Nový policejní prezident poprvé v Blesku: Řešíme i sexuální zneužití Ukrajinky
K nárůstu kriminální činnosti vlivem uprchlické krize zatím nedochází, policie řeší pouze jednotky případů, mezi nimi potyčky mezi uprchlíky, ale také podezření v Olomouckém kraji ze sexuálního zneužití ženy utíkající před válkou na Ukrajině. V Epicentru Blesk Zpráv o tom hovořil prezident Policie ČR Martin Vondrášek. Zmínil také stoupající internetovou kriminalitu, i čeho se policie na počátku ukrajinského konfliktu obávala.
„Na každé okresní kriminálce vedle specialisty na domácí násilí, na drogy, je specialista na Ukrajinskou komunitu a ten se zodpovídá za to, že ví, kolik Ukrajinců na tom okrese je, kde bydlí. Sleduje, jestli nedochází uvnitř komunity k něčemu nezákonnému (...) a snaží se monitorovat, jestli tam nepůsobí nějaké zločinecké struktury, které kořistí na tíživé situaci uprchlíkům,” vysvětlil policejní prezident kroky, kterým v rámci příchodu uprchlíků z Ukrajiny přistoupili.
„V Olomouckém kraji například prověřujeme podezření ze sexuálního zneužití ženy, která uprchla z Ukrajiny. Prošetřujeme také trestné činy proti majetku, paradoxně i potyčky mezi uprchlíky samotnými. Pro tuto chvíli je to ale v jednotkách případů,” potvrdil slova ministra vnitra Víta Rakušana, o tom, že zatím v Česku neevidujeme výrazný nárůst trestné činnosti v souvislosti s příchodem 290 tisíc lidí, utíkající před válkou na Ukrajině.
„Samozřejmě, pakliže tady je více než dvojnásobek cizinců, konkrétně občanů Ukrajiny, tak se to do budoucna musí projevit i v objemu trestné činnosti, kterou tady spáchají, ale mělo by to být poměrně, nikoli výkyvově,” popsal nebvyhnutelný projev uprchlické krize, ale také uvedl, že podíl ukrajinských občanů na objasněné trestní činnosti v Česku je 2,5 procenta.
Výrazně stoupá internetová kriminalita. Ta u nás před deseti lety představovala půl procenta trestných činů, dnes už je to pět procent. „Poměrně významně nám tedy stoupá trestná činnost spáchaná na internetu a myslím, že k tomu hodně přispěl covid. Takže naši kriminalisté, kteří byli zvyklí na notýsek a šetření v terénu se musí více dobře orientovat i v tom webovém světě,” uvedl Martin Vondrášek.
Falešný policista na twitteru
Největší nárůst oznámení o šíření nenávisti zaznamenala Policie ČR v prvních týdnech konfliktu na Ukrajině. „Nyní, každý den se nám stane, že dostaneme oznámení, podívejte se na tento profil, to přece není normální…nebo jsme dostali už dvě oznámení z jižních Čech na profil, na kterém je policista v uniformě a říká to, co by tedy určitě říkat neměl. A když to prověříme, tak zjistíme, že to není ani policista ani bývalý policista, ale člověk, který hraje v nějakém seriálu nebo pořadu nejmenované televize a zneužívá to vnější označení policie, což je přestupek, tím projevem se dopouští trestného činu,“ vysvětlil prezident policie, jak těžké je někdy zjistit identitu původců nenávistných komentářů. Za takové činy může pachatelům hrozit až trest odnětí svobody ve výši tří let.
Na otázku, zda česká policie řešila i nějaké případy související s nenávistí uplatňovanou na lidech hlásících se k ruské národnosti přiznal prezident Vondrášek počáteční obavy: „My jsme z toho měli na začátku obrovský strach...ale musím říci, že těch útoků mezi lidmi, kteří jsou z Ruska, ale žijí v České republice a mezi Ukrajinci, kteří tady jsou, nebo přicházejí, je naprosté minimum. Já jsem přesvědčen, že tady je velká skupina občanů Ruské federace, která opravdu tady žije už delší dobu a má možnost získávat informace z více zdrojů a nesympatizuje s postupem Ruska na Ukrajině. Báli jsme se toho, ale nezaznamenali jsme žádné větší konflikty."