Většina lidí po celém světě doufala, že letošní Vánoce budou diametrálně odlišné od těch loňských a vrátí se do normálu, kdy se lidé budou moct navštěvovat se svými blízkými a nebudou muset každé ráno s hrůzou sledovat počty nakažených a obětí pandemie covidu-19. Podzim vypadal nadějně, pak v listopadu přišla zpráva o nové variantě omikron, kterou objevili vědci v Jihoafrické republice. Experti uvedli, že se mutace záhy stane dominantní formou covidu-19. Lidé se tak opět začali bát možného lockdownu a svátků v uzávěře. Jak zvládat strach a úzkost pro stanici CNN poradila psycholožka Jelena Kecmanovicová.
Covidový stres před Vánoci: S omikronem roste úzkost. 5 rad expertky, jak napětí zvládnout
1.Rychlá úleva
„Očkování a dodržování restrikcí. To jsou v podstatě jediné dvě věci, kterou jsou tak nějak v naší moci kontrolovat. Jako psycholožka můžu nabídnout několik rad, jak zmírnit úzkosti a pomoct lidem najít oázu klidu v této pokračující bouři,“ uvedla Kecmanovicová. „Člověk by měl naslouchat svému tělu. Nepříjemná migréna nepodobající se obvyklé míře bolesti hlavy? Nepříjemný pocit v žaludku? Napětí ve svalech? To všechno může svědčit o přicházejícím záchvatu úzkosti,“ popsala odbornice.
Psycholožka doporučuje rychle působící relaxační strategii. „Lehněte si na zem na záda, ruku si složte na hruď a na břicho si položte knížku. Zhluboka dýchejte tak, aby se knížka co nejvíce pohybovala, ale vaše ruka ne. Vydržte to nejméně 7 minut. Myslete pouze na dýchání a na nich jiného,“ radí Kecmanovicová. „Alternativou je naplnit vanu studenou vodou a po uši do ní ponořit obličej. Zadržte dech a vydržte to, jak nejdéle to půjde. Aktivujete tak savčí ponořovací reflex, který slouží jako ochrana. Savci tak šetří kyslík při ponořování a zároveň u nich dojde ke snížení míry úzkosti,“ dodala.
2.Odolat toxické pozitivitě
Kecmanovicová upozornila na to, že často se lidé domnívají, že se úzkosti a strachu musí zcela zbavit a nutí se ve věcech hledat „světlejší stránku“. „Takhle to ale nefunguje. Potlačování úzkosti přinese více škody než užitku,“ vysvětlila psycholožka. „Nesuďte se za svou úzkost a praktikujte sebesoucítění. Představte si to asi takhle, jakmile se začnete moc soudit, vžijte se do role milujícího prarodiče. Co by vám na to řekl? Jak by vás motivoval? Ujistil, že je vše v pořádku?“ nastínila Kecmanovicová.
Doplnila, že to samozřejmě nemusí být prarodič, ale i dobrý kamarád nebo další příbuzný. „Klidně se pohlaďte po ruce nebo po tváři. Napište sami sobě vřelý dopis, jako byste psali kamarádovi a pak si ho nahlas přečtěte. Tyto postupy jsou mnohem efektivnější, než snaha vymýtit úzkosti a nastolit toxickou pozitivitu,“ poukázala Kecmanovicová.
3.Zmírnit chování podporující úzkost
„Asi všichni jsme se přistihli, jak bezcílně projíždíme facebook a další sociální sítě, což v nás jen umocňuje pocit úzkosti. Vědci dokázali, že pravidelná kontrola zpráv během pandemie lidem spíše uškodila. Mluvíme o 2,5 hodiny a více,“ uvedla Kecmanovicová. „Je tak těžké přestat, člověk má nutkání otevřít sociální sítě, kde nejrychleji najde, co se děje. Zkuste si počítat, jak dlouho na sociálních sítích strávíte, smartphony na to mají aplikace. Pak se zkuste sociálních sítí v mobilu zbavit, abyste zprávy museli hledat klasicky přes prohlížeč,“ doporučila Kecmanovicová. „A nakonec si začněte stopovat čas, jak dlouho vám čtení zpráv zabere.“
„Úzkost živí i další věci jako prokrastinace, nedostatek spánku nebo cvičení, nepřiměřené pití alkoholu a podobné,“ dodala Kecmanovicová.
4.Perspektiva
„Někdy to chce pohlížet na věci s větším odstupem, abychom získali určitou perspektivu. Ano, omikron nám překazil plány a zpomalil návrat k normálu. Nesmíme se ale nechat unést scénáři coby – kdyby,“ poznamenala psycholožka. „Skončili bychom u těch nejčernějších vývojů nastalé situace,“ Kecmanovicová doporučila místo toho nejhoršího scénáře soustředit se na ten nejlepší a pak plánovat, jak se chovat v tom nejpravděpodobnějším.
„Poslední má rada může znít trochu hloupě, ale zkuste k sobě a o sobě mluvit ve třetí osobě. Díky tomu získáte ten potřebný odstup,“ uvedla Kecmanovicová.
5.„Vypnutí.“
„Dlouhodobým lékem na úzkosti není relaxace, ale zapojení se do něčeho smysluplného, co člověka propojí s dalšími lidmi a se světem kolem nás. Můžete krátce sepsat své obavy, své cíle, hodnoty i postup, jak zmínit úzkost a obavy. To je jeden ze způsobů, který doporučují přední experti,“ vysvětlila Kecmanovicová.
„Zkuste jít do přírody, zaposlouchat se do hudby, objevujte umění. Prozkoumávejte sousedství. Snažte se v sobě vyvolat údiv a transcendenci. Hrajte si s dětmi nebo s domácími mazlíčky. Začněte nějaký nový projekt, zaměřte se na pomoc druhým. Klíčové je najít něco, co bude čistě pod vaší kontrolou,“ řekla psycholožka.
Video Každý den jedno nové dítě na JIPce. Lékař z Motola popsal život ohrožující postcovidový syndrom PIMSVideo se připravuje ...
Většina vašeho stresu pochází z celodenního nošení roušky pohlcující kyslík a z toho, že jste se nechali očkovat "vakcínami", které také omezují tok kyslíku do mozku. To je důvod, proč Big Pharma a CDC potřebují obětního beránka, a to rychle. Ve skutečnosti, Journal of the American Medical Association (JAMA) a British Medical Journal (BMJ) již zveřejnili hit, který viní poškození způsobená vakcínou z „bio-psychosociálních“ problémů v hlavách lidí. Tohle prostě nevymyslíš. Říkají tomu funkční neurologická porucha (FND), aby vysvětlili, proč naprosto zdraví lidé, kteří se nechali očkovat proti chřipce Fauci, najednou nemohou normálně chodit, mají silné svalové křeče po celý den a třes, který jim změnil život.
Označuje se to za duševní poruchu a nucené psychotropní léky jsou další terapie pro všechny Američany, kteří mají tu drzost si stěžovat na poškození vakcínou. Připravte se. Průmyslový komplex vakcín nemůžete zastavit, protože už připravují krycí historky o krveprolití vyvolaném kvůli vakcíně a podle čísel to bude ještě děsivější.
Pandemic.news
TruthWiki.org
NaturalNews.com
TheWallWillFall.org
BMJ.com