„Hrubá chyba, nevyzná se,“ tepe Zeman ministra a chystá omluvu Orbánovi. Petříček se brání
Změny v kategorizaci ambasád, jak o nich ve čtvrtek informovala některá média, souvisejí s rozpočtem, uvedl v pátek Černínský palác. Nejde o vyjádření priorit zahraniční politiky, brání se diplomacie vedená Tomášem Petříčkem (ČSSD) kritice prezidenta Miloše Zemana. Ten prohlásil, že se při páteční schůzce omluví maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi za to, že ministr zahraničí chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout velvyslanectví v Budapešti.
Kategorizace vyjadřuje změnu v platových třídách vedoucích diplomatů, není to žádný politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Informaci, že z takzvaných klíčových ambasád vypadlo Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán v pátek přijel do Prahy, kritizoval prezident Miloš Zeman. Uvedl, že se v pátek Orbánovi omluví.
Prezident v pořadu televize Barrandov uvedl, že na plánované lednové schůzce ústavních činitelů navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí. Kritizoval také vyřazení Itálie ze seznamu top ambasád, vypuštění Ukrajiny a Turecka mu nevadí.
Ministersvo podle svého pátečního vyjádření zavádějící termín plánuje změnit nebo úplně zrušit. „Z důvodu zavádějícího názvu této administrativně - technické kategorie pro ambasády takzvaně nejvyšší politické důležitosti ministerstvo do budoucna změní její název nebo ji zcela zruší,“ uvedl Černínský palác. Název vznikl v roce 2005 a zahrnoval nejprve osm, následně deset a nakonec až 17 zemí, aniž by toto mělo zahraničně - politické implikace ve vztazích k těmto zemím, doplnil.
Ministerstvo také uvedlo, že v souladu se zadáním vlády má více zaměřit svoji pozornost na Afriku. Z úspor, které vzniknou snížením platů diplomatů, bude částečně financováno rozšíření sítě zastupitelských úřadů v zahraničí, například ambasáda v Mali.
O zúžení seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti psaly Lidové noviny. Petříček deníku řekl, že hlavní důvod pro změnu je ekonomický, náklady se přesunou jinam. „Vracíme se do časů, kdy se seznam orientoval na velmoci, sousední země a klíčové instituce,“ řekl ministr.
Podle Zemana Petříček seznam top ambasád upravil bez konzultace s prezidentem a premiérem, jeho postup je neprofesionální a Petříček dělá hrubé chyby. Nezná význam Itálie v Evropské unii, nezná význam Maďarska ve visegrádské čtyřce, řekl o ministrovi prezident.
Petříček se v pátek s Orbánem ani dalšími členy maďarské delegace nesetká, ve středu ČTK napsal, že se omluvil kvůli páteční cestě do Polska.
„Česko se podbízí,“ kritizuje KSČM
Ministra kritizují i komunisté. Těm se nelíbí jeho postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři. Česká diplomacie je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům a zájem České republiky ji příliš nezajímá, uvedlo v prohlášení širší vedení KSČM. Válečný stav vyhlášený Ukrajinou je podle něj zřetelným krokem ke spuštění válečného konfliktu.
„Není v zájmu lidu Ukrajiny ani Ruské federace rozpoutat válečný konflikt. Odmítáme neustálou obhajobu, skrytou či otevřenou podporu fašismu na Ukrajině a přípravy na válku," uvedli komunisté.
Postojem Česka k situaci v Azovském moři se ve čtvrtek zabývala vláda, žádné usnesení nepřijala. Petříček zopakoval postoj české diplomacie z úterý, podle kterého je blokování plavby Kerčským průlivem ze strany Ruska hrubým porušením mezinárodního práva.
Ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad eskalací napětí u Krymu a odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím, vyzvalo k zachování volného přístupu do Azovského moře, respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny a k okamžitému propuštění zajatých námořníků a plavidel.
Zeman by udelal nejlip kdyby minimalne do konce roku nekam zalezl a nebo aspon drzel hubu. Dela akorat ostudu.