Zemanova potupa, vláda s Grossem i ztráta ženy. Co Sobotka zažil v politice?

Autor: Mii, ČTK - 
23. března 2018
05:13

Bývalý premiér a poslanec Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek oznámil, že končí ve vrcholné politice. Vyslovil tak sbohem jedné dlouhé éře, během které si vyzkoušel řadu funkcí - byl ministrem, premiérem, předsedou strany i poslancem. Vystudovaný právník čelil narážkám, že nikdy pořádně nepracoval. V politice se Sobotka pohyboval už od začátku 90. let. Zažil Grossovu vládu, sám pak potupu na Hradě od Miloše Zemana. Ale i trable v osobním životě.

Mladý 18letý student Bohuslav Sobotka jel v roce 1989 na brněnský sraz fanoušků sci-fi a vystoupil o pár zastávek dříve. Čirou náhodou na místě, kde se shromažďovali příznivci ČSSD. A do strany vstoupil. Práci pro sociální demokracii se okamžitě začal věnovat.

Už od prosince 1989 se podílel na obnovení činnosti ČSSD v Brně a v okrese Vyškov a rok poté spoluzakládal Mladé sociální demokraty. Byl jeden z nejmladších, což mnozí členové strany obdivovali. Později jej popisovali jako obětavého, pilného a pracovitého hocha.

Seznámení se Zemanem

Postupně se Sobotka vypracoval až do vedení jihomoravské ČSSD, za kterou byl v roce 1996 zvolen do Poslanecké sněmovny. Ještě před tím se seznámil s tehdejším předsedou Milošem Zemanem, který jej vzal do týmu mladých talentovaných politiků.

Sympatie k Zemanovi ale Sobotkovi na přelomu tisíciletí vyprchaly. Když se stal novým předsedou ČSSD Vladimír Špidla, přiklonil se k němu. V roce 2003 pak Zemana nepodpořil v prezidentských volbách, což mu nikdy Zeman neodpustil. Zřetelné to bylo loni, když na Sobotku jakožto premiéra Zeman během vládní krize ukazoval holí.

Ministrem v Grossově i Paroubkově vládě

Sobotka byl ve Špidlově vládě jmenován ministrem financí a zastával také post místopředsedy vlády. Jako ministr financí „vydržel“ i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Když převzala vládnoucí otěže v zemi ODS, zůstal v Poslanecké sněmovně.

V roce 2011 byl na sjezdu sociální demokracie zvolen předsedou strany. Protikandidáta Michala Haška porazil o 19 hlasů.

Přežil lánský puč

Byť byl zvolen standardním způsobem, po sněmovních volbách v roce 2013 vznikl pokus o jeho svržení, dodnes nazývaný „lánská schůzka“. Konala se totiž u prezidenta Miloše Zemana a účastnili se jí všichni vnitrostraničtí rivalové. Jako předseda to nicméně ustál a v roce 2014 se stal premiérem, kdy jako jeden z mála v české historii odsloužil celé období.

Premiérování se ovšem neobešlo bez kauz. Loni v květnu Sobotka překvapivě ohlásil demisi, čímž reagoval na nejasnosti kolem podnikání a majetkových poměrů předsedy hnutí ANO a tehdejšího ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše. Záměr odejít z čela vlády, která by tím skončila celá, ovšem Sobotka po pár dnech změnil.

Zdůvodnil to netradičním přístupem prezidenta Miloše Zemana, který přišel s výkladem, podle kterého by Sobotkovou demisí skončil ve funkci pouze premiér. Premiér poté poslal Zemanovi návrh na odvolání ministra Babiše, kterého 24. května nahradil Ivan Pilný.

Jakmile vládní krize skončila, agentury několikrát oznámily výrazný propad ve volebních preferencích ČSSD. Po jednání užšího vedení strany 14. června Sobotka uvedl, že za tento pokles preferencí nese odpovědnost a reagoval na to odchodem z čela strany, jejíž vedení převzal statutární místopředseda Milan Chovanec. Volebním lídrem se stal ministr zahraničí a místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Po loňských volbách do Sněmovny se Sobotka opět ocitl v roli poslance. Jeho mateřská jihomoravská organizace ČSSD ho ale tehdy vyzvala ke složení poslaneckého mandátu kvůli špatnému volebnímu výsledku. Sobotka složit mandát poslance odmítl s tím, že se cítí zavázán preferenčními hlasy voličů a nenechá se „zastrašit ani odradit předem organizovaným nátlakem několika brněnských funkcionářů“.

Odluka s manželkou Olgou a stěhování do Vyškova

V té samé době probíhaly médii spekulace, že se Sobotka bude v podzimních komunálních volbách ucházet o funkci starosty Vyškova, kde si nedávno pořídil byt. To nakonec odmítl.

Ve Vyškově si však nedávno za 2,2 milionu pořídil byt. A to kvůli odluce v manželství. Sobotka je od roku 2003 ženatý s manželkou Olgou. Mají syny Davida a Martina. Loni počátkem června oznámil odluku v manželství s tím, že s manželkou bude hledat nové uspořádání rodinného života. Rodině přenechal pražský byt a sám se přesunul do Vyškova.

Jeho pražský byt byl ale v minulosti předmětem zájmu. Sobotka byl totiž kritizován, že k jeho pořízení za více než 7 milionů korun využil peníze naspořené z poslaneckých náhrad, které jsou určeny například na dopravu či bydlení zákonodárce.

„Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval... Zákon jsem neporušil,“ řekl tehdy Sobotka. Co přesně bude Sobotka dělat nyní, není jisté. Rodinu uvedl jako jeden z bodů, kterému se chce po odchodu z vrcholné politiky věnovat.

hejhej ( 24. března 2018 08:33 )

Sobotka je slizský had, kterému šlo jen o koryto. Dokud měl z někoho prospěch, lezl mu do řiti, když dosáhl svého, začal do něho kopat. Pan prezident udělal velkou chybu, že Sobotku, když podával demisi - nedemisi, nepřetáhl holí. Možná, že tenkrát , kdy se dokonale ztrapnil a odešel z postu premiéra by ČSSD dopadla lépe.

show ( 23. března 2018 16:20 )

Děd s holí měl jít s ním jako vzor.

jana999 ( 23. března 2018 15:18 )

no nevím, jak špidla se mohl vůbec uplatnit v politice, když promluvil, tak mu nikdo nerozumněl o čem vlastně mluví, to u knížecího dementa jste aspon pochytili to hovno a ***, co tak rád používá

jana999 ( 23. března 2018 15:15 )

když se gross zamotal s mafií a okradl je, hold mafiáni se moc dlouhého věku nedožívají

jana999 ( 23. března 2018 15:10 )

no zaplat pán bůh, že ho zeman stačil odstavit, než nás úplně prodal za teplé místečko v bruselu, vy jste spadl na hlavu a nebo jste dokonce sám sobotka ne?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa