývajících tří koaličních stran podpořili to, aby Jan Lipavský zůstal ministrem zahraničí jako nestraník, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskovce s Lipavským. Za to ministr pro legislavu Michal Šalomoun (Piráti) demisi podal. Piráti definitivně opouštějí vládu a pětikoalice končí. Na Hrad na prezidentem Petrem Pavlem dnes opět míří Fiala. Dění kolem vládní krize sledujeme na Blesk.cz online.
- Prezident Petr Pavel v pondělí přijal předsedy všech pěti koaličních stran ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Přijal rovněž návrh na odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z křesla ministra pro místní rozvoj i vicepremiéra pro digitalizaci k 30. září.
- Do čela MMR byl určen dočasně vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).
- Ministr zahraničí Jan Lipavský zůstává ve Fialově vládě jako nestraník i po odchodu Pirátů z vlády. Pirátský ministr pro legislavu Michal Šalomoun podal demisi.
- Šéf Pirátů v demisi Ivan Bartoš své odvolání označil za podraz, premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) vytýká i způsob odvolání, kdy mu to oznámil telefonicky až poté, co spolu hodinu jednali na Úřadu vlády.
- Členská základna Pirátů odhlasovala odchod z vlády jednoznačně - pro odchod z kabinetu bylo 709 z 894 hlasujících.
- Nejistá je pozice místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové, funkce samotným odchodem Pirátů z vlády jí nezaniká, ve vedení Sněmovny běžně sedí i zástupci opozice.

Děkujeme vám dnes za dnešní sledování online přenosu z vládní krize:
- Piráti po nečekaném záměru premiéra Petra Fialy (ODS) odvolat ke konci září jejich vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše potvrdili, že ve vládě končí. Bartoš to dnes řekl Fialovi na jednání kabinetu.
- Další kroky jsou závislé na tom, kdy tak Piráti učiní, jasno by mělo být v pondělí večer.
- Fiala už prezidentu Petru Pavlovi poslal oficiální návrh na odvolání Bartoše, kterému vytýká nevyřešené problémy s digitalizací stavebního řízení.
- Ministerstvo pro místní rozvoj by měl dočasně řídit lidovecký vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
- Koordinaci problematické digitalizace stavebního řízení převezme od Bartoše tým vedený ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS), podle něhož úředníci na stavebních úřadech dostanou v nejbližší možné době možnost vrátit se k systémům používaným před digitalizací stavebního řízení.
- Fiala zopakoval, že Piráty z kabinetu nikdo nevyhazuje. Trvá na tom, aby se do pondělí aktuální situace vyřešila a bylo jasno. I proto věří, že Jurečkovo pověření bude jen krátkodobé, a kabinet bude brzy složený pouze z plnohodnotných ministrů.
- Vládní koalice i po odchodu Pirátů, kteří mají čtyři poslance, udrží ve dvousetčlenné Sněmovně většinu 104 hlasů. Nejdřív by zbylé strany vládní koalice měly řešit rozdělení ministerstev, poté teprve personální obsazení, řekl novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
- Fiala dnes současně znovu veřejně vyjádřil důvěru ministru zahraničí za Piráty Janu Lipavskému, po víkendu s ním chce jednat o jeho další budoucnosti.
- Lipavský už dal během pracovní návštěvy USA najevo, že pokud se Piráti rozhodnou opustit vládu, podá demisi, současně by ale skončil i ve straně.
- Bartoš dnes o koaliční roztržce jednal s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem. Probral s ním společné programové priority obou stran, které by měl kabinet dál prosazovat ve Sněmovně i po odchodu Pirátů. Už ráno Bartoš zdůraznil, že se nechystá vyzývat STAN k odchodu z vlády.
- Lídři STAN po dnešním jednání zdůraznili, že koaličnímu projektu dál věří, a pokud Piráti opustí vládu, Starostové je nebudou následovat. "Nechceme uvrhnout zemi do chaosu, způsobit předčasné volby, musíme toho ještě v posledním roce vlády hodně odpracovat," uvedl Rakušan. Stále by byl rád, kdyby Piráti v kabinetu zůstali. Tuto prosbu Pirátům dnes na jednání sdělil.
- Prezident Pavel chce v pondělí slyšet, jaká je představa premiéra o složení vlády, kdo bude mít jaké kompetence a kdo se postará o dotažení digitalizace. Důležité je podle prezidenta také zachovat stabilitu a kontinuitu.
- I přes rozpad současné vládní koalice dnes kabinet schválil klíčový návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun i novelu letošního rozpočtu, jehož deficit by se má kvůli povodním zvýšit o 30 miliard korun.
- Návrh rozpočtu podle Stanjury neměl ve vládě jednomyslnou podporu, nikdo ale nehlasoval proti. Předseda čtyřčlenného poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek následně ČTK řekl, že Piráti zákon nepodpoří.

Premiér Petr Fiala zveřejnil několik bodů k tomu, v jakém časovém horizontu zvažoval odchod Ivana Bartoše z vlády. „Považuji Ivana Bartoše za slušného člověka. To nic nemění na tom, že musí nést politickou zodpovědnost za své manažerské selhání,“ napsal mimo jiné.
Shrňme si fakta:
— Petr Fiala (@P_Fiala) 25. září 2024
1. Měsíce před červencovým spuštěním DSŘ jsme ve vládě i ve vedení koalice diskutovali s Ivanem Bartošem, zda bude systém opravdu funkční. Vždy se nám dostalo odpovědi, že ano.
2. Protože mě již na jaře řada lidí a odborníků upozorňovala na to, že DSŘ není…

První náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) se na sociální síti X ostře ohradil proti ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a jeho komentáři k digitalizaci stavebního řízení. „Možná byste si měl nejdřív dodělat restíky v digitalizaci na MPSV, které odhalil NKÚ. A ideálně zkusit i nějak pošéfovat, aby se v Praze zvládaly dodržovat zákonné lhůty pro výplaty dávek. Jestli teda zbyde čas,“ napsal Hřib.
Nechci vyrušovat od večírku, ale možná byste si měl nejdřív dodělat restíky v digitalizaci na MPSV, které odhalil NKÚ. A idealně zkusit i nějak pošéfovat, aby se v Praze zvládaly dodržovat zákonné lhůty pro výplaty dávek. Jestli teda zbyde čas. https://t.co/OLN8kSMuuW
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 25. září 2024

Bývalý prezident Miloš Zeman na CNN Prima News mluvil také o jistých drobných hlodavcích – o krysách. „U Pirátů s jejich lodí je to dokonce přímo symptomatické, takže když čtu, že ministr Lipavský opouští pirátskou loď zřejmě proto, aby mohl i nadále zůstat ministrem zahraničí, tak to zase svědčí o situaci v Pirátské straně, kterou jsem dříve kritizoval. Protože neměli žádný pozitivní program kromě legalizace marihuany, ale jinak na co sáhli, to zkazili. Ale teď poprvé je mi Pirátů líto,“ říkal Zeman.
„Normální premiér by včas odvolal Ivana Bartoše bez zbytečného křiku,“ pokračoval exprezident. „Zvolila se ta nejhorší forma a teď vlastně prohráli všichni,“ doplnil s tím, že chápe voliče, kteří volají po vypsání předčasných voleb. „Ať voliči znovu rozdají karty. Když je nerozdají, co se stane? Fialova vláda trapně dovládne jeden rok,“ podotkl bývalý prezident.

Prezident Petr Pavel bude chtít v pondělí na schůzkách s premiérem Petrem Fialou (ODS) a lídry koaličních stran slyšet, jaká je představa premiéra o složení vlády, kdo bude mít jaké kompetence a kdo se postará o dotažení digitalizace stavebního řízení. Řekl to novinářům v New Yorku. Na dotaz, jak by se stavěl k případnému pokračování Jana Lipavského (Piráti) na postu ministra zahraničí coby nestraníka, odpověděl, že pokud se tak premiér a lídři koaličních stran rozhodnou, bránit v tom nebude.
„To hlavní, co mě bude zajímat, je stabilita. Protože asi nikdo nemá zájem na tom, aby se v této situaci rozkolísala nejenom vláda, ale i naše vnitropolitická situace,“ uvedl prezident. S konkrétními závěry je podle něj potřeba počkat do pondělí.
V hodnocení práce Lipavského se Pavel shoduje s premiérem, je podle něj dobrým ministrem zahraničí. „Právě na postu ministra zahraničí hodně záleží na kontinuitě, záleží na osobních vztazích,“ řekl. Kdyby měla nastat změna rok před volbami, ten, kdo by nastoupil, by podle Pavla za rok stěží dokázal některé vztahy navázat. „A tím by došlo k ohrožení naší zahraniční politiky,“ dodal prezident.

Bývalý prezident Miloš Zeman se ve vysílání CNN Prima News vyjádřil k současné vládní krizi. „Vládní krize mě netěší a víte proč? Protože prokazuje neschopnost politiků. Politici jsou od toho, aby krize řešili, nikoli od toho, aby krize vytvářeli,“ řekl Zeman.
„I když si myslím, že Ivan Bartoš byl mizerný ministr, který zpackal stavební řízení, tak způsob zacházení s ním mi připadá, jemně řečeno, podivný,“ dodal bývalý prezident. „Jestliže premiér české vlády jedná se svým ministrem, po skončení tohoto jednání ho neupozorní na to, že ho hodlá odvolat a půl hodiny poté mu to sdělí telefonicky, tak se nechová jako předseda vlády ČR, ale jako zbabělec,“ vysvětlil Zeman.
„Krize vznikla začátkem července tohoto roku, když se ukázalo, že Bartoš zpackal stavební řízení. Kumulovala se tím, že premiér odmítal Bartoše odvolat a dával mu různé termíny, nejdříve do konce srpna, pak najednou do konce září,“ pokračovala bývalá hlava státu.
S odvoláním Bartoše ale souhlasí. „To mně vůbec nevadí, naopak, měl ho odvolat už dávno, ale odvolal ho tak ponižujícím způsobem,“ řekl Zeman s tím, že on sám nikdy nejednal tak ponižujícím způsobem, jako Petr Fiala. Ani chování Bartoše však nepovažuje za vhodné. „Tady vidíme Ivana Bartoše, jak pláče na televizní obrazovce, což taky není důstojné,“ dodal.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš síti X obhajoval digitalizaci stavebního řízení. Neustále podle něj rostou počty dokončených řízení. „Ano, systém není dokonalý a nikdy jsem to netvrdil. Za ten krátký čas a s klackama pod nohama, který jsme museli přeskakovat, ani být nemohl, ale co má zvládat, to zvládne. Brzy se může dostat do stavu, kdy s ním budou i úředníci, kterým děkuji za jejich nasazení, postupně spokojenější. Jasný plán jsem představil, znala ho vláda, znal ho premiér…,“ uvedl Bartoš.
Neustále rostou počty dokončených řízení skrze zaváděné řešení, povolují se rodinné domy, kolauduje se, ale jinak je ta digitalizace stavebního řízení „totálně zpackaná“. Ano systém není dokonalý a nikdy jsem to netvrdil. Za ten krátký čas a s klackama pod nohama, který jsme… pic.twitter.com/uq3QBtNmIH
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 25. září 2024

Úředníci na stavebních úřadech dostanou možnost vrátit se k systémům používaným před digitalizací stavebního řízení. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS), který po návrhu na odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) dostal digitalizaci na starost, by se tak mohlo stát začátkem prosince. Řekl to ve vysílání TV Nova.
V současnosti se hledá cesta, jak propojit portál stavebníka s dřívějšími systémy. Další plán, jak bude Kupka v digitalizaci postupovat, předloží vládě do 16. října.

Prezident Petr Pavel bude chtít v pondělí slyšet, jaká je představa premiéra Petra Fialy (ODS) o složení vlády, kdo bude mít jaké kompetence a kdo se postará o dotažení digitalizace.
Pokud se premiér a lídři koaličních stran rozhodnou, že by měl ministr Lipavský pokračovat například jako nestraník, Pavel v tom bránit nebude.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) vyloučil, že by se Starostové například mohli v rámci změn ve vládě vzdát ministerstva průmyslu výměnou za jiný úřad. „Ostatní resorty, to bude věc diskuse. Jestli Piráti opravdu odcházejí, je potřeba vědět kdy, jak se budou řešit další resorty. Jsme připraveni nabízet i naše kandidáty na resorty podle koaliční dohody, zatím nic dohodnuto není,“ dodal.
Podle Rakušana je Jurečkovo pověření krátkodobě přijatelným řešením. „Pokud Piráti odejdou, chceme mít rychle rekonstruovanou vládu, klasicky plnohodnotně obsazenou s plnohodnotnými ministry,“ řekl.

Úředníci na stavebních úřadech dostanou v nejbližší možné době možnost vrátit se k systémům používaným před digitalizací stavebního řízení. V současnosti se hledá cesta, jak propojit portál stavebníka s dřívějšími systémy. Souběžně s tím se bude dál pracovat na nových digitalizovaných systémech spuštěných od 1. července. Na tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který po návrhu na odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) dostal digitalizaci stavebního řízení na starost. Další plán, jak bude Kupka v digitalizaci postupovat, předloží vládě do 16. října.
Kupka zároveň vytvořil tři skupiny, které budou na digitalizaci pracovat. První povede vrchní ředitel sekce informačních technologií na ministerstvu práce a sociálních věcí Karel Trpkoš a bude se zabývat spoluprací s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a technickým stavem systému. V čele další pracovní skupiny bude ředitel Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ) Martin Kozák a bude se zabývat komunikací s úřady a úředníky. Pro vedení třetí skupiny zaměřené na legislativu by Kupka rád oslovil ředitelku legislativně-právního odboru na ministerstvu pro místní rozvoj Marii Kotrlou.

Vicepremiér Vít Rakušan na dnešní tiskové konferenci oznámil, že Piráti jeho hnutí nevyzvali k odchodu z vlády. „Dneska nepřišli s požadavkem: Starostové, odejděte z vlády. Oni si uvědomují, že je tady situace, která je těžká. Podle koho by se řídilo to rozhodnutí? My chceme ve vládě zůstat, Piráti chtějí odejít. Kdo s kým má zůstat? Naopak na tom dnešním jednání já jsem vyslovil takové přání i přes chápání komplikovanosti té situace, jestli se přece jenom nechtějí ještě zamyslet nad tím, jestli je správným řešením z té vlády odcházet. Respektuji jejich rozhodnutí, vůbec ho teď nechci zpochybňovat, ale já jsem tu prosbu na dnešním jednání vyslovil, aby tohle ještě zvážili, protože společně s nimi by se nám v té vládě určitě vládlo lépe,“ řekl šéf Starostů.
Konflikt mezi koalicí SPOLU a Piráty vyvolal vlnu emocí, která neprospívá téhle vládě a v důsledku ani téhle zemi. Byl bych rád, abychom se všichni snažili situaci uklidnit a věnovali se tomu, co od nás lidi oprávněně čekají. Tedy splnit maximum toho, k čemu jsme se jako vláda…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 25. září 2024

Pokud Piráti opustí vládu, STAN je nebude následovat. „My jsme s Pirátskou stranou jednali v dnešních odpoledních hodinách, abychom si potvrdili, že koaliční smlouva, kterou máme uzavřenou, tak z ní nevyplývá a není nikde ustaveno, že pokud se Pirátská strana rozhodne opustit vládu Petra Fialy, tak že to není věc, kterou by naše hnutí mělo následovat. A bylo by to podle mého názoru opravdu nezodpovědně a my takovýto krok nehodláme učinit,“ uvedl první místopředseda STAN Lukáš Vlček na tiskové konferenci Starostů.

„Předsednictvo hnutí STAN se samozřejmě zabývalo tím aktuálním konfliktem, který je teď mezi koalicí Spolu a Pirátskou stranou a který vlastně započal tím včerejším rozhodnutím premiéra Petra Fialy odvolat z vlády odstupujícího předsedu Pirátské strany Ivana Bartoše. Předně je potřeba říct, že tenhle konflikt nás netěší, nijak jsme s ním opravdu nepočítali a tu vlnu emocí, kterou to vyvolalo, tak tam jde prostě jednoduše říct, že to, co zažíváme od toho včerejšího dne naší zemi a atmosféře v ní rozhodně žádným způsobem neprospívá,“ uvedl na tiskové konferenci vicepremiér Vít Rakušan (STAN).
Podle něj není dobré štěpit síly, vzájemně se osočovat a oslabovat se, voliči čekají, že vláda během čtyřletého mandátu naplní věcně to, co lidem slíbila. „Zároveň jsme se všichni shodli na tom, všech pět stran, že tempo zadlužování je neudržitelné, nezodpovědné a je potřeba ozdravovat české veřejné finance a je potřeba říci, že tohle je pro prosperitu naší země opravdu klíčové a to jsou věci, na které se musíme soustředit, stejně jako na digitalizaci,“ podotkl Rakušan.

Martin Kupka (ODS), pověřený dohledem nad digitalizací stavebního řízení, vystoupil na vlastní tiskové konfereci na ministerstvu dopravy. „Analýza je nezávislá, tvořili ji ti, kteří měli zájem pomoci ČR s co nejrychlejším odstraněním vážných problémů. Ty vážné problémy, bohužel, celá česká veřejnost zná. V tuto chvíli není možné pořád ještě využívat všechny nezbytné funkce stavebního řízení a digitálních nástrojů stavebního řízení, se kterými počítá zákon,“ uvedl Kupka.
„Dochází k nestabilitě systému. Znamená to často, že úředníci, kteří s tím systémem pracují, čekají i několik minut na odezvu systému a navíc, co pokládáme za velmi vážné, nemají plnou právní jistotu, že úkony, které provedli, tak jsou zcela legitimní, že jsou zcela v pořádku. A to jsou vážné důvody, které i na základě té analýzy vedly k rozhodnutí, které udělal premiér Petr Fiala. Na nás teď je, abychom dokázali v té následující práci spojit jednotlivé resorty, ale spojit zároveň i organizace na úrovni přenesené působnosti státní správy a samospráv,“ doplnil ministr.

Piráti rozpočet na příští rok ve Sněmovně nepodpoří, řekl předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek. Bartoš učinil totéž na vládě kvůli krácení financí pro ministerstvo zahraničí.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že přijal výzvu premiéra Petra Fialy (ODS), aby převzal dočasné krizové řízení ministerstva pro místní rozvoj v případě, že se Piráti rozhodnou odejít z vlády. „Důvodem je, že náš IT tým na MPSV se osvědčil při úspěšném vybudování klientské zóny Jenda, má největší kapacity a může s digitalizací pomoci,“ vysvětlil šéf lidovců.
Přijal jsem výzvu pana premiéra, abych převzal dočasné krizové řízení MMR v případě, že se Piráti rozhodnou odejít z vlády. Důvodem je, že náš IT tým na @mpsvcz se osvědčil při úspěšném vybudování klientské zóny Jenda, má největší kapacity a může s digitalizací pomoci.
— Marian Jurečka (@MJureka) 25. září 2024

Pokud odejdou Piráti z vlády, kabinet bude nejdřív řešit rozdělení ministerstev mezi koalice a následně jednotlivé strany, poté teprve personálie, řekl dnes novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Premiér Petr Fiala (ODS) dnes opětovně ocenil práci pirátských ministrů, šéfa diplomacie Jana Lipavského a ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Bartoš České televizi (ČT) řekl, že očekává, že dvojice ministrů rezignuje, ale považuje to spíš za technikálie.
Lipavský v úterý novinářům v New Yorku řekl, že pokud Piráti odhlasují odchod z vlády, jako člen strany podá demisi. Odešel by ale rovnou asi i od Pirátů. Fiala odmítl komentovat, jestli by mohl ve vládě Lipavský pokračovat jako nestraník. Opakovaně však ocenil práci Lipavského i Šalomouna a je připravený se s nimi sejít. Bartoš ČT řekl, že neměl s Lipavským dosud možnost mluvit.

Také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl, že by analýza, kterou si vláda nechala připravit k digitalizaci stavebního řízení, vznikla na politické zadání, jak naznačil Ivan Bartoš (Piráti). „Potvrzuji autenticitu materiálu, je to ten, který jsme projednali na vládě,“ uvedl. Šéf státní kasy řekl, že nezná experta, který by její závěry vyvracel. Ministři podle něj na zasedání kabinetu položili základní otázku, kdy bude systém fungovat, odpověď ale nedostali.
„Nehledejme za tím žádný politický kalkul,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Jednání vlády minulý týden se podle něj zúčastnili odborníci či právníci, předložili srozumitelná data. Od Bartoše podle Výborného ministři dostali jen obecnou přednášku o tom, co je to digitalizace. „Kdybychom teď si dali další termín konec října, nebude situace lepší, ale stejná, nebo ještě horší,“ dodal.

