V Maďarsku je ohrožená demokracie, tvrdí Hampl. Setkání s Orbánem „zazdil“, výhrady mají i Piráti
Návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána vzbuzuje rozporuplné reakce. Zatímco prezident Miloš Zeman ho označil za „více než dobrého přítele“, senátor Václav Hampl (nezávislý) pozvánku na setkání s maďarským premiérem odmítl. Nebyl by prostor na to probrat stav maďarské občanské společnosti, vysvětluje Hampl.
Český prezident Miloš Zeman při setkání s Viktorem Orbánem před novináři oslovil maďarského premiéra jako „více než dobrého přítele“ a uvedl, že ho schůzka velmi těší. Ocenil také postoj maďarského premiéra v otázce lidských práv. „Protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů,“ uvedl prezident.
Návštěva maďarského premiéra v ČR ovšem sklízí i kritické ohlasy. Evropský parlament vyjádřil obavy o stav demokracie v Maďarsku a to podle některých politiků mělo být i tématem aktuální návštěvy.
Poslanec Mikuláš Peksa (Piráti) od čelných představitelů státu očekával jiné projevy, třeba o stavu demokracie v Maďarsku. „Už k němu zaujal stanovisko i Evropský parlament. Myslím si, že situace v Maďarsku není dobrá. A měli bychom být připraveni říct partnerům v rámci Evropské unii i věci, které jsou nepříjemné,“ řekl.
Zakázat obor na univerzitách? To je jako z Číny
Senátor Václav Hampl se dnešní schůzky s maďarským premiérem nezúčastnil, pozvánku odmítl. Na svém Twitteru vysvětlil, že by nebyl dostatečný prostor na to probrat stav občanské společnosti v Maďarsku.
Dnes jsem se mohl sejít s V. Orbánem. Pozvánku jsem ale odmítl. Těch pár vět, ke kterým by se každý dostal, by nevedlo k potřebné diskuzi o tom, kam mají státy V4 směřovat. Podporujme 🇭🇺 občanskou společnost a zasazujme se o to, aby ta 🇨🇿 zůstala svobodná.https://t.co/nbDFD6vZgg
— Václav Hampl (@Vaclav_Hampl) 30 November 2018
„Myslím si, že vývoj v Maďarsku je důvodem ke znepokojení. Nechci soudit nějaké konkrétní politické názory pana Orbána, má na ně naprosté právo, ale čeho se u Maďarska trochu bojím, aby tam i nadále byla možná obměna politických stran a názorů, jak je v demokracii běžné. Vypadá to, že vládní strana Fidesz si to tam úzkostlivě fixuje, to je z mého pohledu problém a určitě to není statečný občanský postoj,“ naráží senátor Václav Hampl na vyjádření prezidenta Miloše Zemana.
„Občanská společnost, univerzity, svoboda akademického bádání. To, že se nějaký obor zakáže na univerzitách, to mi připadá fakt jako z Číny, to není Evropa. Může se mi nelíbit, mně se spousta oborů nelíbí, ale takhle univerzity nemůžou fungovat,“ upozorňuje Václav Hampl. (Orbánova vláda zakázala univerzitám vyučovat obor genderová studia, a to protože náplň oboru se neslučuje se současnou vládní ideologií – pozn. red.)
Podle Hampla Evropský parlament ví, co dělá, a demokracie je v Maďarsku skutečně ohrožena. Výstup, ze schůzky senátorů s Orbánem, které se nezúčastnil, ho zklamal. „Senátoři zjevně řešili v zásadě ekonomické věci, ale ty věci politické by stálo za to přece také rozebrat,“ říká senátor Hampl.
— Václav Hampl (@Vaclav_Hampl) 30 November 2018
Demokracii nejen v HU ohrožují právě takoví jako tady Hampl a mnozí další.Hlavně ve volbách poražení.