"Umělci měli naprosto volnou ruku v tom, jak zadání zpracují. To znamená, že tu jsou malby, kresby, filmy nebo dřevěné sochy," uvedla Jirmusová. Na výstavě vystavuje svá díla pět rakouských a pět českých umělců.
Podle Jirmusové návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do života nejen známých osobností jako třeba Kubin, Schiele a Bican, ale seznámí se rovněž s ne příliš popsanými postavami. "Jednou z nich je například právě baronka Bertha von Suttner, která se stala první držitelkou Nobelovy ceny za mír," řekla Jirmusová. Bertha vom Suttner se začala na počátku 20. století zapojovat do protiválečných aktivit. Brzy se dostala do čela různých mírových organizací. Nobelovu cenu za mír obdržela v roce 1905.
Výstava v Egon Schiele Art Centru potrvá do 24. listopadu. Pořadatelé získali na její organizaci příspěvek od Evropské unie. Vstupné je po celou dobu konání zdarma.
Egon Schiele Art Centrum, které v listopadu oslaví výročí 20 let od zahájení provozu, sídlí v komplexu budov bývalého městského pivovaru ze 16. století. Vedle života a díla významného rakouského malíře a kreslíře Egona Schieleho (1890 až 1918) představuje i klasické a současné umění 20. století. V části komplexu vznikly ateliéry pro pobyty umělců. Centrum ročně navštíví kolem 40.000 lidí z mnoha zemí světa.
Otevření Schieleho centra předcházela náročná rekonstrukce zchátralého areálu. Dalším kritickým obdobím byly povodně v roce 2002, kdy skončila pod vodou pětina ploch rozlehlého komplexu.