Češka má dítě s Nigerijcem, ten se o něj teď soudí

Ústavní soud ve čtvrtek vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti muže z Nigérie, který se neúspěšně domáhal určení otcovství k dítěti narozenému v roce 2013. Matka se s Nigerijcem seznámila prostřednictvím internetu, po krátké známosti otěhotněla. Je ale vdaná s jiným mužem, který se podle takzvané první zákonné domněnky otcovství stal matrikovým otcem dítěte. A to i přesto, že dítě má tmavou pleť.
Nigerijec se s tím nechtěl smířit, proto podal žalobu na určení otcovství. Justice dospěla k závěru, že pokud se dítě narodí za trvání manželství, určuje se otcovství podle první domněnky při narození a nelze se následně domáhat určení otcovství k dítěti soudní cestou.
Pokud matrikové otcovství neodpovídá faktickému stavu, mohou matrikoví rodiče otcovství popřít. Možnost však mají právě jen oni, nikoliv někdo třetí, ačkoliv tvrdí, že je biologickým otcem. Takzvaná popěrná lhůta, kdy někdo z manželů mohl otcovství popřít, navíc v konkrétním případě uplynula. K dítěti oba matrikoví rodiče přistupují jako k vlastnímu.
Nigerijec v ústavní stížnosti uvádí, že mu nelze upírat právo na soukromý a rodinný život a právo na účinný prostředek nápravy. Žádá zrušení rozsudku Krajského soudu v Praze i Okresního soudu v Nymburku.
Ústavní soud dnes rozhodne ještě v další kauze z oblasti rodiny a péče o dítě. Jde o stížnost proti verdiktu o navrácení dítěte do Francie. Spor vedou otec a matka.
Poulicni mix....