Prázdné regály a masová omezení? „Stihla nás epidemie hysterie,“ míní expert na lidský mozek
Poloprázdné regály s trvanlivými potravinami a překupníci nabízející předražené respirátory. Minulý týden panika spojená s onemocněním COVID-19 s přibývajícími případy zesílila v Evropě. Přitom podle předního českého neurologa a odborníka na lidský mozek Martina Jana Stránského je tato hysterie mnohem nebezpečnější než samotný vir. Mozek totiž upřednostňuje to, co nezná.
„Dostali jsme se do doby, kdy máme samá fakta a ignorujeme je. Děláme z toho epidemii hysterie,“ komentuje paniku spojenou s novým typem koronaviru Stránský s tím, že představy jsou pro mozek vždy silnější než fakta.
„Zavádějí se masová omezení, příšerné a nefunkční karantény, které nemají smysl. Minulý rok zemřelo v této zemi dva tisíce lidí na chřipku. To nikoho nezajímá. Každý z nás má přitom mnohonásobně větší šanci zemřít právě na ni,“ pokračuje neurolog.
A doplňuje, že míra zájmu o nový typ koronaviru je podmíněná také načasováním: „Máme po brexitu, jsme v mezidobí, kdy se v uvozovkách nic velkého neděje. Klimatické změny už známe. To, že milion a půl lidí umírá na tuberkulózu, už víme. To, že sedm set tisíc lidí zemřelo na HIV, to víme. Chřipku taky známe.“
Stránský zároveň upozorňuje na to, že rozšíření viru do dalších zemí bylo a je nevyhnutelné: „V Číně už se pomalu nárůst nových nakažených pozastavil. A teď to přišlo do Evropy, což muselo. Přijde to do každé země.“ Nepochybuje ale o tom, že se situaci podaří zavčas vyřešit: „Předtím tu byly SARS a MERS. A ty měly mnohonásobně větší úmrtnost. Tam umíralo deset až padesát procent nakažených lidí. A i tyto koronaviry se zastavily.“
Neurolog proto radí: „Nepodceňujme to, ale buďme rozumní. Jedná se o něco, o čem víme, je to dobře monitorované. Není potřeba nosit roušky. Hlavně si pořádně mýt ruce a žít normálně.“
vaber:
.

Pokud neznáte Milion chvilek a pobočníka pana prezidenta,
tak to budete asi bača z Beskyd...
buďte tedy rád, že máte počítač a diskuzní platformu ....
NĚCO se tedy dozvíte
Jé mám bohužel/bohudík řadu fakt na dohled/na doraz (na tělo)