17. listopad: Tisíce lidí na Václaváku, jásot pro Drahoše a vypískaný Okamura
Bouřlivé přijetí prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše na Národní třídě a defilé dalších prezidentských kandidátů a zástupců politických stran. I to přinesly oslavy 17. listopadu v centru Prahy v den, kdy si připomínáme výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentstva. Ani letos nechyběla studentská akce na Albertově a řada demonstrací, jejich průběh byl ale relativně poklidný. Vyvrcholením dne byl koncert na Václavském náměstí. Blesk.cz sledoval vše podstatné online.
- Z politiků byl na Národní třídě nejčasněji Andrej Babiš (ANO), vystřídali se tu i zástupci ODS, TOP 09, ČSSD nebo Pirátů. Jako poslední přišel Bohuslav Sobotka.
- Příležitost vzdát hold událostem z let 1939 a 1989 si nenechali ujít ani prezidentští kandidáti Michal Horáček, Jiří Drahoš, Mirek Topolánek, Marek Hilšer nebo Jiří Hynek.
- Prezident Miloš Zeman se mezi lidmi neukázal, byl v Lánech..

Příchodem Andreje Babiše na Národní třídu jsme online zpravodajství ze 17. listopadu na Blesk.cz dnes začínali, odchodem Bohuslava Sobotky ho končíme. Ať už jste se oslav sami aktivně účastnili, nebo jste se o dění v tento sváteční den jen zajímali, děkujeme vám za pozornost. Už ráno se na Blesk.cz dozvíte, co tento den předznamenal pro prezidentskou volbu.

Na Václavském náměstí se k řečníkům připojili také herci Tomáš Hanák s Marthou Issovou. Hanák prohlásil, že by se prezidenta nemusel stydět, kdyby například vyrazil do teplické školy, která čelila slovím útokům poté, co se fotka multikulturní třídy prvňáčků objevila na sociálních sítích. Šlo zřejmě o nejoriginálnější vystoupení, podívejte se na něj ve videu:

Pro Bohuslava Sobotku to byl letos zřejmě poslední 17. listopad v roli premiéra, kvůli dalšímu pracovnímu programu se na Národní třídu dostal až jako poslední z politiků. Za svobodu je podle něj potřeba dál bojovat.

Tady je pak vystoupení, kterým oslovil shromáždění na Václavském náměstí bývalý premiér Petr Pithart.

A do třetice se podívejte, s jakým úspěchem se u lidí setkal hradní adept Marek Hilšer.

Takto oslovil diváky akce na Václavském náměstí prezidentský kandidát Pavel Fischer.

Podívejte se záznam vystoupení Jiřího Drahoše na Václavském náměstí.

Happeningem „minuta hluku“ na Koncertu pro budoucnost připomněli jeho účastníci za pomoci píšťalek události v Praze 17. listopadu 1989. I na klíče došlo a zazněla také česká hymna.

Souběžně s koncertem na Václavském náměstí jsou tisíce lidí i na Národní třídě, kde si poslechly Modlitbu pro Martu.
Nekolik tisic lidi si na Narodni tride vyslechlo Modlitbu pro Martu. Nasledoval dlouhy potlesk. Oslavy #sametovarevoluce z roku 1989 pokracuji. @Blesk24 pic.twitter.com/SMR67llaIV
— Jakub Veinlich (@jakub_veinlich) November 17, 2017

Demokracie začíná u toho, že se zastaneme žáků a učitelů z teplické školy, vyzval na Václaváku Šimon Pánek z Člověka v tísni.

„Vyhrabali jsme se tady před 28 lety z mnohem většího průšvihu. Kropte je pravdou a láskou,“ zmínil na Václavském náměstí ekonom Tomáš Sedláček.
Tomáš Sedláček: Svobodná Evropa, sluníčkáři, porazili komunismus i nacismus. Vyhrabali jsme se tady před 28 lety z mnohem většího průšvihu. Kropte je pravdou a láskou #festivalsvobody @Blesk24 pic.twitter.com/yAxGnkpG8x
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017

Na Koncert pro budoucnost dorazil i Michal Horáček, který už si zazpíval u Hradu. Teď se diví, že nebyl vybrán jako řečník jako další prezidentští kandidáti Hilšer, Fischer a Drahoš.