„Až stranické orgány Pirátů odhlasují odchod z vlády, jsem připraven podat demisi,“ uvedl pro Českou televizi ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

„Probrali jsme naše programové priority, se kterými jsme společně vstupovali do vlády – ať už jde o dostupné nájemní bydlení, zákon o podpoře bydlení, ale i další. Shodli jsme se, že je obě strany budou prosazovat i nadále,“ napsal k výsledku jednání s předsedou Starostů Vítem Rakušanem končící ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Dnešní jednání s Vítem Rakušanem proběhlo profesionálně. Probrali jsme naše programové priority, se kterými jsme společně vstupovali do vlády – ať už jde o dostupné nájemní bydlení, zákon o podpoře bydlení, ale i další. Shodli jsme se, že je obě strany budou prosazovat i nadále.…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 25. září 2024

„My jsme vstupovali do koalice jako Piráti a Starostové se společným programem, se kterým jsme šli i do voleb. Pro nás je podstatné, nehledě na to, že Piráti tedy odcházejí z vlády, respektive byli vyhozeni z vlády, aby se plnily ty programové priority. A já jsem i s Vítem Rakušanem probíral, které ty zákony, které již třeba jsou ve Sněmovně, například zákon o podpoře bydlení, na který čeká tady ta republika 30 let (...), tak aby nespadly pod stůl, protože to byly v programovém prohlášení vlády naše priority Pirátů, Pirátů a Starostů, tak jakým způsobem budeme vlastně fungovat v prosazování těchto priorit, byť Piráti nebudou součástí vlády,“ uvedl Bartoš v bezprostřední reakci pro ČT.
„Já chci, aby pokračovala tahle vláda, já nechci, aby tady naskakoval Andrej Babiš v nějakých předčasných volbách,“ podotkl Bartoš. „Je to skutečně tak, že Petr Fiala se rozhodl, že Piráti mají ve vládě skončit. Provedl to, řekl bych, trochu neuctivě a šalamounsky přes telefon v nesouladu s koaliční smlouvou,“ tvrdí Bartoš.
„Věc je taková, že i premiér musí potom to odvolání Bartoše, nebo i případné další kroky projednat s prezidentem. Pan prezident je v zahraničí, myslím, žese vrací v neděli, je tam ostatně i s ministrem Lipavským,“ uvedl Bartoš. „Já předpokládám, že ministři podají rezignace,“ říkal Bartoš.
Co říká na to, že ministerstvo pro místní rozvoj má po něm vést Jurečka? „Moc nevim, no, nevim, premiér se o tom nezmínil, na vládě jsme krátce probírali vládní situaci a tohle oznámení nevím, jestli vůbec o něm vědí třeba Starostové, na tom resortu je náměstek za hnutí STAN například,“ reagoval pro ČT Bartoš.
Odchod Pirátů vnímá spíše jako technický proces. „My bychom na rozdíl od Petra Fialy a ODS chtěli postupovat podle toho, jak se ty věci dělat mají,“ dodal Bartoš.

„Co bych ráda připomněla, je, že je zde mnoho digitalizačních projektů, které mají provádět naši ministři. A mně se zdá, že pan premiér neměří všem stejně. Ráda bych poukázala na to, že ministerstvo spravedlnosti se závazalo, že bude pokračovat v projektu digitalizace soudního spisu,“ reagovala na aktuální vládní krizi senátorka za Piráty Adéla Šípová s tím, že na projekt bylo vynaloženo hodně peněz.
Některé dostalo Česko z dotací, a pokud nesplní termín, bude je muset vracet, doplnila senátorka a dodala, že může jít o škodu až čtvrt miliardy korun.

Odchod Pirátů z vlády by měl být impulzem pro celou koalici k zamyšlení nad tím, jak pracovat efektivněji a být akceschopnější, řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Analýza digitalizace stavebního řízení, již před týdnem vyslechla vláda, byla zdrcující, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Nevznikla na zadání, tvořili ji experti, uvedl. Reagoval tak na vyjádření předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který označil analýzu za narychlo spíchnuté body. Naznačil, že se mohla chystat s cílem odůvodnit jeho odvolání.

Vládní koalice disponuje ve dvousetčlenné Sněmovně 104 hlasy, s těmi počítá i pro schválení rozpočtu, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na tiskové konferenci k odchodu Pirátů z vlády. Kabinet dnes státní rozpočet na příští rok schválil. Premiér Petr Fiala (ODS) od předsedy Pirátů Ivana Bartoše vyslechl, že jeho strana odchází z koalice.
Vláda měla dosud ve Sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů. Čtyři poslanci Pirátů podle předsedy frakce Jakuba Michálka chtějí pokračovat ve svých mandátech. Uvedl to v úterý potom, co Fiala oznámil záměr odvolat předsedu Pirátů Ivana Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra.

V týmu ministra dopravy Martina Kupky (ODS) k digitalizaci stavebního řízení budou odborníci z jednotlivých resortů i ministři, kterých se problematika dotýká. Po dnešním jednání vlády to sdělil premiér Petr Fiala (ODS).
Pověření týmu Kupky koordinací digitalizace stavebního řízení není podle Fialy v rozporu s kompetenčním zákonem.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na síti X zpochybnil analýzu, kterou vláda vypracovala ke stavu digitalizace stavebního řízení. Podle ní by měla být v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců. A to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun.
„Za prvé, není to analýza, ale pár narychlo spíchnutých bodů v powerpointové prezentaci, kterou představil podřízený ministra Jurečky ze SPOLU. Do rukou novinářů se dostala fakt bleskově, takže je na místě se ptát, jestli ji už chystali s vědomím, že následně poslouží jako odůvodnění mého „odejití“ z vlády,“ uvedl Bartoš.
V médiích pobíhá údajně zdrcující “analýza” digitalizace stavebního řízení pro vládu, která mi měla zlomit vaz.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 25. září 2024
Za prvé, není to analýza, ale pár narychlo spíchnutých bodů v powerpointové prezentaci, kterou představil podřízený ministra Jurečky ze SPOLU. Do rukou novinářů se…

„Dnes se Ivan Bartoš zúčastnil jednání vlády, já jsem se ho zeptal na tu situaci, která z těch vyjádření Pirátské strany možná nebyla úplně jasná a není jasná ani v tom smyslu, že probíhá pirátské fórum v nějaké podobě, mělo by skončit do pondělí a tam se hlasuje o odchodu z vlády,“ podotkl Fiala.
„Nicméně Ivan Bartoš mi dnes řekl, že Piráti odejdou z vlády. To je informace, se kterou teď pracuji a podle které budu postupovat dál. Budou následovat koaliční jednání a budou následovat kroky, které jsou ale závislé na tom, kdy tedy Piráti ten svůj zamýšlený krok udělají. Nikdo je z vlády nevyhazuje, probíhá nějaké hlasování, současně už ten odchod byl úřadujícím předsedou strany avizován. Ministři, kteří zůstali ve vládě, protože já jsem s jejich prací spokojen, zatím nepodali rezignaci,“ řekl premiér.
„Já chci, aby tohle všechno skončilo do pondělí a od pondělí bylo jasno,“ dodal Fiala.

Fiala odeslal prezidentu Pavlovi návrh na odvolání Bartoše. Navrhl v něm, aby byl řízením ministerstva pro místní rozvoj pověřený vicepremiér Jurečka.
Premiér věří, že Jurečka bude vedením MMR pověřen jen krátkodobě. Vládu chce rychle dostat do podoby, kdy žádný ministr nebude provizorní.

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že se s končícím ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) včera setkal dvakrát. „To není tak, že bych se setkal s Ivanem Bartošem dnes. Já jsem se s ním setkal včera dvakrát. A musím s určitým podivením číst některé komentáře nebo poslouchat některé řeči o tom, že jsem s ním mluvil pouze po telefonu. Já jsem včera ráno strávil minimálně hodinu času s Ivanem Bartošem, kdy jsem s ním mluvil o své nespokojenosti s digitalizací stavebního řízení a chtěl jsem od něj konkrétní kroky, které udělá, abychom to opravili,“ řekl Fiala.
„To jak to interpretoval Ivan Bartoš v médiích, mě do jisté míry utvrzuje v tom, že není úplně schopen vnímat realitu tak, jak ji nevnímá v případě katastrofálního stavu digitalizace stavebního řízení,“ dodal Fiala s tím, že s Bartošem se setkal podruhé i včera odpoledne poté, co navrhl jeho odvolání z funkce. Premiér doplnil, že ho dnes Bartoš informoval o odchodu Pirátů z vlády. „To je informace, se kterou teď pracuji a podle které budu postupovat dál,“ řekl Fiala s tím, že nyní budou následovat koaliční jednání.

Systém digitalizovaného stavebního řízení by mohl být podle analýzy pro vládu v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců. A to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun. Do odhadů ale není započítáno, že bude třeba dodavatele nejprve vybrat v soutěži, to by mohlo trvat minimálně dalších šest měsíců. Vyplývá to ze shrnutí analýzy vypracované týmem několika ministerstev.
Na analýzu představenou minulý týden na jednání vlády poukazovali zástupci stran koalice Spolu poté, co premiér Petr Fiala (ODS) navrhl prezidentovi odvolání vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).

Práce na systému digitalizace stavebního řízení pokračují i po návrhu na odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) podle harmonogramu, uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Karolína Nová. Úřad podle ní dál pracuje také na dalších svých agendách, jako jsou například zákon o podpoře bydlení, reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), výstavba dostupného bydlení a novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu.
Postup budoucího ministra pro místní rozvoj podle Nové v současnosti nelze předjímat. Koordinací digitalizace stavebního řízení dnes vláda pověřila tým v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS), ten k tématu na dnešní večer ohlásil briefing.
„Předpokládáme, že tým ministra Kupky požádá (MMR) o projektovou dokumentaci a aktuální plán dodávek. Zajisté se bude chtít seznámit se způsobem řízení projektu, personálním obsazením a tak podobně. Všichni zainteresovaní pracovníci jsou připraveni k nezbytné součinnosti. Obecně lze říct, že členové vlády včetně pana ministra Kupky již řadu podkladů v uplynulých týdnech dostali a digitalizace stavebního řízení je natolik důležitým tématem, že určitě nikdo nebude brzdit předání informací,“ řekla Nová.

„Digitalizace je klíčový projekt pro modernizaci českého státu. Lidé nás zvolili s tím – a my jsme jim to slíbili – že dokážeme výrazně vylepšit fungování státu. A my musíme tento náš slib naplnit a musíme očekávání lidí uskutečnit. Digitalizace stavebního řízení bohužel nefungovala, nedaří se ji dostat do té podoby, která byla slibována, a začínáme se blížit do fáze, kdy by mohly hrozit i ekonomické škody, kdybychom postupovali tak jako dosud. Proto jsem také navrhl odvolání Ivana Bartoše a digitalizaci bude mít – a to je dnešní rozhodnutí vlády – ode dneška na starosti speciální tým, který povede pan ministr dopravy Martin Kupka,“ potvrdil Fiala.
„Je to logické, pod ministerstvo dopravy spadá také dopravní a energetický stavební úřad, kterého se ty aktuální problémy také velmi týkají, a Martin Kupka spolu třeba s Marianem Jurečkou mají nesporné úspěchy s digitalizací agend ve svých resortech, navíc Martin Kupka se dlouhodobě věnuje stávající podobě digitálního řízení a má do té věci největší vhled,“ doplnil Fiala.
„Cílem všech těchto kroků, cílem dnešního rozhodnutí vlády je co nejrychlejší zajištění funkčního stavebního řízení jak pro stavebníky, tak pro úředníky stavebních úřadů. Jsem přesvědčen, že ty kroky, které jsme udělali v posledních dvou dnech, povedou k tomu, že se situace velmi rychle, výrazně zlepší a hlavně, že budeme mít jasný plán, jasný harmonogram, jak dáme digitalizaci stavebního řízení do pořádku,“ slibuje si od změn Fiala.

Někteří ministři koalice Spolu, například zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) či kultury Martin Baxa (ODS), dnes dopoledne řekli, že ministr dopravy Martin Kupka (ODS) je pro vedení pracovní skupiny, která by měla na starosti digitalizaci stavebního řízení, vhodný. O jeho pověření dnes po jednání vlády informoval premiér Petr Fiala (ODS).
Digitalizace stavebního řízení vstoupila v platnost na začátku letošního července. Fungování systému ale od počátku provází silná kritika úředníků, stavebníků či projektantů. Za problémový rozjezd kritizovali Bartoše opoziční i koaliční politici. Fiala v úterý uvedl, že není schopen manažersky dotáhnout projekt do úspěšného konce.

Kabinet Petra Fialy (ODS) pověřil ministra dopravy Martina Kupku (ODS) a jeho tým dohledem nad digitalizací stavebního řízení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes oznámil premiér Fiala. Digitalizaci stavebního řízení měl doposud na starosti končící ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Digitalizované stavební řízení může být v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců, stát to může dalších až 300 mil. Kč, uvádí analýza pro vládu.

„Je normální, že jsme třeba na komunální úrovni někde s ODS v koalici, protože to město potřebuje vedení, ale to, že se nás teď snaží Piráti onálepkovat, že jsme s ODS snad domluveni, že to je nějaký politický kartel? Politický kartel byla tahle pětikoalice, kdy se spojilo nespojitelné jenom pod hlavičkou Antibabiš. Takže ať si nejdřív zametou před vlastním prahem,“ uvedl ve vysílání ČT24 Radek Vondráček (ANO), někdejší předseda Sněmovny.
„Já opravdu vůbec nevím, jaká jednání ve Středočeském kraji probíhají, a ty varianty u nás jsou vždycky ty priority spíše bez ODS,“ dodal Vondráček.

Šéf sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek na sociální síti X reagoval na tvrzení, že premiér Petr Fiala (ODS) byl rozhodnut o odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) již v pondělí.
„O tom, že se ODS chystá vykopnout Piráty z vlády, si ve Sněmovně cvrlikali i vrabci na střeše. Novinář Vratislav Dostál o tom věděl už v pondělí. Stejně tak jsme dostali informace o zákulisním jednání silových hráčů ODS. Premiér by měl místo vaření mlhy dodržovat koaliční smlouvu. Bohužel důvěra už je pryč,“ napsal Michálek.
O tom, že se ODS chystá vykopnout Piráty z vlády si ve sněmovně cvrlikali i vrabci na střeše. Novinář Vratislav Dostál o tom věděl už v pondělí. Stejně tak jsme dostali informace o zákulisním jednání silových hráčů ODS. Premiér by měl místo vaření mlhy dodržovat koaliční smlouvu.… https://t.co/UIFp2kNSOT
— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) 25. září 2024

Na povolební jednání ve Středočeském kraji nemá podle místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) nynější napjatá situace ve vládě žádný vliv. Podobně vidí situaci i lídr ANO Tomáš Helebrant, také podle volební jedničky STAN Petry Peckové by dění ve vládě na vyjednávání o krajské koalici mít vliv nemělo. Spolu skončilo v krajských volbách třetí a je schopné vytvořit většinovou koalici s prvním ANO i druhým STAN, nabídky má od obou, přičemž s ANO jedná i o postu hejtmana.
„Dění ve vládě samozřejmě sleduji, není podle mě ale důvod, aby mělo jakýkoliv vliv na vyjednávání o krajské koalici,“ uvedla Pecková. „Další schůzka s týmem Spolu je naplánovaná na příští pondělí. Věřím, že společně se nám podaří najít takovou dohodu, aby mohla ve Středočeském kraji pokračovat koalice nezatížená skandály z éry paní hejtmanky (Jaroslavy) Pokorné Jermanové (ANO),“ dodala.

„Na jedné straně tu je nepříliš povedená digitalizace stavebního řízení, na straně druhé pak nešťastný způsob komunikace s koaličním partnerem. Z obou stran nyní padají silná prohlášení a já ty emoce chápu. Nicméně si myslím, že bychom měli společně pracovat na řešení problémů,“ uvedl k současné vládní krizi poslanec Jan Berki (STAN).
Na jedné straně tu je nepříliš povedená digitalizace stavebního řízení, na straně druhé pak nešťastný způsob komunikace s koaličním partnerem. Z obou stran nyní padají silná prohlášení a já ty emoce chápu. Nicméně si myslím, že bychom měli společně pracovat na řešení problémů.🤞🏻
— Jan Berki (@BerkiJan) 25. září 2024

„Je to jen trapný pokus pana ministra Bartoše odvést pozornost od zpackané digitalizace stavebního řízení. Jakákoli koalice s ANO a Andrejem Babišem je zcela vyloučena, neb s ním není možné uzavírat žádné dohody, neb je není schopen dodržet,“ okomentoval pro Blesk předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda výroky Pirátů o možné budoucí koalici občanských demokratů s nejsilnějším opozičním hnutím.

Premiér podepsal a poslal Bartošovi sdělení o jeho odvolání a žádost o předložení nového nominanta Pirátů na ministra místního rozvoje, uvedla mluvčí vlády Lucie Ješátková.
„Sdělení o odvolání z funkce místopředsedy vlády a ministra pověřeného řízením ministerstva pro místní rozvoj a žádost o předložení návrhu na jmenování osoby nominované za Českou pirátskou stranu do funkce ministra pro místní rozvoj a digitalizace pan premiér podepsal, doručeny budou dnes,“ sdělila Ješátková. Zda žádost o odvolání Bartoše putuje i k rukám prezidenta Petra Pavla, neuvedla.

Koaliční smlouva vládních stran nemá právní vymahatelnost, je to politická dohoda, která nepřepisuje ústavní právo premiéra navrhovat odvolání členů vlády. Pokud premiér Petr Fiala (ODS) návrhem na odvolání vicepremiéra a předsedy Pirátů Ivana Bartoše smlouvu porušil, dopadne to podle oslovených právníků na vztahy vládních stran, které se pak nemusí cítit vázány koaliční smlouvou.
„Porušení koaliční smlouvy to asi je,“ uvedl k návrhu na odvolání Bartoše vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Marek Antoš. „Ale její závaznost je politická, nikoli právní. V právní rovině to, že předseda vlády porušil koaliční smlouvu, nemá žádný dopad. Z hlediska ústavy má samozřejmě právo navrhnout prezidentovi odvolání jakéhokoli člena vlády a z hlediska práva se na to nemusí nikoho ptát,“ doplnil.
„Nemůžete koaliční dohodou přepisovat nebo vykládat ústavu. To je dohoda, která stojí mimo ústavní pravidla,“ řekl vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Michal Bartoň. „Podle ústavy platí, že ve chvíli, kdy premiér navrhne odvolání ministra, tak by měl prezident ministra odvolat. Nemusí to samozřejmě udělat obratem. Může si pozvat ty aktéry, projednat to s nimi, moderovat situaci,“ doplnil.

Piráti budou o odchodu z vlády hlasovat přes web do pondělních 20:00. Aktuálně ve svém online systému rozhodují o tom, zda jednání zůstane ve veřejném režimu, nebo bude neveřejné, takže by ke čtení i přidávání příspěvků měli přístup jen členové strany. Výsledky by měly být k dispozici po čtvrtečním poledni.

Že nakonec z vlády odejdou všichni Piráti, si myslí politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity, alespoň to tak z jejich vyjádření vypadá, dodal. Podle něj nastane tedy situace, kterou si přál z vládních činitelů asi málokdo. „Je také třeba připomenout, že odchod Pirátů z vlády visel ve vzduchu prakticky od samého počátku společného vládnutí, nyní, když ta situace nastala, přichází opravdu prudká reakce. Na další vývoj si ale budeme muset počkat, jejich odchod může výrazně ovlivnit i chování ostatních stran, ale na takové úvahy je ještě brzy,“ poznamenal.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) dnes opět reagoval na výzvy spojované s dávným heslem „společně do vlády, společně do opozice“, aby Starostové odešli z vlády společně s Piráty.
„Pominu, že žádný takový princip v koaliční smlouvě PirStan není. Byl mottem pro sestavování vlády, kdy jsme (STAN) prosadili, že ve vládě budou i Piráti, ačkoli jejich hlasy nebyly k dosažení vládní většiny potřeba. Pokud bychom to heslo aplikovali dnes, pak musím zopakovat otázku: proč má platit rozhodnutí Pirátů (4 poslanci) i pro STAN (33 poslanců),“ zamyslel se Dvořák na síti X.
Připomněl, že k žádnému koaličnímu jednání nedošlo. „Oni si prostě usmysleli, že odejdou, a tím sami porušují tuto zásadu. Nevyčítám jim to rozhodnutí, ale tu snahu se tvářit, že takové rozhodnutí musí být závazné i pro nás,“ napsal ministr směrem k Pirátům.
Pominu, že žádný takový princip v koaliční smlouvě PirStan není. Byl mottem pro sestavování vlády, kdy jsme (STAN) prosadili, že ve vládě budou i Piráti, ačkoli jejich hlasy nebyly k dosažení vládní většiny potřeba. Pokud bychom to heslo aplikovali dnes, pak musím zopakovat…
— Martin Dvořák 🌈 (@_MartinDvorak) September 25, 2024

Poslankyně ODS Renáta Zajíčková se pozastavila nad včerejším vystoupením pirátské místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové v České televizi. „Olgo, máme za sebou spoustu dobré spolupráce, tomuhle ale nerozumím. Sám ministr Lipavský se od TK distancoval, nemůžete jen tak vyvolávat konspirace dle svých indicií!“ uvedla Zajíčková.
Richterová nedokázala poskytnout důkazy o tom, že k odvolání Ivana Bartoše (Piráti) z postu ministra pro místní rozvoj přiměl premiéra Petra Fialu (ODS) mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Richterová na ČT řekla, že Kubu obvinila na základě „vlastních indicií“.
Olgo, máme za sebou spoustu dobré spolupráce, tomuhle ale nerozumím. Sám ministr Lipavský se od TK distancoval, nemůžete jen tak vyvolávat konspirace dle svých indicií! @olgarichterova pic.twitter.com/2gkWuYqcTA
— Renáta Zajíčková 🇨🇿🇺🇦🇪🇺 (@RenataZajickova) September 25, 2024

„Zatím je jisté, že odejde Ivan Bartoš. Jan Lipavský naopak rozehrál hru, aby ve vládě zůstal, což se mu může podařit. I kvůli tomu, že přepřahat na poslední rok ministra zahraničí, který je zaběhaný, není zrovna dobrý nápad,“ podotkl dnes politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Lídr Spolu ve středních Čechách Jan Skopeček (ODS) nedostal žádnou relevantní nabídku na účast ve vládě. Řekl to dnes na dotaz ČTK. Na povolební jednání ve Středočeském kraji nemá podle něj nynější napjatá situace ve vládě žádný vliv. „Doufám, že všichni oddělují vládní a regionální úroveň. Na regionální úrovni je to tak, že nic nového se v posledních dnech nestalo,“ uvedl Skopeček.

Podle mluvčí kabinetu Petra Fialy (ODS) Lucie Ješátkové návrh na odložení projednávání státního rozpočtu dnes Piráti vůbec nevznesli. Včera přitom na tiskové konferenci hovořili o tom, že tak učiní.

A další pražští zastupitelé analyzují situaci v Praze v souvislosti s vládní krizí. „V Praze máme v plánu dodržovat koaliční smlouvu, včetně programového prohlášení. Zda to tak mají i ostatní strany, není otázka na mě. Já se teď zabývám hlavně velkou řadu běžících dopravních staveb, např. prorážka tunelů mezi metrem C a budoucí linkou D proběhne už příští týden,“ uvedl pirátský první náměstek primátora Prahy Zdeněk Hřib.
V Praze máme v plánu dodržovat koaliční smlouvu, včetně programového prohlášení. Zda to tak mají i ostatní strany, není otázka na mě. Já se teď zabývám hlavně velkou řadu běžících dopravních staveb, např. prorážka tunelů mezi metrem C a budoucí linkou D proběhne už příští týden.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) September 25, 2024

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS), kterého by dnes měl kabinet formálně pověřit řešením digitalizace staveního řízení po odvolaném ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi, dnes o svému přístupu k digitalizaci uspořádá tiskový briefing. Bude se konat v 18:00.

„Koalice kopírující vládní půdorys je pro Prahu prokletím. V Radě a zastupitelstvu nejde o výsledky pro Pražany, ale o malou celostátní politiku. A Praha na to doplácí. Na posledním pražském zastupitelstvu se 90 % času řešila celostátní témata. A teď bude paralýza ještě hlubší,“ komentuje pražský zastupitel Jan Čižinský.

„Vláda dnes ve Strakově akademii projedná návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2025 a novelizaci státního rozpočtu pro rok letošní, která reaguje na nutnost zafinancovat škody způsobené nedávnými povodněmi,“ napsal dnes na síti X Úřad vlády ČR. K projednání státního rozpočtu tedy dojde i přes výzvy Pirátů, aby jednání bylo kvůli vládní krizi odloženo.

Bruselské servery Politico a Euractiv píší o vývoji kolem české vlády jako o chaosu a dramatu. Server Politico se rozepsal o potížích, ve kterých se vládní koalice ocitla po víkendových krajských volbách. Překvapivého rozhodnutí premiéra Petra Fialy odvolat vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše kvůli nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení si všímá i web Euractiv v článku s titulkem Drama v české vládě poté, co premiér odvolal ministra.

Český premiér Petr Fiala (ODS) se projevil jako podrazák, napsal slovenský zpravodajský portál Aktuality.sk o vývoji kolem české vlády. Zároveň poznamenává, že kabinet asi nepadne poté, co Fiala v úterý nečekaně oznámil, že navrhne prezidentu Petru Pavlovi ke konci září odvolání končícího předsedy Pirátů Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. Piráti považují rozhodnutí premiéra za podraz a porušení koaliční smlouvy.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že Jan Lipavský (Piráti) je výborným ministrem zahraničí, který má jeho důvěru. O jeho budoucnosti se budou bavit příští týden. Vyjádření předsedy vlády poskytla jeho mluvčí Lucie Ješátková.
Lipavský v úterý novinářům v New Yorku řekl, že pokud Piráti odhlasují odchod z vlády, jako člen strany podá demisi. Odešel by ale rovnou asi i od Pirátů, protože by nebyl schopen podepsat vše, co zaznívalo na úterní tiskové konferenci Pirátů ve Sněmovně, řekl.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) doufá, že atmosféra na vládě bude i přes aktuální koaliční krizi profesionální. Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) ji budou určovat ministři, kterých se nynější dění týká. Podle informací ČTK Bartoš na dnešní zasedání dorazil, u novinářů se před schůzí nezastavil.

Ministři zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) či kultury Martin Baxa (ODS) se domnívají, že ministr dopravy Martin Kupka (ODS) je vhodný pro vedení týmu pro digitalizaci. Řekli to dnes novinářům před jednáním vlády.
Podle Baxy se Kupka už v minulém volebním období tématem velmi zabýval. „Věřím tomu, že on v čele digitalizační skupiny dá celému dění významný impuls, protože situace s digitalizací, jak se nedaří ji zavádět v rámci stavebního řízení, je prostě neúnosná,“ podotkl místopředseda občanských demokratů.
Také Výborný, když byl v předchozím funkčním období předsedou lidoveckého poslaneckého klubu, záležitosti okolo stavebního řízení, jeho digitalizace i zavádění nového stavebního zákona intenzivně řešil v týmu právě s Kupkou. Podle ministra zemědělství je potřeba, aby klíčovou osobou v novém týmu byl Karel Trpkoš, vrchní ředitel sekce informačních technologií na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Končící předseda Pirátů Ivan Bartoš promluvil o své dnešní schůzce se šéfem STAN Vítem Rakušanem, na kterou se chystá. „Je třeba dořešit procesní věci, jednání předpokládá i koaliční smlouva, kterou jako vždy ctíme... No a taky je to normální slušnost – mluvit s lidmi z očí do očí. Žádné výzvy k odchodu z vlády jim předkládat nemíním, naše motto ‚společně do vlády, společně do opozice‘ platilo před 3 lety, kdy se vstup vyjednával. Nyní je situace jiná,“ napsal Bartoš. Ještě včera přitom někteří zástupci Pirátů tvrdili, že odchod STAN z vlády by byl vhodný.
„Důvěru Pirátů včerejším způsobem jednání pan premiér i ODS finálně ztratili, je ale na vyhodnocení každého, jak se k tomu postaví. Co je pro Piráty naopak klíčové – jasně si říct, že máme se STAN nadále společný program, který je třeba za obě strany plnit,“ vysvětluje Bartoš.
Dnes si sedneme s Vítem Rakušanem a zástupci STAN. Je třeba dořešit procesní věci, jednání předpokládá i koaliční smlouva, kterou jako vždy ctíme... No a taky je to normální slušnost - mluvit s lidmi z očí do očí. Žádné výzvy k odchodu z vlády jim předkládat nemíním, naše motto…
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 25, 2024

Ivan Bartoš (Piráti) dnes obhajoval jednotlivé kroky digitalizace, které jeho tým za jeho působení prosadil. „Založili jsme Digitální a informační agenturu, spustili eDoklady nebo předělali Portál občana i s mobilní appkou. Spustili jsme Registr zastupování, rozjeli přesun státních webů na jednotnou doménu http://gov.cz a po mnoha letech jsme se obuli do posílení základních registrů. A tím seznam naší práce zdaleka nekončí,“ vyjmenovával Bartoš.
„Jde o systémové kroky, které zvýší efektivitu a výkon úřadů na jedné straně a zároveň přináší i komfort a ušetřené peníze lidem i firmám ve styku se státem na straně druhé. Tyto úspěchy jsou důkazem, že naše práce na digitalizaci byla dobrá a efektivní,“ dodal.
Právě digitalizace, a to stavebního řízení, byla podle premiéra Petra Fialy (ODS) důvodem, proč jej odvolal z postu ministra. Tato digitalizace totiž zvládnutá nebyla.
Spolu s Kabinetem pro digitalizaci a mým týmem na MMR jsme za poslední tři roky doručili mnoho úspěšných projektů. Díky naší tvrdé práci se digitalizace konečně dala do pohybu a pracovali jsme na ní nejrychleji v historii.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 25, 2024
Založili jsme Digitální a informační agenturu, spustili… pic.twitter.com/Thc3sgis0j

Lídr vítězného hnutí ANO ve středních Čechách Tomáš Helebrant si nemyslí, že nynější napětí ve vládě bude mít zásadní vliv na povolební vyjednávání o krajské vládě. S lídrem Spolu Janem Skopečkem měl jednu schůzku po volbách a další zatím nemají domluvenou, řekl dnes Helebrant.

„Pan Karel Schwarzenberg mě jednou poučil, když jsem určitou událost nebo situaci považoval za spiknutí a zlý úmysl: ‚Nikdy nepodceňujte obyčejnou neschopnost a hloupost.‘ Tak se toho přidržím i teď, i když tehdy byla řeč o personálu restaurace,“ glosoval současné dění režisér Jan Hřebejk.
Pan Karel Schwarzenberg mě jednou poučil, když jsem určitou událost nebo situaci považoval za spiknutí a zlý úmysl: "Nikdy nepodceňujte obyčejnou neschopnost a hloupost" Tak se toho přidržím i teď, i když tehdy byla řeč o personálu restaurace
— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) September 25, 2024

Exministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že naprosto chápe, že Piráti chtějí odejít z vlády. „Ponižující styl, kterým byl vyhozen Ivan Bartoš, je nepřijatelný a nemá v české politice precedens. Nechápu ale jejich přání, aby odešel i STAN. To si opravdu přejí pád vlády a předání moci Babišovi? Po nás potopa?“ zamyslel se na síti X.
Naprosto chápu @PiratskaStrana, že chtějí odejít z vlády. Ponižující styl, kterým byl vyhozen @PiratIvanBartos je nepřijatelný a nemá v české politice precedens.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) September 25, 2024
Nechápu ale jejich přání, aby odešel i @STANcz. To si opravdu přejí pád vlády a předání moci Babišovi? Po nás potopa?

Podle politologa Milana Školníka teď u Pirátů budeme pozorovat agónii. „Zcela určitě. Ono už to začalo na tiskovce Pirátů, jakým způsobem se k tomu (odchodu z vlády, pozn. red.) vyjadřovali. A jak to premiér Fiala odstartoval. Piráti jsou opravdu po volbách zaskočeni tím výsledkem, jsou zaskočeni finančně, pořád hledají dlouhodobě program, který by jim aspoň nějak navrátil ztracené voliče. A do toho musí řešit vládní existenci. Samozřejmě se dá pochopit jejich naštvanost, protože je znát určitá zrada. Ale nezdá se mi, že by Petr Fiala byl typ politika, který by chtěl destabilizovat vládu tím, že by to opravdu neměl předjednáno s koaličními partnery,“ uvedl Školník pro Blesk.

„Celé je turbulentní. Je to něco, co na české politické scéně dlouho nebylo. Slyšeli jsme velkou naštvanost Pirátů a na jejich odchod z vlády. Hodně nestandardní je, že premiér Fiala nenechal Ivana Bartoše odejít nějakým důstojným způsobem. Není to úplně standardní v rámci evropských demokracií. To musí udělat opravdu velkou botu, aby se tohle stalo, že premiér navrhne odvolání, je to netradiční,“ komentoval včerejší dění pro Blesk politolog Milan Školník.

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj a končící šéf Pirátů Ivan Bartoš dnes bude jednat s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem o dalším postupu a aktuální situaci ve vládě.

Do debaty se opět vložil, ačkoliv „to nechce dělat“, druhý muž ANO Karel Havlíček. „Nechci vstupovat do napínavé diskuze mezi vicepremiérem a premiérem o kmotrech, co řídí kabinet. Dotčený průmysl a obce více zajímá, kdy bude fungovat stavební řízení. Zveřejněná analýza je poprava a návrh řešení je totožný s tím, co tvrdíme od července...,“ uvedl na síti X.

Rok před sněmovními volbami je zaděláno na pořádnou vládní krizi! Hnusný podraz. Tak včera Piráti svorně počastovali rozhodnutí premiéra Petra Fialy (ODS) o odvolání vicepremiéra a toho času šéfa strany v rezignaci Ivana Bartoše z vlády. A komentář tentokrát beze slov si neodpustil ani šéf opozičího hnutí Andrej Babiš. Na sociální síť pověsil fotku s fialovým mimoněm a popcornem! Celý článek čtěte ZDE.

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne ke konci září odvolání vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Premiér to zdůvodnil tím, že Bartoš nezvládl digitalizaci stavebního řízení. Ta ani po téměř čtvrt roce nefunguje, jak by měla. Zřejmě klíčovou roli v rozhodnutí předsedy vlády hrála i detailní analýza, kterou Fiala a někteří další ministři dostali. Ta jednoznačně říká, že Bartošova digitalizace je obrovský průšvih, který nebude snadné napravit. A navíc to bude stát stovky milionů korun. Celý článek čtěte ZDE.

Uprostřed dosud nejvážnější koaliční roztržky vlády Petra Fialy (ODS), kterou vyvolalo oznámení o odvolání vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení, je dnes v plánu pravidelné jednání vlády. Ministři mají podle programu řešit návrh státního rozpočtu na příští rok, který podle zákonných pravidel musí odeslat Sněmovně do konce září. Podle Bartoše, který se jednání plánuje účastnit, by ale bylo vhodné bod přesunout na jindy na mimořádné zasedání.
Výňatky z klasiků:
...Bartoloměj Pěšinka se stal ministrem...Dostal na starosti kolonie, prostě že to tak vyšlo. Neměl o koloniích páru, nebyl by je dovedl ani vyjmenovat, natož je ukázat na globusu. Řekl si, že to žádná vážná zábrana nebude. Svolal si náměstky a roztomile jim řekl: „Dělejte, jako bych tu nebyl.“ Zbytečná připomínka: dělali to tak stejně vždycky, ale bylo sympatické, když to jednou ministr upřímně řekl...
...Čekalo se, že dostanu zemědělství, protože jsem byl sedm let stínovým ministrem zemědělství a měl jsem spoustu dobrých nápadů, ale z nějakých nevysvětlitelných důvodů se premiér proti tomuhle jmenování postavil. (Nalezli jsme dopis sira Andrewa Donellyho, který byl stálým tajemníkem na ministerstvu zemědělství, adresovaný siru Arnoldu Robinsonovi, tajemníku vlády, v němž ho úpěnlivě prosí, aby zajistil, že Hacker nedostane zemědělství, protože se v tom příliš vyzná.)...