Zeman přijal na Hradě velvyslance Číny a zástupce Huawei. Řešili investice i bezpečnost
Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě čínského velvyslance a dva představitele firmy Huawei. Před výrobky firmy varoval český úřad pro kybernetickou bezpečnost. O schůzce informoval na svém twitterovém účtu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Zeman s čínskými zástupci řešil svou cestu do Číny, ke které se chystá v dubnu.
Na Pražský hrad za Zemanem podle hradního mluvčího dorazil ve čtvrtek odpoledne Zhang Jianmin, velvyslanec Čínské lidové republiky v České republice, kterého doprovodili člen dozorčí rady a prezident Huawei pro evropský region James Li a Xi Peng, prezident Huawei Enterprise Business pro země střední a východní Evropy a Skandinávie.
Předmětem schůzky byly podle Ovčáčka hned tři body. Čínské investice v České republice, ale i kybernetická bezpečnost.
1/3 Zástupci společnosti Huawei informovali prezidenta republiky o současném stavu investičních aktivit a dalších plánech do budoucna.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 31. ledna 2019
„Zástupci společnosti Huawei deklarovali, že dodržují příslušné standardy,“ informoval o schůzce Ovčáček na twitteru.
2/3 Diskuse byla věnována i otázkám kybernetické bezpečnosti. Zástupci společnosti Huawei deklarovali, že dodržují příslušné standardy.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 31. ledna 2019
Na jednání také Zeman otevřel svou další cestu do Číny, kterou chystá na duben. „Prezident republiky plánuje v rámci programu návštěvy také setkání s generálním ředitelem společnosti Huawei,“ uvedl hradní mluvčí.
Pozvánka do Bílého domu
Zeman varování NÚKIB opakovaně bagatelizoval. Odvolával se přitom na to, že Německo k podobnému varování nepřistoupilo. Podle středečních informací německé veřejnoprávní televize ARD jsou ale německé bezpečnostní úřady jednoznačně proti tomu, aby se čínská firma Huawei podílela na výstavbě mobilní sítě 5G.
S čínským velvyslancem jednal na počátku ledna kvůli kauze Huawei i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj šlo o diplomatické řešení kauzy, kdy zdůrazňoval českou snahu hájit vlastní bezpečnost, zároveň ale vyjádřil i zájem na rozvíjení česko-čínských obchodních vztahů.
Hospodářské noviny dnes uvedly, že přístup českých úřadů k Huawei otevřel českým politikům dveře do Washingtonu. Podle listu se díky postupu úřadů uspíšila schůzka Petříčka s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, na níž se bude jednat o možném pozvání premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Deník uvedl, že by se schůzka českého premiéra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohla uskutečnit na jaře.
O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval prezident Miloš Zeman, který jako jeden z mála světových politiků veřejně podpořil Trumpa už během volební kampaně v roce 2016. Po Trumpově zvolení Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo.
Pochvala na Hradě
O situaci okolo firmy Huawei na nejen na českém trhu mluvili politici také na středeční schůzce nejvyšších ústavních činitelů za přítomnosti ministrů vnitra, obrany a zahraničí. Právě šéf české diplomacie Tomáš Petříček dostal podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) od prezidenta Zemana za Huawei pochvalu.
„Pan prezident ocenil ministra zahraničí, jak jednal s velvyslancem, že zklidnil situaci,“ řekl Vondráček po schůzce novinářům. Petříček se sešel s čínským velvyslancem na počátku ledna v souvislosti s varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před hardwarem a softwarem firmy, proti němuž se čínská ambasáda ohradila. Zeman kvůli kauze NÚKIB kritizoval a mluvil o možné odvetě z čínské strany.
„Já jsem rád, že pan prezident ocenil, že jsme se snažili diplomaticky záležitost vyřešit, protože Česká republika dělá to, co má dělat. To je chránit si svoji bezpečnost, ale zároveň máme zájem rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou,“ reagoval Petříček.
Před čínským vlivem varovala ve veřejné části své výroční zprávy za rok 2017 i Bezpečnostní informační služba (BIS), kterou Zeman kritizoval. Ke zprávě kontrarozvědky se dnes ústavní činitelé vrátili i ve společném prohlášení ze schůzky, ve kterém zdůraznili, že je třeba brát v potaz veřejnou i neveřejnou část výročních zpráv. „V zájmu ČR je vyvarovat se v oblasti bezpečnosti státu zjednodušujícím a schematickým hodnotícím soudům a jejich promítání do zahraniční politiky ČR, včetně ekonomické diplomacie,“ uvádí se v prohlášení.
Blbečkové být vámi nešpinim,nepomlouvám,ale učím se čínský možná se vám to bude brzy hodit při kvičení za odpuštění!