Kriminalisté z 8. oddělení třetího policejního obvodu, kteří se specializují na problematiku vloupání do domů, bytů a chat, pracovali od loňského roku na desítkách případů spojující stejný modus operandi, tj. způsob páchání. Jednatřicetiletý muž využíval nezajištěných nebo pootevřených oken sklepů, toalet nebo koupelen, o kterých se majitelé domnívali, že se jimi nikdo neprotáhne. V případě, že nalezl klíče, zkoušel je do zámků dveří a jakmile do objektu vniknul, nevadila mu ani přítomnost spících majitelů nebo jejich psů. Oblast pražských Počernic velmi dobře znal, do osmnácti let tam byl totiž umístěný v dětském domově a jeho příbuzní dokonce v této lokalitě bydlí. Na počátku loňského listopadu opustil brány věznice a i přes zákaz pobytu na území metropole okamžitě zamířil do Prahy, kde se už po pár dnech opět vloupal do dalšího objektu.
Detektivové na vzrůstajícím počtu případů vloupání velmi usilovně pracovali, prováděli různá šetření v okolí objektů, mezi sousedy, obyvateli Počernic, v bazarech a zastavárnách nebo mezi osobami bez domova nebo s kriminální minulostí. Na základě všech shromážděných informací nakonec vytipovali konkrétního recidivistu a chatovou oblast, kde v minulosti přespával a naplánovali tak akci směřující k dopadení, během které dokonce využili vrtulníku s termovizí. V tu chvíli už byl ale podezřelý ubytovaný hotelu, protože v jednom z vyloupených domů nalezl asi sto tisíc korun a měsíc si tak dal pauzu od páchání trestné činnosti.
Po pár dnech se pak podezřelý vrátil zpět do chatové oblasti a přespával tam na různých místech. Policisté následně dokonce v jedné z chat nalezli jeho doklady, písemnost o propuštění z výkonu trestu a věci pocházející z dalších případů vloupání. Kriminalisté dál shromažďovali podklady, materiály a zajišťovali desítky stop. Státního zástupce z Prahy 9 poté zažádali o udělení souhlasu se zadržením. Na začátku měsíce února pak muž figuroval v celostátním pátrání jako hledaný a až na konci července se ho podařilo policistů z místního oddělení v Kyjích kontrolovat v Šimanovské ulici. Projížděl ulicí na odcizeném jízdním kole a hlídce předložil doklady jiné osoby. Policisté nakonec zjistili jeho pravou totožnost a vyrozuměli kriminalisty, kteří si hledaného převzali do své kompetence.
Vyšetřovatel nakonec jednatřicetiletého recidivistu obvinil ze spáchání trestných činů krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněné opatření platebního prostředku a maření výkonu úředního rozhodnutí, za tyto skutky mu pak hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.
Z dostupných evidencí vyplývá, že obviněný byl už od roku 2006 soudně trestaný za majetkovou trestnou činnost a dokonce měl soudem uložený zákaz pobytu na území hlavního města Prahy. Obviněný se přiznal k vloupání do třiceti šesti objektů a následně skončil ve vazební věznici. Spisový materiál obsahuje v současné chvíli k této sérii vloupání asi šest stovek stránek a kriminalisté stále vyhodnocují asi stovku zajištěných stop. Celková škoda dosáhla téměř půl milionu korun.
por. Bc. Jana Rösslerová tisková mluvčí PČR FOTO: PČR