Nora Fridrichová v Blesku: Jednání ČT srovnává s postupy komunistů. A první slova o nové nabídce

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková, may - 
21. srpna 2024
05:00

Lascivní, intimní, a dokonce »masturbační«. Tak v pondělí na mimořádném jednání Rady ČT popisoval generální ředitel Jan Souček komunikaci, která pro něj byla poslední kapkou v rozhodnutí zrušit publicistický pořad 168 hodin. Jak situaci vnímá moderátorka Nora Fridrichová? A co plánuje dál? To prozradila v pořadu Blesku Epicentrum.

Na radě ČT padaly velmi ostré výtky i k vám osobně. Cítíte, že jste vy sama udělala někde chybu?

„Myslím si, že ty chyby, které nám jsou vytýkány a které údajně měly vést k ukončení pořadu 168 hodin, jsou tak malé, že těm důvodům vůbec nevěřím.“

Na veřejnosti se pere špinavé prádlo vaše i vašich kolegů. A vy jste odjela na dovolenou do Chorvatska? Nebyla tohle chyba?

„Ta dovolená byla naplánovaná a já netušila, že mí nadřízení dva dny před odjezdem mně a mým kolegům zruší práci. To nemohl nikdo z nás tušit. Slyšeli jsme signály, že se tohle chystá, ale oficiálně nám nikdo nic neřekl. Upřímně řečeno, takhle se prostě pořady nezavírají. Na dovolené jsme byli všichni, koneckonců i mí nadřízení.“

Hovořila jste o signálech. Tušila jste, že s nástupem nového ředitele by váš pořad mohl mít problém?

„S tímhle typem pořadu, s tím musíte počítat vždy. Ale rok probíhal plus minus standardně a první signály, že máme být zrušeni, jsme obdrželi na konci května. Tehdy jsem zjišťovala, jestli jsme ve výrobním plánu na září. Už jsme měli i číslo našeho pořadu na první zářijový díl. Poté přišla další zvěst z karlovarského filmového festivalu, z úst jednoho politika, který to tam říkal. A pak se to stalo.“

Rada hlasováním deset ku šesti přijala vysvětlení ředitele Jana Součka. Zároveň ho vyzvala, aby doplnil další informace, zejména o tom, jaký pořad nahradí 168 hodin. Jak vnímáte tyto závěry?

„Ty nic nemění na tom, že pořad skončil. Pokud jsem to pochopila správně, pan generální ředitel tam říkal, že impuls k zastavení pořadu vzešel od mých nadřízených. Od ředitele zpravodajství a šéfredaktora. Ředitel zpravodajství mi zase říkal, že to vzešlo od pana generálního ředitele. Takovýhle ping pong mezi nimi probíhá.“ 

Proč jste na radu šla?

„Považuji za povinnost na takové jednání jít. Bylo veřejné a hlavně se týkalo pořadu, na který se dívalo v průměru půl milionu lidí. Také jsem chtěla přesně slyšet, co na naši adresu, na adresu naší práce i na mě osobně zaznívá.“

Jan Souček tam zopakoval, že poslední kapkou byla vaše konverzace s Markem Wollnerem přes SMS. Označoval ji jako lascivní, intimní, nebo dokonce masturbační. To slovo je v ní zmíněno dvakrát a vadilo mu, že jste se nepřišla poradit s vedením.

„Je dobré zmínit, co zveřejnění předcházelo. To byl únik zprávy vyšetřovací komise Marka Wollnera. K tomu nemělo v žádném případě dojít. Byla to veliká chyba České televize, že nezajistila, aby k tomu nedošlo. Ten materiál se dotýká řady lidí, spousta z nich tam je jmenována. Ani jednou mě ČT nekontaktovala kvůli tomu, že je tohle venku a jak mám například postupovat. Únikem téhle zprávy se dostal Marek Wollner pod ohromný tlak a začal rozdávat rány kolem sebe. A tentokrát jsem to schytala já. Marek vzal mou odpověď, která přišla asi po třech dnech, a která byla vtip. Nebylo v ní nic intimního ani lascivního. To takhle podsouvá pan generální ředitel Souček.“

Neposkytla jste vlastně těmito esemeskami jakousi munici, aby vás mohli kritizovat?

„Kdyby to nebyla tahle esemesková komunikace, tak by bylo něco jiného. Tohle považuju za informační mlhu ze strany ČT a za naprosto faulový a podpásový postup. Tohle je něco, co u nás dělali komunisti, kdy takhle shazovali ženy, které se jim nelíbily. Nechci říkat, že vedení ČT jsou komunisti, ale chci říci, že tohle útočení na holčičí integritu, na holčičí čest je něco, co v Česku prostě funguje a teď toho využívá můj zaměstnavatel, kterým je Česká televize.“

Šéfredaktor zpravodajství Michal Kubal tady v Epicentru hovořil o tom, že práce vašeho týmu provázely legitimní problémy. A že se vás při rozhodování o konci pořadu nedokázal zastat. Zklamala vás jeho reakce?

