Zeman přijel za vojáky s novým praporem. A na předávání metálů bude možná bez ortézy
Na státní svátek 28. října by už prezident Miloš Zeman nemusel mít ortézu na zraněné ruce. Kontrolní rentgen prokázal, že se zlomená ruka hojí dobře. ČTK to dnes řekl prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Zeman si ruku zlomil na konci srpna, v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se poté podrobil operaci. Lékaři mu během ní do pravé paže implantovali titanový šroub. V úterý prezident přijel na nástup 53. pluku průzkumu a elektronického boje při příležitosti propůjčení bojového praporu a čestného názvu 533. praporu bezpilotních systémů.
Zeman podle Mynáře absolvoval kontrolní rentgen. „Dopadl očekávaně velmi dobře, ruka se hojí podle předpokladů,“ řekl. Kancléř proto předpokládá, že 28. října, kdy by měl Zeman předávat státní ocenění, by už prezident nemusel mít ortézu. Poraněnou ruku mu drží v zafixované poloze. Rozhodnutí ale podle Mynáře bude na lékařích.
Pražský hrad ještě neurčil, zda a v jaké podobě se tradiční udílení státních vyznamenání 28. října uskuteční.
Prezident rehabilituje na zámku v Lánech, kam za ním podle kancléře dojíždí lékař, který má rehabilitaci na starost a který s ním cvičí.
Zeman si podle zástupců Pražského hradu zranění způsobil pádem poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a bez pomoci ochranky. Už delší dobu trpí polyfunkční neuropatií, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy, pohybuje se proto s potížemi a za pomoci hole. Tu nyní Zeman na doporučení lékařů nepoužívá a při chůzi se opírá o svého osobního ochránce.
„Samozřejmě s tou hůlkou je větší riziko uklouznutí, případně upadnutí,“ poznamenal Mynář. Dodal, že nemá žádnou informaci o tom, že po zhojení ruky by prezident opět nemohl hůl používat.
Armáda investovala 1,5 miliardy do bojových dronů
Ministerstvo obrany ve svém rozpočtu vyčlenilo 1,5 miliardy korun na nákup bojových dronů v letech 2023 až 2027. Armáda má dosud průzkumné bezpilotní prostředky, bojové drony by mohly nést i výzbroj a mohly by být v případě potřeby určeny k boji. Novinářům to dnes řekl na základně 533. praporu bezpilotních systémů v Prostějově mluvčí ministra obrany Jan Pejšek. Bojový prapor a čestný název generálmajora in memoriam Josefa Dudy dnes jednotce osobně propůjčil prezident Miloš Zeman.
Podle ministra obrany Lubomíra Metnara prapor bezpilotních systémů svým názvem a především svou technikou naplňuje trendy 21. století. „Moderní armády budou stále více založené na automatizovaných a informačních systémech. Jsem rád, že v tomto směru držíme krok. V letech 2023 až 2027 plánujeme rozšířit současné průzkumné vybavení praporu o taktické víceúčelové drony, které jsou schopny nést výzbroj. Předběžně máme na nákup vyčleněny až 1,5 miliardy korun. Na ministerstvu tedy uděláme maximum roto, aby jste měli k dispozici tu nejlepší techniku a vybavení,“ řekl dnes vojákům ministr.
Armáda má podle Pejška již od roku 2015 například velké průzkumné americké drony ScanEagle, které používají vojáci hlavně v Afghánistánu k průzkumu, nalétaly tam již více než 3600 letových hodin. Tyto drony mají dolet přes 100 kilometrů a ve vzduchu vydrží přes 20 hodin. K dispozici má i několik menších dronů, například Raven RQ-11B. „Do budoucna chceme mít nejen průzkumné drony, ale i jako jiné armády mít drony, které by v případě potřeby mohly nést i výzbroj, tedy by mohly být použity i k boji,“ uvedl Pejšek.
Speciální prostějovská jednotka, která má na starosti bezpilotní prostředky, vznikla letos v lednu. „Jednotka se buduje, v roce 2025 má být hotova a v té době má mít zhruba 300 vojáků,“ doplnil Pejšek. Bojový prapor a čestný název propůjčuje prezident. Pro prezidenta Zemana šlo o první delší cestu od jeho operace zlomené ruky v závěru srpna.
Nový prapor zaměřený na bezpilotní systémy v Prostějově vznikl k 1. lednu na základech tamní roty, která se do konce roku 2019 této činnosti věnovala jako součást zdejšího 102. průzkumného praporu. Plných operačních schopností by měl dosáhnout v lednu 2025.
Loutkovodiči měli pěknou šichtu.