Vláda posvětila důchodovou reformu i zvýšení DPH!

Zásady důchodové reformy, na kterých se už dříve shodly koaliční strany, ve středu schválila vláda. Lidé si tak budou moct vyvádět část sociálního pojištění do soukromých penzijních fondů. Výpadek příjmů chce vláda dorovnat zvýšením DPH.
Kabinet schválil zvýšení nižší sazby DPH z 10 % na 14 % příští rok a od roku 2013 sjednocení na 17,5 %. Zdražení potravin, kultury nebo třeba nových bytů má dorovnat výpadek ve státní kase kvůli reformě důchodů.
V jejím rámci vzniknou příští rok penzijní společnosti, které budou spravovat soukromé účty. Na ně si lidé budou moci převádět 3 % ze sociálního pojištění za předpokladu, že přidají ze svého ještě další 2 %.
Na výběr budou mít čtyři různé fondy odstupňované podle míry rizika. Nejbezpečnější, ale nejméně výnosný, bude všeobecný fond, který by investoval do státních dluhopisů. Nejvýnosnější, ale nejrizikovější, bude dynamický fond.
Reforma má také umožnit dětem přispívat částí pojistného na vyšší penzi svým rodičům. Ministerstvo financí vládě předloží do konce pololetí zákony, které to vše umožní. Po schválení parlamentem by měla reforma platit od roku 2013.
Opozice je proti
ČSSD považuje vládní reformu penzí za nespravedlivou s tím, že dopady těchto plánů poškodí většinu společnosti, uvedl místopředseda strany Zdeněk Škromach. Vládní návrh podle něj nestabilizuje průběžný důchodový systém, takže hrozí, že se současný schodek v desítkách miliard korun bude v příštích letech ještě prohlubovat. ČSSD také odmítá zvýšení DPH ve jménu důchodové reformy. Naopak navrhuje progresivně zdanit mzdy, zdanit firmy a hazard.
Manžel má vojenský důchod. V rámci přidávání učitelům a doktorům mu z jeho fixní částky, namísto aby mu důchod každý rok valorizovali, 1000,- Kč prostě sebrali. Není to tak náhodou protiprávní? V současné době z tohoto důchodu zaplatí pouze nájem a inkaso. Jelikož už má svůj věk, do zaměstnání ho nikde nevezmou, aby si přivydělal, protože všude vezmou mladší. Z čeho má naše rodina žít? Děcka půjdou na vysokou, a co je čeká? Z vysoké na pracák nebo do zahraničí? A všeobecně: já budu strašit do 70 let v práci? A mladí půjdou ze škol na pracák?