Před davem na Václavském náměstí vystoupili i tři z devíti prezidentských kandidátů. Největší potlesk podle reportérky Blesk.cz sklidili Jiří Drahoš a Marek Hilšer, objevil se tu i Pavel Fischer. Přesvědčivý výsledek to ale nebyl pro nikoho z nich.
Na Václaváku pozdravili tisíce lidí J. Drahoš, M. Hilšer a P. Fischer. Největší potlesk 50:50 první dva. Nikoliv ovšem zásadně přesvědčivá podpora... @Blesk24 #festivalsvobody
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017

Důsledné mlčení Hradu u příležitosti 17. listopadu prolomil v podvečer mluvčí Jiří Ovčáček. „Demokracií a svobodou se dnes nejhlasitěji ohání ti, kteří odmítají výsledky demokratických a svobodných voleb,“ rýpl si na Facebooku. A pak přidal vzkaz i na Twitter.
Demokracií a svobodou se dnes nejhlasitěji ohání ti, kteří odmítají výsledky demokratických a svobodných voleb.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) November 17, 2017

Prezidentský kandidát Michal Horáček si 17. listopadu zazpíval na Hradčanském náměstí Modlitbu pro Martu od Marty Kubišové. Pomáhal si textem na papíru, na zahřátí v chladném počasí měl kelímek s kávou.

Na pódiu na Václavském náměstí se objevil také Ivan Havel, bratr prezidenta Václava Havla.
Ivan Havel na Václavském náměstí: pic.twitter.com/RnzfV7IPwE
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017

Sametová revoluce není historické výročí, je to aktuální věc, míní Mikuláš Kroupa z obecně prospěšné společnosti Post Bellum. Také on byl jedním z hostů na Václavském náměstí.
Mikuláš Kroupa z Post Bellum: Sametová revoluce není historické výročí, je to aktuální věc... #festivalsvobody @Blesk24 pic.twitter.com/MtGZBdVZKE
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017

Jakkoli jsou na Václavském náměstí tisíce lidé, oproti loňskému roku jich přišlo méně, všímá si reportérka Blesk.cz Zuzana Štíchová.
Václavské náměstí se díky Koncertu pro budoucnost plní. Obecně je ale v ulicích méně lidí, než loni. Holt proudloužený víkend je prodloužený víkend... pic.twitter.com/FSRU78ZcAL
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017

Podívejte se, jak vznikal na Národní třídě pokus o symbolický řetěz ze svíček. Jeho cílem bylo propojit památníky na obou březích Vltavy. Během půl hodiny dosahoval řetěz přibližně třiceti metrů a tvořily ho stovky svíček. Akci uspořádala stejně jako v předchozích letech platforma Bez komunistů.cz.
Lidé na Národní třídě pokládají svíčky symbolizující světlo pro svobodu @Blesk24 pic.twitter.com/SI6MOzXtTu
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) November 17, 2017

Šéf ODS Petr Fiala zveřejnil fotku z oběda s osobnostmi listopadu 1989. Doprovodil ji komentářem: „K oslavám 17. listopadu pro mě patří setkání s lidmi, kteří pro svobodu a demokracii něco dělali už před rokem 1989 a kteří se aktivně podíleli na listopadových událostech.“
K oslavám 17. listopadu pro mě patří setkání s lidmi, kteří pro svobodu a demokracii něco dělali už před rokem 1989 a kteří se aktivně podíleli na listopadových událostech. pic.twitter.com/zl6o2UJgCZ
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 17, 2017

Lidé na Národní třídě začínají na zem dávat svíčky zobrazující světlo pro svobodu, zaznamenal reportér Blesk.cz Tadeáš Provazník. Prošel tu i průvod masek.
Lidé na Národní třídě začínají na zem dávat svíčky zobrazující světlo pro svobodu @Blesk24 pic.twitter.com/LZ41r3hBGG
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) November 17, 2017

A tady je další pohled na horní část Václavského náměstí, kde je Koncert pro budoucnost. Na úvod zahrál písničkář Vladimír Merta. Na místě jsou tisíce lidí a další neustále přicházejí. Někteří mají české vlajky, jiní vyjadřují podporu Evropské unii a skupinka přítomných žádá možnost kouření v hospodách.

Na Václavském náměstí startuje v rámci oslav 17. listopadu Koncert pro budoucnost, který má připomenout významné okamžiky a upozornit na současné problémy.

Iniciativa Chvilka pro Andreje přišla se sérií požadavků na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Například, aby se nechal vydat Poslaneckou sněmovnou. Měl by se také vzdát ministerstva vnitra a řídit stát jako stát.
Chvilka pro Andreje: Požadavek č. 1 Nechte se vydat Poslaneckou sněmovnou, č. 4 Řiďte stát jako stát... @Blesk24 pic.twitter.com/EuyTRlw9j8
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017
Č. 8 Vzdejte se ministerstva vnitra, č. 10 Makejte! Zaznělo také během představení iniciativy. Z Újezdu se jde na Hrad u s obřími vlajkami pic.twitter.com/VOBIpufirw
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017

Na Národní třídě byla i matka komentátora Ivana Hoffmanová. Zmínila, jak prožívala 17. listopad. A že jejího manžela byli komunisté připraveni zlikvidovat.

Na Národní třídu se v rámci festivalu Korzo Národní vrátily i zelené uniformy.
Na Narodni tridu se vratily i zelene uniformy. Lide oslavuji konec koministicke ery #sametovarevoluce @Blesk24 pic.twitter.com/exoT5lijCw
— Jakub Veinlich (@jakub_veinlich) November 17, 2017

„Došlo k zajištění dvou osob, které opakovaně neuposlechly výzvy policistů, policie bude dále řešit jejich přestupkové jednání,” řekl pro Blesk.cz k akci DSSS mluvčí policie Tomáš Hulan.

Další z řady akcí k 17. listopadu odstartovala na pražském Újezdu. Na demonstraci Pravda nemá alternativu promluvil například profesor Martin C. Putna, podle kterého volby nevyhrál Andrej Babiše, ale falešné zprávy. Přišel sem také neúspěšný pražský kandidát lidovců Hayato Okamura, bratr Tomia Okamury.
Nevypadá to dobře po těch volbách, viďte? Prohlásil na Újezdu Hayato Okamura (KDU-ČSL) pic.twitter.com/nYkCmUdXCf
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) November 17, 2017

Účastníci akce Dělnické strany sociální spravedlnosti se střetli v Praze s policií, která jim odmítala povolit další pochod. Dočkala se za to skandovaného pokřiku: „My jsme tady doma.“ Brzy poté celá akce skončila.

Mezi procházejícími lidmi a demonstranty z DSSS došlo k prvním konfliktům, které musel řešit antikonfliktní tým policie.
Mezi procházejícími lidmi a demonstranty z DSSS došlo k prvním konfliktům, které musel řešit antikonfliktní tým policie. pic.twitter.com/NTNKbkhZFz
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017

„Volby vyhrál Andrej Babiš, symbol kapitalismu.“ Právě tím je podle mluvčího akce Mladých zelených Tomáše Křemena zajímavý letošní 17. listopad.
Letošní 17. listopad je speciální tím, že volby vyhrál Andrej Babiš, symbol kapitalismu, řekl Blesk.cz mluvčí akce Tomáš Křemen pic.twitter.com/5YPkYSPLT1
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) 17. listopadu 2017

Některé postavy listopadu 1989 se za 28 let dostaly hodně daleko od sebe. Vulgárním útokem přerušil předseda správní rady Babišova Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček natáčení pořadu Českého rozhlasu. Další z diskutujících, vysokoškolskou pedagožku Moniku MacDonagh Pajerovou, nazval podle jejích slov „pí**u jednou zatracenou“. Poté rychle opustil studio.

Podle prezidentského kandidáta a zbrojaře Jiřího Hynka Češi promarnili svoji šanci. K moci se dostávají ti, co se k ní dostat neměli. A lidé se uzavírají do sebe.

Před druhou hodinou vyrazil z pražského náměstí Republiky satirický průvod masek, upozorňujících na různé společenské problémy. Pochodu se účastní více než deset iniciativ, které upozorňují na otázky, jako je nedostatečná ochrana poválečné architektury, sexuální násilí, plýtvání potravinami nebo bezdomovectví.
Heslem šestého ročníku akce je slogan „Toto není kachna“, upozorňující na problém takzvaných fake news, tedy nepravdivých či zkreslených zpráv v médiích. Kromě toho přihlášené iniciativy formou hry a nadsázky kriticky poukazují na řadu dalších rozporuplných otázek. „Závažná témata jsou podávaná s humorem a nenabízí divákům vždy jasná řešení, ale možnost zamyšlení a nadhledu,“ uvedl zástupce organizátorů Jakub Otčenášek.

Tady je pohled na náměstí Republiky v Praze na demonstraci Žít, ne dřív. Pochod měl odstartovat ve dvě odpoledne, jeho start ale vázne.

Docházka na akci DSSS je spíš komorní, ani to nebrání ale rasistickým útokům.
Novinář tmavé pleti si vyzloužil od příznivců strany DSSS nadávky a výhružky @Blesk24 pic.twitter.com/dTzjUtyize
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017

Mezi účastníky demonstrace svolané Dělnickou stranou sociální spravedlnosti se na Můstku v Praze objevil i republikán Miroslav Sládek nebo příznivci Mariana Kotleby.
DSSS začala svůj mítink kritikou současné politiky, někteří tu mají také vlajky Konfederace. Na Můstek dorazil také politik Miroslav Sládek a příznivci Kotleby ze Slovenska. @Blesk24 pic.twitter.com/YZHcMiMYim
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017

Po boku Mirka Topolánka se objevila i jeho žena Lucie Talmanová. Uvedla, že první dáma by měla mít laskavé srdce a obejde se i bez aparátu. Topolánek to ocenil polibkem.

Několik tisíc lidí se zapojilo do pouliční slavnosti Korzo národní. Jde o politiky, vysokoškoláky, skauty i obyčejné lidi.
Do poulicni slavnosti Korzo narodni se zapojilo nekolik tisic lidi. Politici, vysokoskolaci, skauti i obycejni lide. Pripominaji si tak listopadove udalosti @Blesk24 pic.twitter.com/GOTA55QlB6
— Jakub Veinlich (@jakub_veinlich) 17. listopadu 2017

Na náměstí Republiky začíná demonstrace s názvem Žít, ne dřív. Organizují ji Mladí zelení a o některé z pořadatelů se hned zajímala policie. Na místě je reportérka Blesk.cz Zuzana Štíchová.
“Žít, ne dřít” zatím podporuje odhadem 50 lidí. Organizátoři okamžitě na “koberečku” u policistů. Vše probíhá v poklidu... pic.twitter.com/NkyaUuhpZ1
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) 17. listopadu 2017
Podle Filipa Vidimského, jednoho z organizátorů šlo o standardní upřesnění detailů akce. pic.twitter.com/OyOwewhBIe
— Zuzana Štíchová (@zuzuzman) 17. listopadu 2017

Na Můstku se připravují k průvodu příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti.
V dolní části Můstku se pomalu připravují k průvodu příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti. @Blesk24 pic.twitter.com/xZrx6I73MY
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017

Na pietu v centru Prahy na Albertově přišel také další z prezidentských kandidátů, lékař a aktivista Marek Hilšer.

Na Národní třídě začalo pršet, uctít památku 17. listopadu ale dál proudí desítky lidí.
Na Narodni tridu v praze se snasi dest. I tak si sem listopadove udalosti chodi pripomenout desitky lidi. #Listopad89 #dikyzemuzem @Blesk24 pic.twitter.com/rrNAqQrYjI
— Jakub Veinlich (@jakub_veinlich) 17. listopadu 2017

Na pražské Národní třídě odstartoval čtvrtý ročník pouliční slavnosti nazvané Korzo Národní, kterou pořádá skupina vysokoškoláků. Program připomínající události 17. listopadu 1989 se skládá z koncertů, divadel, výstav, autorských čtení, ale i vzdělávací části. Akce na korzu začaly většinou hodinu po poledni, po 22 hodin se program z Národní třídy přesune do klubu Rock Café, kde bude pokračovat koncerty až do ranních hodin.

„Nejsilnější okamžik pro mě byl, když se důstojníci přišli lidem omluvit. Báli se reakce. Jeden omdlel,“ vzpomínal na 17. listopad 1989 prezidentský kandidát Michal Horáček.

Na Národní třídě se objevil i prezidentský kandidát a bývalý premiér Mirek Topolánek s manželkou Lucií Talmanovou. „Musíme lidem vysvětlit, že svoboda se nedědí,“ uvedl.

O svobodu a demokracii je třeba stále pečovat, řekl na Albertově rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Svobodomyslná část společnosti utrpěla v poslední době prohry, přesto by neměla zavládnout melancholie nebo panika, zmínil rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Zástupce studentů uvedl, že zápas o svobodu čeká i současnou generaci.

Podívejte se i na další politiky, kteří se objevili na Národní třídě. Nechyběl tu například Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek z TOP 09, Marek Benda (ODS) nebo šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„17. listopad je pro mne hlavní svátek České republiky, protože je to návrat svobody a demokracie do naší země,“ řekl pro Blesk.cz Jiří Pospíšil, adept na nového šéfa TOP 09 po Miroslavu Kalouskovi. „Situace dnes není příliš optimální, vypadá to, že se nám komunisté vrací opět do vlády,“ zmínil.

Podívejte se živě, jak to na Albertově vypadá.

V poledne začíná program zástupců vysokých škol na Albertově. Když tu před dvěma lety byl místo studentů a profesorů prezident Miloš Zeman s islamofobem Martinem Konvičkou, vzbudilo to bouři.
V rámci Festivalu svobody se na Albertově sešlo několik stovek lidí. Mnoho studentských spolků tu má své stánky a program tu bude probíhat až do 20 hodin. Organizátoři si místo zarezervovali přesně půl roku dopředu. @Blesk24 pic.twitter.com/jfCmSaXHI8
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017
Slogan “Kdy, když ne teď? Kdo, když ne my?”, připomíná na Albertově studentské protesty z roku 1989. Lidé tu pokládají množství svíček. @Blesk24 pic.twitter.com/X1BEWdTeRp
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017

„Byl bych velmi nešťastný, kdyby se z toho dne stal souboj s dnešní politickou garniturou, dnešním prezidentem. S dnešními vítězi voleb,“ řekl bývalý prezident Václav Klaus na Národní třídě. „Pro nás to byl klíčový den našich životů,“ dodal. Obavu o budoucnost Česka nemá a posmívá se prý těm, kdo prohráli volby, ale teď to chtějí změnit.

Bouřlivého přijetí se na Národní třídě dočkal bývalý šéf akademiků a kandidátů na prezidenta Jiří Drahoš. „Drahoš na Hrad! Drahoš na Hrad!“ skandovali tu lidé. Drahoš sám pak řekl, že jako prezident by chtěl po kandidátovi na premiéra oporu 101 hlasů, odmítl vládu bez důvěry a zmínil, že trestně stíhaného člověka by premiérem nejmenoval. Narážel tak na šéfa ANO Andreje Babiše, který je v hledáčku policie kvůli kauze Čapí hnízdo. Teď ho ale znovu chrání imunita.

„Tenkrát jsme bojovali za to, abychom se mohli svobodně vyjádřit. Podívejte se, kam jsme to dopracovali,“ uvedl šéf SPD Tomio Okamura v reakci na lidi, kteří ho předtím na Národní třídě vypískali. „Určitá skupina občanů si uzurpuje nárok na jediný správný názor,“ zmínil.

„Hanba Okamurovi, hanba SPD,“ křičeli u památníku na šéfa Svobody a přímé demokracie Tomia Okamuru pražští Romové, zaznamenal reportér Blesk.cz Jakub Veinlich.

Události z let 1939 a 1989 si připomínají lidé kromě Prahy i v dalších českých městech. Například v Liberci bylo vzpomínkové shromáždění u Památníku obětem komunismu 17. listopadu. Následoval pietní pochod k Pomníku obětem okupace 1968 na náměstí Dr. E. Beneše.

Od Hlávkovy koleje se průvod přesunul do Žitné ulice, kde způsobuje částečné problémy v dopravě. Právě v Žitné ulici byly násilně potlačeny studentské protesty okupačními silami v roce 1939 střelbou do civilistů. Dva mladí muži Opletal a Sedláček na následky zranění zemřeli. Další tisíce byly odeslány do koncentračních táborů.
Průvod se přesunul z Hlávkovy koleje do Žitné ulice. Zde ale způsobuje částečně problémy v dopravě. @Blesk24 pic.twitter.com/5shptzgB78
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017

Šéf hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík zmínil 17. listopadu na Národní třídě možné ohrožení svobody a demokracie kvůli nástupu vlády opřené o komunisty.

Před pamětní deskou na Národní třídě se objevila i skupina ze slovenských Topoľčan. Jedna z členek výpravy promluvila o tom, jak konečně mají na Slovensku prezidenta, za kterého se nemusejí stydět, zatímco Miloš Zeman je hanbou Česka.

Podívejte se na kladení věnců u Hlávkovy koleje, které připomínají 17. listopad 1939.
Kladení věnců při připomínce 17. listopadu 1939 u Hlávkovy koleje. @Blesk24 pic.twitter.com/gFhr7Ikk4m
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017
U Hlávkovy koleje přibylo několik desítek venců k připomínce 17. listopadu 1939 a 1989. @Blesk24 pic.twitter.com/k68BOeaYsd
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) 17. listopadu 2017

„V posledních dnech dostávám často otázky, zda letos nebudeme slavit poslední svobodný 17. listopad, zda u nás není ohrožena svoboda a jak ještě dlouho budeme mít demokracii. Moje odpověď je jednoduchá: svoboda je ohrožena vždy a stále ji musíme hájit. A demokracii budeme mít tak dlouho, jak dlouho budeme chtít,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala ve svém vyjádření k 17. listopadu.
„Žádná tragédie se neděje. Máme stále dost svobody na to, abychom rozhodovali o kvalitě naší demokracie. Když pro to ovšem budeme něco dělat a nerezignujeme. Tady ale nepomohou žádné řeči, fráze a prázdná gesta, ale každodenní činy. Tak třeba: nenecháme vládnout někoho, kdo nemá důvěru v parlamentu. Nezvolíme znovu prezidenta, který nerespektuje pravidla. Neskočíme na lep politickým podvodníkům a mediálním manipulacím atd. A pak budeme slavit svobodný 17. listopad ještě hodně dlouho,“ dodal Fiala.

Na pietě před Hlávkovou kolejí vystoupil i šéf Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Při projevu kontroverzního muže se někteří na protest otočili zády, hlásí reportér Blesk.cz Tadeáš Provazník.

Ministryni Karlu Šlechtovou (ANO) trápí zdraví. Na pietu 17. listopadu přišla o holi. S kolegy z ANO ale i tak držela krok.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) připomněl, že při protestech a boji za svobodu většinou umírají mladí lidé. Kromě Jana Opletala vzpomenul také na Sedláčka, jehož hrob byl v roce 1965 odstraněn, což označil za naprosto nedůstojné.

U Hlávkovy koleje se k výročí začátku odporu proti okupaci v roce 1939 sešla řada politiků, mezi nimi například Tomio Okamura (SPD), Martin Stropnický (ANO) nebo Milan Štěch (ČSSD).
U Hlávkovy koleje se u výročí začátku odporu proti okupaci v roce 1939 se sešlo hned několik politiků, mezi nimi například Tomio Okamura nebo Martin Stropnický @Blesk24 pic.twitter.com/JV5D9Z2C0M
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) November 17, 2017

„První z letošních shromáždění k 17. listopadu začíná u Hlávkovy koleje v centru Prahy,“ hlásí reportér Blesk.cz Tadeáš Provazník.
První z letošních shromáždění k 17. listopadu začíná u Hlávkovy koleje v centru Prahy @Blesk24 pic.twitter.com/1BGEE7N3Ie
— Tadeáš Provazník (@ProvaznikTadeas) November 17, 2017

„Pamatuji si komunistickou dobu, prožívala jsem to velice silně. Už to nechci zpátky,“ řekla Blesk.cz ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Babiš při položení květin na místě, kde lidé na 17. listopad 1989 vzpomínají, uvedl, že lidé v revolučních dnech i poté později podle něj očekávali hlavně svobodu, že budou moci podnikat a cestovat. „Většina věcí se naplnila. Je skvělé, že máme svobodu, svobodu slova, což je vidět všude kolem. Na druhé straně si myslím, že lidé čekali další věci a nečekali, že společnost bude tak rozdělená, tak polarizovaná, že v ní bude tolik nenávisti. To je dneska náš velký problém,“ řekl.
Společnost je podle Babiše rozdělená na příznivce a odpůrce prezidenta Miloše Zemana, příznivce jeho hnutí a na „takzvané demokratické strany, které to tady za 20 let nechaly rozkrást a vytunelovat“.
Protestující ho obvinili ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo. Podle Babiše mají nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce. Společnost je dnes ale podle něj proti očekávání lidí z doby před 28 lety příliš rozdělená a polarizovaná.

Už s vážnou tváří Andrej Babiš, který skládá novou vládu, zapálil svíčku u památníku na Národní třídě. Setkal se přitom s hlasitým odporem několika protestujících, kteří šéfa ANO obvinili ze zneuctění pietního místa.

„Dnes je Den boje za svobodu a demokracii. Ani jedno neberme prosím jako samozřejmost, chce to zodpovědnost a úsilí od nás všech,“ uvedla na Twitteru česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO).
Dnes je Den boje za svobodu a demokracii. Ani jedno neberme prosim jako samozrejmost, chce to zodpovednost a usili od nas vsech. #17listopad pic.twitter.com/M1Ex8t7QwQ
— Věra Jourová (@VeraJourova) November 17, 2017

Zástupci hnutí ANO se sešli v restauraci KFC na Národní třídě. Nechybí tu ministři Dan Ťok, Karla Šlechtová, Richard Brabec, Robert Pelikán a samozřejmě Andrej Babiš. Nálada je výborná.

Na Národní třídě je reportér Jakub Veinlich. Podívejte se, jak to tam vypadá během svátečního rána.

Letošní oslavy 17. listopadu jsou pouhé dva měsíce před startem prezidentské volby, ve které lidé rozhodnou o pokračování Miloše Zemana na Hradě nebo jeho nástupci. Na výběr budou mít 12. a 13. ledna celkem devět jmen. Zeman se letos stejně jako minulý rok veřejných akcí neúčastní, naopak řada jeho soupeřů bude chtít být vidět.

Symbolem přelomových okamžiků roku 1989 je Národní třída, kde už den před zahájením každoročních oslav zapalovali lidé svíčky. Od doby, kdy proti davu demonstrantů stáli těžkooděnci, významný pražský bulvár opět částečně změnil svou tvář. Nově se tu nachází také jedenáct lip srdčitých, které jsou českým národním stromem.

Hned na úvod uklidníme ale ty, kdo si nestihli v týdnu nakoupit a teď se bojí, že budou mít obchody ve svátek zavřeno. Na 17. listopad se omezení nevztahuje.

Dobré ráno. Je 17. listopadu a Češi si připomínají Den boje za svobodu a demokracii, tedy především události z let 1939 a 1989. I tentokrát bude Praha a další města Česka plná vzpomínkových akcí a nejrůznějších pochodů. Na Blesk.cz budeme vše podstatné sledovat online.
Kdyby ti pražští idioti měli schopnost lítat,tak Praha je jedno velké letiště.