Děti diplomatů studují na elitních školách. Platí to Češi

Autor: val - 
8. června 2016
10:44

Jsou to často částky šplhající se i k milionu korun, které český daňový poplatník zaplatí za školní docházku jediného dítěte českého diplomata. Přitom by tito potomci měli podle předpisů upřednostňovat levnější státní školy před elitními vzdělávacími ústavy. To se ale podle Hospodářských novin (HN) příliš neděje. Naopak se podle nich pravidlo často ohýbá ve prospěch diplomatů.

953 tisíc korun činilo v roce 2013 školné za každé ze sedmi dětí českých diplomatů v Londýně, loni stálo vzdělávání jednoho dítěte pracovníků generálního konzulátu v Šanghaji 912 tisíc, v Moskvě o rok dříve 781 tisíc. Podle deníku se nejedná o ojedinělé sumy, někde tvoří vzdělání potomků až třetinu nákladů českého zastoupení.

Podle předpisů by přitom děti diplomatů měli upřednostňovat státní školy. Ministerstvo zahraničí kvůli tomu v daných místech vypisuje takzvané referenční školy, u kterých hradí školné. Podle zdroje HN se ale často jako referenční škola stanoví právě takový ústav, který si diplomat pro své ratolesti vybere.

A tak se stává například to, že české děti v Bratislavě navštěvovaly prestižní Cambridge International School se školným od deseti tisíc euro ročně či ve Varšavě American School in Warsaw, kde se platí ještě víc.

Na vysoké náklady zastupitelských úřadů upozornil před týdnem Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). „Podle kontrolorů významně vzrostly náklady na vzdělávání dětí zaměstnanců zastupitelských úřadů. V roce 2015 platilo ministerstvo zahraničních věcí za jejich vzdělání 102 milionů korun,“ informoval úřad. U dvou desítek zastupitelských úřadů činily rozdíly v ročních nákladech na školné potomků někdy i necelý milion korun, v polovině případů to bylo kolem 300 tisíc.

Podle HN je jedním z důvodů i jakási semknutost diplomatické komunity a snaha českých zástupců držet krok se západními kolegy. Podle zkušené diplomatky, která si přála zůstat v anonymitě, hraje roli i praktický důvod: „Děti nemohou chodit každých pět let do školy, kde se budou učit v jiném jazyce. Poslat dítě poté, co se odmalinka vzdělává ve francouzštině, třeba v patnácti najednou do polské státní školy, je nesmysl. A najít státní školu s kvalitní výukou v cizím jazyce je nemožné.“

Ministerstvo zahraničí v reakci pro ČTK přiznalo, že nařízení vlády preferuje bezplatné vzdělání, ale zdůraznilo, že podle nařízení musí být bezplatné vzdělání zároveň vhodně. „Je nepochybné, že vhodné vzdělání dětem zaměstnanců MZV může poskytnout pouze škola, kde bezpečnost, hygiena a sociální podmínky jsou srovnatelné s podmínkami v EU," uvedlo ministerstvo.

Přestože v otázce školného se MZV se závěrem šetření NKÚ neztotožňuje, zvažuje zjednodušení a optimalizaci nastavení systému úhrad školného. Nově by mohlo být postaveno nikoli na principu referenčních škol, nýbrž na finančních limitech platných pro jednotlivá teritoria, doplnili pracovníci ministerstva.

panda82 ( 8. června 2016 18:18 )

No když to je tak pěkně vyčísleno, tak poslat na účet Ministerstva školství, zaplatit i privátní ubytování v té které zemi to chtějí dostudovat, a je po ptákách, nebo dostudovat v Plzni, poslat kontrolu na hospodaření no a Valachová má po problému,

karel ( 8. června 2016 17:34 )

Nevím, jestli jste blbý, nebo jen neinformovaný. Za bolševika museli děti v zahraničí chodit do české školy, když nebyla, tak do ruské školy, když nebyla, tak se učit s rodiči doma. A od 15 musely děti zpátky do Čech na zvláštní internát. Tak si trochu provětrejte zbylé buňky, než napíšete pitomost.

dudinka ( 8. června 2016 16:28 )

Tak ať si ty školy platí sami. A pokud na ně nemají, děcko bude muset chodit do státní. Nebo jsou si opět někteří rovnější?!

dylina ( 8. června 2016 15:23 )

A co SANOPS,nebude?

a-z- ( 8. června 2016 15:21 )

Za komančů to nebylo jiný.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa