Vláda podržela (ne)přiznání Mynářova střihu. Majetkový striptýz neprošel

Autor: ČTK - 
13. července 2015
15:55

Politici, přiznejte svůj majetek ještě před nástupem do funkce. Komplet, i do detailů, navrhovala TOP 09. Vláda její návrh na úpravu majetkových přiznání, o kterých se hojně mluvilo třeba v souvislosti s (ne)přiznáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, odmítla. Prý přijde s vlastním návrhem. Budou muset politici opravdu na majetkový „striptýz“?

Majetková přiznání politiků mají u nás svá specifika. Čeští poslanci musí například podávat majetkové přiznání za předchozí rok do poloviny roku následujícího, tedy do konce června. A přiznávat majetek před nástupem do funkce nemusí vůbec.

Současná podoba zákona o střetu zájmů je pak zcela krátká třeba na prezidentského kancléře Vratislava Mynáře, který majetek nemusel přiznávat před nástupem do funkce. Ovšem ani v průběhu jejího vykonávání.

Mynáře vyzvala ke zveřejnění majetku až poslankyně z TOP 09 a STAN Věra Kovářová a kancléř ji vyslyšel. Ovšem pouze formálně, jaksi naoko – v souladu s platným zákonem o střetu zájmů uvedl, že nemá dluhy a za rok 2013 měl podíl ve čtyřech firmách. Toť vše. A tak se začalo mluvit o tom, že by si zmiňovaný zákon zasloužil novelu.

TOP 09 se Starosty se proto snažili o zpřísnění přiznávání majetku mezi politiky a vrcholnými úředníky. Topka navrhuje, aby politici přiznávali majetek nejen v průběhu vykonávání funkce, ale také při samotném nástupu do funkce. A to poměrně podrobně. Samotná poslankyně Kovářová se rozhodla jít příkladem a předložila přiznání, vypracované podle návrhu topky. Přiznala se tam k řadě položek, domu za 6 milionů, stavěnému svépomocí, ale i bytu.

Jenže tenhle opoziční plán se Sobotkově vládě nezamlouvá. A tak návrh, aby politici a další veřejní funkcionáři šli ještě před nástupem do funkce „donaha“, vláda odmítla.

Nejde o definitivní shození návrhu TOP 09 ze stolu, vláda má v tomto případě poradní funkci a návrh ještě zamíří do sněmovny. Jenže vzhledem k rozložení sil je pravděpodobné, že návrh neprojde.

Vláda přitom vytkla návrhu údajně příliš nízké limity majetku, nejasné určování hodnoty nebo legislativní nedostatky. Problém majetkových přiznání, potažmo nejasných majetkových poměrů politiků a funkcionářů, tak nekončí. Vláda však prý chce v nejbližší době předložit zákonodárcům vlastní a údajně komplexnější novelu zákona o střetu zájmů, v němž prý řešení nabídne.

Co chce topka? Nižší limity, vyšší postihy

Novela TOP 09 a Starostů přitom počítá s tím, že by politici museli do 30 dnů od nástupu do funkce sepsat majetek, kterého do té doby nabyli – týkalo by se to vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, včetně jejich ceny. Dále by šlo o movité věci s hodnotou nad 25 000 korun, peněžité úspory, cenné papíry nebo jiné podíly v obchodních společnostech nad 5 000 korun nebo 10 000 korun v případě více emitentů akcií nebo jiných podílů ve firmách.

Dále by funkcionáři museli přiznat dluhy, pokud jejich celková výše přesáhla 10 000 korun. Předloha TOP 09 a Starostů chce přitom také zvýšit ze současných 50 tisíc korun na 500 tisíc korun horní hranici pokuty, kterou mohou politici dostat za nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje v majetkových přiznáních.

„Vláda považuje finanční limity, od nichž se odvíjí oznamování jednotlivých majetkových položek, za příliš nízké,“ stálo ve vládním předběžném stanovisku. „Veřejní funkcionáři budou ve výsledku oznamovat téměř vše, což povede pouze k nadbytečné časové i administrativní zátěži,“ zněla další výhrada.

handgood ( 13. července 2015 20:53 )

Hradní Mynář Teď kdejaký Mynář, hradní je hokynář. On to tady prověřuje, sám bez glejtu zde panuje. Mynář provozuje velké ruské kolo, s prezidentem hraje sólo. Na hradě jen pravda vždy vítězí, to vám hradní kancléř bezpečně potvrdí. Všechno je zde tajné, prověrka i daně. Je to věc složitá, odebrat koryta.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa