Promořeno a naočkováno: Kolébka omikronu končí s trasováním, s covidem se setkal skoro každý
Jihoafrická republika přestává trasovat kontakty lidí pozitivně testovaných na covid-19. Většina obyvatel už se tam s nemocí totiž setkala, uvedl zdravotnický úřad v oběžníku zaslaném ve čtvrtek do regionů. Nadále se budou dohledávat jen kontakty související s významnými ohnisky nákazy, jako jsou školy, domovy sociální péče, věznice nebo velké společenské akce. O rozhodnutí dnes informovala agentura AFP.
„Trasování kontaktů bude s okamžitou platností ukončeno, výjimkou jsou klastry a pozitivní testy v uzavřených zařízeních,“ uvedl zdravotní úřad. „Podíl lidí, kteří si vytvořili imunitu, ať už díky nákaze nebo prostřednictvím očkování, je vysoký,“ dodal. Velká část nakažených prodělá nemoc bez příznaků a jen malý podíl případů nákazy se prokáže testem, pokračuje úřad ve zprávě.
Pokud byl někdo v kontaktu s nakaženým, má se jít nechat otestovat jen, pokud se u něj projeví příznaky nemoci covid-19. V opačném případě stačí, když se bude pět až sedm dní vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí a důsledně si zakrývat ústa a nos.
Ze statistik jihoafrického institutu nakažlivých chorob NICD vyplývá, že se od začátku epidemie nakazilo v této 60milionové zemi téměř 3,4 milionu lidí. Více než 90.000 lidí po nákaze covidem zemřelo.
přirozené infekce má za následek oddělení vysokého počtu pozorovaných případů u omikronové varianty a četnosti vypuknutí závažných onemocnění v zemi“, napsali jihoafričtí vědci v jedné z nových studií.
Dodali, že imunita „je primárně způsobena přirozenou infekcí“.
Ačkoli autoři do svého hodnocení ohledně vypuknutí nákazy v Jižní Africe zahrnuli několik výhrad, napsali že je „obtížné odhalit relativní příspěvek vysokých úrovní předchozí imunity populace oproti nižší vnitřní virulenci k pozorované nižší závažnosti onemocnění“.
„Přesvědčivé je, že naše celkové údaje skutečně naznačují
nižší závažnost Omikronu ve srovnání s jinými variantami,“ řekla Cheryl Cohen, profesorka epidemiologie na Univerzitě Witwatersrand a členka Národního institutu pro přenosná onemocnění v Jižní Africe a autor jedné ze studií.
Cohen věří, že údaje lze zobecnit na další země v subsaharské Africe, které mají podobnou úroveň předchozí infekce a očkování.
"Myslím že není jasné, jestli to bude podobné v zemích, kde je vysoká úroveň očkování, ale velmi nízká úroveň předchozí infekce" řekla. "Základní epidemiologie je jiná. Jsem přesvědčená o tom, že naše data skutečně naznačují nižší závažnost Omikronu ve srovnání s jinými variantami."
TheEpochTimes.com
NationalPost.com