„Naprosto. Je to poprvé v životě, kdy se šéfredaktor postavil proti vlastním lidem. Nám se to stalo i na Radě ČT letos v červnu kvůli reportáži o ošklivých slovech řeporyjského starosty Novotného na adresu zpěvačky Anny Slováčkové. Netušili jsme, co šéfredaktor udělá. Pak jsem o tom i s ním vedla emailovou polemiku, a pokud měl Michal Kubal nějaké potíže, tak nám je nesděloval. Nikdy jsme ho neviděli ani na poradě. Michal je typ šéfredaktora, který se v pořadech, které pod něj spadaly, prakticky nevyskytoval. U vás (pozn. red. v pořadu Epicentrum) uváděl, že všechno řešil se svou zástupkyní, přes kterou vysílal vzkazy. Až teď se dočítám, co jsme měli páchat. Jsou to popisy, které neodpovídají realitě, a já nevím, jestli k tomu zkreslení došlo v hlavě Michala Kubala nebo v hlavě Anety Snopové, jeho podřízené a naší nadřízené. Největší chyba je, když šéfredaktor nestojí za svými lidmi a nedělá tu hráz. A to se v tomhle případě stalo. Kdyby pánové Petr Mrzena, Michal Kubal a paní Aneta Snopová nedali zelenou konci 168 hodin, tak se to nestalo.“

V rozhovoru pro DVTV váš bývalý kolega Karel Novák, současný předseda Rady České televize, hovořil o tom, že práce ve vašem týmu nebyla úplně příjemná zkušenost. Připomeňme vaše obvinění z bossingu.

„Překvapilo mě, že na to nyní takhle vzpomíná, protože zároveň je předsedou Rady a měl by se vyjadřovat nestranně, když shodou okolností právě jeho rada posuzuje třeba zrušení tohoto pořadu.“

Pojďme se podívat na vaše budoucí působení v ČT, Michal Kubal by si podle svých slov přál, abyste tam zůstala. Přejete si to i vy?

„Když slyším rétoriku, která zaznívá na mou adresu, mám pocit, že má perspektiva v ČT není velká. Ale nabídku jsem dostala, teď ji zvažuji a v pátek máme kvůli tomu setkání. Nechci si předem zavírat dveře, protože mám ČT ráda, ráda jsem v ní pracovala a ráda bych v ní dělala smysluplnou činnost. Ta nabídka je pro mě komplikovaná. Je do pořadu Bilance, který je měsíčníkem a má dva týmy, které se střídají a každý vyrábí jeden měsíc. To znamená, já bych buď vyráběla jednou za tři měsíce, anebo bych pomáhala nějakým způsobem něco shánět. Tím to nechci shazovat, zatím o tom uvažuji.“

Zdá se vám, že to je adekvátní nabídka?

„Nemůžu tady sedět a plakat, naříkat, aby mi dali něco víc. Takováhle nabídka prostě teď leží na stole. Takže tohle je to jediné, co mám v ruce.“

Nepoškozuje reputaci ČT to hašteření poté, co došlo ke zrušení pořadu?

„Já si myslím, že ji nezvratně poškodilo rozhodnutí zrušit 168 hodin. Co se kolem toho děje, považuji naopak za důležité. Za ukázku toho, že novináři tam jsou schopni bojovat za svoji práci a za to, že pracovali ve svobodném prostředí. Ani pro mě to není nic komfortního a příjemného, ale rozhodla jsem se to dělat, protože to považuji za jednoznačně správný krok, prostě obhajuju princip pravdy.“

Havran ( 22. prosince 2024 11:10 )

Jo přechod je sviňa.

Havran ( 22. prosince 2024 11:08 )

Ne, myslí chytré jako Langšádlová, Vystrčil, PekariAdamová a spousta dalších s IQ 107 a míň.

Havran ( 22. prosince 2024 11:06 )

Děvenko, za komunistů jsi ještě ani nemenstruovala. Tak nesrovnávej něco, o čem nic nevíš.

pragver ( 21. srpna 2024 16:25 )

Vždyť podle ní, je to jak za komunistů ? Prý vedení ČTV po ní teď požadovalo, aby otázky dávala určeným politikům předem, aby se na ně mohli připravit...

Uživatel_5691605 ( 21. srpna 2024 14:37 )

Současná vláda ani vlády minulé za její vyhazov z ČT nemůžou, může si za to jen ona sama.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa